نکاتی درباره تخم مرغ

در این انجمن به کنترل بهداشتی مواد غذایی در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
rouhallah
جدید
جدید
پست: 46
تاریخ عضویت: چهار شنبه 30 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 3 دفعه
تشکر شده: 37 دفعه
تماس:

نکاتی درباره تخم مرغ

پست توسط rouhallah »

نکاتی درباره تخم مرغ
center] /center]تخم‌مرغ اگر به شکل صحیح نگهداری و پخت شود، می‌ تواند مواد مغذی بسیاری را به بدن برساند و در صورتی که به شکل صحیح نگهداری نشود، می ‌تواند آلوده به باکتری سالمونلا یا دیگر میکروارگانیسم‌ ها شده و مصرف‌ کننده را بیمار کند.

از این رو بهتر است به این چند توصیه عمل کنید تا احتمال بروز هرگونه ناراحتی در پی مصرف تخم ‌مرغ در شما کاهش یابد.

1- وقتی برای خرید تخم ‌مرغ می ‌روید تنها تخم‌ مرغ‌ هایی را خریداری کنید که در یخچال نگهداری شده‌ اند و تمیز هستند. اگر روی تخم‌ مرغ تاریخ تولید و انقضا دارد به تاریخ‌ شان توجه کنید.

2- بهترین مکان برای نگهداری تخم‌ مرغ خنک ‌ترین جای یخچال است.

3- تخم ‌مرغ را تنها وقتی می ‌خواهید استفاده کنید بشکنید و اجازه ندهید زمان زیادی بین شکستن و پختن آن فاصله بیفتد.

4- قبل از شکستن تخم ‌مرغ بهتر است دست‌ ها و تخم‌ مرغ را با آب گرم بشویید تا هرگونه آلودگی از روی آن برداشته شود. از مصرف تخم‌‌‌ مرغ‌ های ترک‌ دار نیز خودداری کنید.

5- حین پخت تخم ‌مرغ حتما باید سفیده آن تغییررنگ دهد چون در غیر این صورت مشکلاتی را برای هضم به ویژه در کودکان، سالمندان و زنان باردار پیش می ‌آورد. اگر می‌ خواهید در غذا یا برای تهیه سس از تخم ‌مرغ استفاده کنید، بهتر است تخم‌ مرغ‌ های پاستوریزه را انتخاب کنید.

center] /center]6- هرگز تخم‌ مرغ رنگی سر سفره هفت‌ سین را نخورید یا در صورتی که بعد قصد شکستن و خوردن آن را دارید حتما از رنگ‌ های طبیعی استفاده کنید.

7- بهترین روش پخت تخم ‌مرغ، آب ‌پز است؛ زیرا روغن کمتری در آن به کار می ‌رود. اما اگر قصد سرخ کردن آن را دارید، پختن باید با روغن بسیار کم و تا جایی پیش رود که تخم‌ مرغ برشته نشود.

دکتر محمدرضا وفا- متخصص تغذیه و رژیم‌ درمانی


بازگشت به “کنترل بهداشتی مواد غذایی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان