پیشنهاد تشکیل NGO و کارگاههای کوچک HSE

در این انجمن به پیشنهادات در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تماس:

پیشنهاد تشکیل NGO و کارگاههای کوچک HSE

پست توسط naderloo »

[align=justify]چند وقتيه كه به وبلاگ ها وسايت هاي مرتبط با اچ اس اي، دقت ميكنم.ما تو كشورمون چقدر علاقه مند به اين مقوله داريم، بله مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست توي فضاي اينترنت دارده بسيار قدرتمند ظاهر ميشه ولي فقط توي اينترنت و دنياي مجازي.چرا كه وقتي وارد صنايع كشورمون ميشيم از همه چيز خبر هست الا از HSE ، حالا مديريت اچ اس اي بماند نه خبري از بهداشت هست، نه ايمني و نه محيط زيست.اغلب صنايع ما اينقدر درگير مشكلات توليد و... هستند كه از HSE و مقوله هاي از اين دست را نظير كنترل كيفيت، مديريت تعميرات پيشگرانه و... در اولويت نگذاشته اند.

اگه صنعتي هم پيدا بشه كه بخواد در اين زمينه فعاليت كنه متاسفانه نه اطلاعات كافي در دسترس داره و نه نيروي كارآمد اين نشون ميده كه ما نتونستيم مطالب بهداشت ، ايمني و محيط زيست رو در صنعت نوپاي كشورمون عملي كنيم و معدودي از صنايع كشورمون هستند به صورت علمي به اين مقوله پرداخته و عملا موفقيت هاي كسب نموده اند كه اين صنايع عمدتا دولتي و نيمه دولتي اند و بدليل ارتباط با صنايع خارج از كشور،صادرات، برند و استاندارد نگري، نياز به وجهه بين المللي و... ناچار به فعاليت در مقوله اچ اس اي بوده اند ويا داراي فرآيند هاي بسيار پر خطر بوده اند و براي جلوگيري از مخاطرات جاني و مالي و دوري از جريمه هاي مالي به اين مقوله پرداخته اند.
بجز صنايع ذكر شده ساير صنايع داراي يك اچ اس اي حداقل وصنايع كوچكمون نيز از همون حداقل اچ اس اي به بهره اند و اتفاقا عمده مشكلات HSE ما هم بر ميگرده به صنايع كوچك كه سهم بزرگي از صنايع كشور رو به خودشون اختصاص ميدن اغلب اين صنايع به خدمات مختلف بهداشت، ايمني و محيط زيست در سطح كارداني نياز دارند اگه بخوام مثالي رو عنوان كنم ميتونم واحدهاي صافكاري رو نام ببرم، اگه كار وسيله نقليه تون تا به حال به صافكاري كشيده باشده حتما ميدونيد كه در يك كارگاه صافكاري چه خبره ، نه بهداشت، نه ايمني و نه آراستگي و نه ... حتي حداقل ها هم رعايت نميشه در يكي از همين كارگاه ها من به صافكار كه يك كارگر كارگاه بود توصيه كردم كه با توجه به صداي زياد در هنگام صافكاري از گوشي مناسب استفاده كنه ؟ انتظار داشتم حداقل حرفم رو قبول كنه يا بگه آره لازم دارم ولي صاحبكار در اختيارم قرار نميده و از اين حرفها ولي با كمال تعجب گفت لازم ندارم ولي گاهي اوقات هم در گوشم پنبه ميزارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
خلاصه كنم هدفم از ارائه اين مقدمه اينه كه بگم ما تو كشورمون گروهها، وبسايت ها، و وبلاگ هاي زيادي داريم كه به صورت پراكنده مشغول به فعاليت در زمينه اچ اس اي هستند، بسياري از فعالان اين زمنيه نيز بيكارند ويا داراي كار وشغل مرتبط نيستند و از طرفي صنعتي نوپا هم داريم كه نيازمند به خدمات سطوح مختلف مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست هستند.
آره ميگم سطوح مختلف كه فقط ياد مطالب علمي و تئوري و پشت ميز نشيني و تحقيق نيافتيد، ما نياز به خدمات كاملتر كارگاهي و عملي داريم كه اين امر رو ميتونيم از طريق بنگاه هاي اقتصادي مديريت بهداشت و ايمني و محيط زيست ايجاد كنيم، يعني بايد بتونيم در هر شهر كوچك يه واحد اقتصادي HSE داشته باشيم كه توي اين زمينه خدمت رساني كنه يعني بتونه علاوه بر خدمات فرهنگي، كالاهاي مورد نياز رو هم تهيه، توليد و توزيع كنه.
ميخوام بگم چه ايرادي داره كاردان يا كارشناس در هر شهر يك كارگاه توليد لوازم حفاظت فردي ويا يه واحد مشاوره، تهيه و توزيع محصولات ايمني داشته باشه.مگه يك گارگاه توليد لوازم حفاظت فردي محلي چقدر امكانات ميخواد؟
در سطح كلان هم صرف نظر از سازمان هاي دولتي نياز به يك سازمان غير دولتي NGO داريم كه بتونه اهداف ذيل رو در زمينه اچ اس اي دنبال كنه:
1.بومي سازي HSE
2.نياز سنجي خدمات HSE در بخش صنعت در داخل و خارج كشور
3.در اختيار گزاردن خدمات مورد نياز به بخش صنعت
4.و ايجاد بازار كار مناسي HSE
همچنين بنگاههاي كوچك ذكر شده هم ميتوانند زير نظر اين NGO ها فعاليت نمايند و در پايين هرم خدمات ويا به نوعي در كف كارخانه خدمات را ارائه نمايند.
طبعا وقتي صحبت از سازمانهاي غير دولتي به ميان مياد اولين چيزي كه به ذهن ميرسه سودآوري است، همانطور كه مشاهده ميشه عمده شركت هاي كوچك وبزرگ كه در حال حاضر در اين بخش فعال هستند فعاليتشان محدود به واردات و توزيع لوازم حفاظت فردي است و چنديست كه برخي از اين شركت هاي خدمات اندازه گيري عوامل زيان آور رو ارائه مينمايند كه باز بدرد صنايع متوسط و بزرگ ميخوره مي خوام اينو بگم كه هيچ كدوم از اين شركت ها كه برخي از اونها سابقه زيادي هم دارن تا حالا ور شكسته نشدن پي سودآوري توي بخش اچ اس اي مثل همه بخش هاي ديگه هم وجود داره.
حالا اگه بشه تحت پوشش اين بخش خصوصي پيشنهادي به صورت كاملتر صادر كننده هاي خدمات رو شناسايي كنيم و علاوه بر اون در زمينه ساير خدمات نظير توليد وتوزيع نيز فعال باشيم يعني بتونيم خدمات مورد نياز صنايع كوچك كشورمون رو با هزينه مناسب در اختيارشون بگذاريم خدمت بزرگي گرديم.
و اگه كسي از فعالان اينترنتي و يا از دوستان بيكار و يا ... بتونه در اين زمينه فعاليت علمي وتخصصي چه با هدف كسب درامد و يا هدف اطلاع رساني كنه بايد مورد حمايت قرار بگيره اين امر سبب نزديك شدن كليه همكاران به هم شده و زمينه ساير همكاري ها در آينده قوت ميگيره شايد بتونيم آنقدر به هم نزديك شيم كه سازمان غير دولتي HSE رو راه بندازيم
به اميد موفقيت
ابراهيم ندرلو
مديريت سايت موژ

[/align]
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
mahmood_qorbani7
جدید
جدید
تماس:

پست توسط mahmood_qorbani7 »

سلام
من محمود قربانی هستم لیسانس بهداشت محیط خوشحال میشم اگه بتونیم با هم همکاری کنیم
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

آقاي محمود قربانی دست شما را ميفشاريم و منتظر حضورتون در سايت هستيم
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
ghafoori
جدید
جدید
تماس:

پست توسط ghafoori »

با سلام
من یک برنامه نویس هستم من یک سال و نیم است که روی پروژه ای در مورد ایمنی و بهداشت کار کردم این نرم افزار بخش طب کار و اورژانس یکی صنایع استان اصفهان را کاملا رایانه ای کرده است خوشحال میشم اگه بتونیم با هم همکاری کنیم
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

دوست عزيز سلام
اتفاقا بنده نيز به نياز بانك هاي اطلاعاتي در صنايع كاملا واقفم و كارهايي نيز در اين خصوص انجام داده ام بنده هم خوشحال ميشم كه بتونيم در اين زمينه باهم همكاري كنيم.
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
ارسال پست

بازگشت به “نظام مشارکت انجمن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان