فروش ماهي قرمز تنها در اكواريوم فروشي مجاز است

در این انجمن به متفرقه در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

موضوع جدید ارسال پست
elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

فروش ماهي قرمز تنها در اكواريوم فروشي مجاز است

پست توسط elham9192 »

بخشنامه جدید سازمان حفاظت محیط زیست برای بازار شب عید؛
فروش ماهی قرمز تنها در آکواریوم فروشی‌ها مجاز است

center]/center]
سبزپرس – گروه محیط طبیعی: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که تنها آکواریوم فروشی‌های مجاز می‌توانند اقدام به فروش ماهی‌های قرمز کنند و فروش این گونه جانوری در سایر محل‌ها ممنوع است.به گزارش سبزپرس، پس از آنکه معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود که فروش کلیه گونه‌های جانوری بومی و غیر بومی نظیر سمندر، لاکپشت و... در بازار شب عید ممنوع است، بخش‌نامه دیگری نیز برای کنترل خرید و فروش ماهی‌های قرمز آکواریومی صادر کرد.
این معاونت در بخش‌نامه جدید خود که در نیمه بهمن‌ماه خطاب به ادارات کل حفاظت محیط زیست تمامی استان‌های کشور صادر شده آورده است: «نظر به نزدیک شدن به آغاز سال نو و برپایی محل‌ها و مراکز خرید و فروش ماهیان قرمز (ماهی حوض) در گوشه و کنار شهرها خصوصاً میادین میوه و تره‌بار شهرداری‌ها و با امعان نظر به حفظ حق حیات کلیه موجودات زنده و با توجه به شیوع بیماری‌های پوستی و ارگانیک از طریق تماس با این گونه ماهیان به اطلاع می‌رساند که هرگونه خرید و فروش ماهی حوض در هر مکان به غیر از آکواریوم فروشی‌های مجاز از نظر این سازمان ممنوع است.»
در این بخش‌نامه از از ادارت کل حفاظت محیط زیست استان‌ها خواسته شده تا« موضوع خرید و فروش جانوران فوق‌الذکر از طریق صدا و سیمای شبکه استانی و درج در جراید محلی و به صورت چاپ اطلاعیه و ارسال به اتحادیه‌ها و اصناف مربوط و نصب آن در محل‌های تجمع افراد مرتبط بر اساس تجربیات سنوات گذشته اطلاع‌رسانی شود.»
همچنین در این بیانیه از ادارت کل حفاظت محیط زیست خواسته شده «هماهنگی با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی جهت همکاری با مامورین اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان و برقراری گشت ویژه جهت کنترل سطح شهرها برای برخورد با متخلفان صورت گیرد.»
این بخش‌نامه به امضای «علیرضا خلیلی»، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست رسیده است.
مسئله ماهی‌های قرمز سفره هفت سین، از چند سال قبل محل مناقشه بوده است. برخی فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات از اساس با خرید و فروش این ماهی‌ها مخالفند و می‌گویند که خرید ماهی قرمز به تجارت پرسودی دامن می‌زند که حاصل آن مرگ میلیون‌ها ماهی است. این گروه معتقدند که عمده خریداران ماهیان قرمز از نحوه نگهداری صحیح اطلاع ندارند و از طرفی امکانات نگهداری این ماهیان را نیز ندارند. از طرف دیگر این ماهی‌ها به برخی باکتری‌ها و انگل‌های بیماری‌زا مقاوم هستند و جابه‌جا کردن و خرید و فروش این جانوران، باعث انتشار بیماری‌ها در بین آبزیان مناطق مختلف خواهد شد.
هر چند که برخی در توجیه خرید و فروش این ماهیان، مسایل سنتی را مطرح می‌کنند و می‌گویند که حضور ماهی قرمز در سفره هفت‌سین سال نو، جزئی از سنت‌های ایرانی است اما بررسی اسناد تاریخی نشان می‌دهد که این سنت قدمت چندانی ندارد و ماهی‌های قرمز از دوره قاجاریه در سفره‌های هفت‌سین ایرانیان حاضر شده‌اند.
این موضوع را سال گذشته، «انجمن موبدان زرتشتی» تایید کرد و اعلام کرد که در هیچ یک از اسناد به دست آمده از سنت‌های ایران باستان چه پیش از ورود اسلام و چه پس از این دوره تاریخی، ماهی‌های قرمز جزئی از سفره هفت سین نبوده‌اند و معلوم نیست که به چه دلیل در دوران قاجار، ماهی‌های قرمز برسر سفره‌های هفت سین ایرانیان ظاهر شده‌اند.


موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “متفرقه”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان