نگاهی به درس فرایند ها و عملیات در بهداشت محیط

در این انجمن به مهندسی بهداشت محیط در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

نگاهی به درس فرایند ها و عملیات در بهداشت محیط

پست توسط hses »

یکی از مهمترین مسائل حیطه آموزشی، تدوین کوریکولوم جامع یک رشته می باشد که می تواند در سرنوشت و نقشه راه رشته مورد نظر، کیفیت فارغ التحصیلان و حتی آینده شغلی آنها موثر باشد.
فارغ از مسائل ایده الی که گفته شد، از مهمترین قسمتها در کوریکولوم های آموزشی، بحث دروس، سرفصلهای دروس و منابع اعلام شده می باشد.
از آخرین ورژن سرفصل دروس رشته بهداشت محیط در مقطع کارشناسی بیش از دو سال( 24/4/97 ) می گذرد که تغییرات ساختاری بسیاری نسبت به ورژن قبلی دارد.
سعی میکنم نقدی کوتاه برای بعضی دروس و الزامات این برنامه آموزشی داشته باشم.

1- تقریبا هیچ دانشگاهی در دنیا چنین عنوانی را برای رشته بهداشت محیط ندارد.  در واقع این درس از رشته مهندسی محیط زیست عاریه گرفته شده است و در عنوان به بهداشت محیط تغییر یافته است. علاوه بر این در دانشگاه های بریتانیا بیشتر تحت عنوان Physico-Chemical Processes In Environmental Engineering ارائه میگردد. همچنین مواردی زیادی نیز دیده شد که این درس در مقاطع MSc به دانشجویان تدریس می شود.
2- سرفصل درس مورد نظرنسبت به تعداد واحد آن (2 واحد) بسیار زیاد می باشد با بیش از سی عنوان. از کینتیک های واکنش و انواع راکتورها گرفته تا تمام روشهای تصفیه با مکانیسم های آنها (بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی) و البته در نهایت نوشته "و سایر فرایندهای مورد استفاده در بهداشت محیط" . این حجم بسیار زیاد سبب میشود مدرس به نفع خود یا دانشجویان بسیاری از موارد را حذف کند و قطعا به 80 درصد این موارد هم نخواهد رسید.
3-با نگاهی به کوریکولوم دانشگاه های دیگر، موارد جالبی یافت گردید. درس فرایند ها و عملیات ..در دانشگاه نیومکزیکو (در مقطع ارشد) 6 واحد، 3 واحد برای فرایندهای و عملیات در تصفیه آب و 3 واحد فرایندها و عملیات برای تصفیه فاضلاب در نظر گرفته می شود. در بعضی دیگر از دانشگاه ها برای این درس واحد عملی در نظر گرفته شده است. در واقع تمام فرایندها به صورت پایلوتهای کوچک برای دانشجویان راه اندازی می گردد. در دانشگاه پلی تکنیک آمریکا این درس سه واحد در نظر گرفته می شود  (به همراه6 واحد تصفیه فاضلاب و 6 واحد تصفیه آب)
4- رفرنسهای معرفی شده برای این سر فصلها به شدت سطحی و کم مایه است. رفرنس اول یک کتاب بسیار ساده از انتشارات IWA است(اخیرا خریدم و در کانال قرار می دهم). دو کتاب دیگر کتابهایی هستند بیشتر تصفیه بیولوژیکی فاضلاب مدنظر آنهاست (در مقایسه با کتابهای دیگر بسیار ضعیف هستند). بسیاری از مفاهیم همچون جذب، غشاها، تقطیر، اکسیداسیون شیمیایی، فرایندهای پیشرفته، حذف فلزات، فرایندهای شیمیایی حذف ازت و فسفر در آنها دیده نمی شود. فارغ از این مسائل، از سه رفرنس فقط یک مورد آن به صورت الکترونیکی موجود است و مدرس و دانشجوی بخت برگشته چطور دسترسی به این کتابها داشته باشد؟؟  
کتابهای بسیار خوبی در این حوزه موجود است که میتواند جایگزین این کتابها شوند. از کتاب های کلاسیک رینولدز و بنیفیلد گرفته تا کتابهای جدیدتر تصفیه آب و فاضلاب و کتاب آخر لوییز تئودور.


بازگشت به “مهندسی بهداشت محیط”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان