انتقاد از نحوه مدیریت ویروس کرونا

در این انجمن به مبارزه با ناقلین در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

انتقاد از نحوه مدیریت ویروس کرونا

پست توسط naderloo »

سلام دوستان این مبحث رو به  انتقاد از نحوه مدیریت ویروس کرونا در کشور اختصاص دادم همانطور که میدونیم به هر حال ما در بالاترین سطح به این ویروس آلوده شدیم ولی میشد که آلودگی به ویروس بسیار کمتر باشد من در 15 بهمن متنی رو تهیه کردم و به همه دست اندرکاران فرستادم که متاسفانه حتی پاسخ داده نشد گزیده ای از متن مذکور تقدیم میگردد:
خدمت مدیریت محترم .... در مورد کرونا به نظرم ما آمادگی لازم رو برای مواجهه با ویروس کرونا نداریم از نوع لباس هایی که کارشناسان بهداشت رو مجهز کردید کاملا مشخصه - لباسها کامل نیست بعضا هم مناسب نیست . از طرفی مشکلات معیشتی و سیاسی کارکنان و  ... ما تو وضعیتی نیستیم که بتونیم توی لایه های درمانی دنبال متوقف کردن ویروس باشیم چرا که همین تهران بعد از انقلاب بیمارستان جدیدی نداشته و حتی بیمارستان های موجود فعلی الان تو ی همین فصل صرفنظر از ویروس کرونا ظرفیت ندارند و از طرفی تحریم ها هم ذخیره دارو ها و تجهیزات رو خیلی کم کرده پس به ناچار باید روی پیشگیری حساب باز کنیم و با تمام ظرفیت دنبال اون باشیم عزم فعلی دولتمردان هم با توجه به این که هنوز پروازهای چین متوقف نشده متاسفانه جدی نیست و شناخت مناسب وجود ندارد - از طرفی با توجه به ورود های غیر قابل کنترل از کشور چین و نیروهای نیابتی به نظرم بخش بهداشت باید با تمام قوا - حساب شده -و با تمامی تجهیزات وارد بشه اقدام به ذخیره اقلام بهداشتی کرده و روی دولت مردها هم تاثیر بزاره تا بتونیم با موفقیت از این مشکل عبور کنیم


ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

انتقاد از نحوه مدیریت ویروس کرونا

پست توسط hses »

وزیر بهداشت دولت اول روحانی با انتشار یادداشتی در صفحه مجازی خود نوشت که با شیوه های موجود، کرونا به این زودی رفع زحمت نمی کند.
سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت درمان و آموزش پزشکی با انتشار یادداشتی در اینستاگرام خود به نحوه مدیریت درباه ویروس کرونا انتقاد کرد.
وی در یادداشت خود آورده است: مجددا لازم می دانم از تلاش شبانه روزی مدیران و تمام همکاران عزیزم در بخش بهداشت و درمانی کشور که عاشقانه و مجاهدانه، شبانه روز به هم میهنان عزیز خدمت میکنند، صمیمانه قدردانی کنم. بدون تردید، بحران کرونا، ارزش این سرمایه بزرگ اجتماعی و ثروت ملی را آشکاراتر و ضرورت توجه به زیر ساخت های حوزه سلامت و بیمه های خدمات بهداشتی و درمانی را هویداتر کرد.
قاضی زاده هاشمی در ادامه متن خود آورده است: عده ای از شما عزیران تاکید کرده بودید که در کمک به دولت محترم مضایقه نکنم. باید عرض کنم، آموخته ام با توجه به حساسیت هایی که وجود دارد، بجای نامه های سرگشاده و اظهار نظر علنی و عمومی که موجب نگرانی بیشتر هموطنان می شود، چنانچه بخواهد اثر بخش باشد، نصحیت محرمانه وبی سر وصدا موثرتر است.
وی ادامه داداه: من از اوایل دی ماه و بلکه اواخر آذرماه امسال، نگرانی و همچنین نظرات و پیشنهاداتم را به سمع و نظر مسوولین ارشد کشور، از جمله رئیس جمهور محترم و پیش از همه به اطلاع برخی مدیران عزیز در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسانده ام و برای هر نوع خدمتی رسما اعلام آمادگی کرده ام. البته ناچارم عرض کنم اکه اکثر تلاش هایم تاکنون کم ثمر بوده است. بدیهی است که باز هم ادامه می دهم، مطمئن باشید.
وزیر سابق بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش پایانی یادداشت خود آوره است: امیدوارم مردم عزیز باور کننند که با شیوه های موجود، این میهمان خود خوانده به این زودی ها رفع مزاحمت نمی کند و هم چنان قربانی خواهد گرفت، پس لازم است توصیه های بهداشتی را بسیار بسیار جدی بگیرند.
به گزارش ایرنا، تاکنون ۲۰ هزار و ۶۱۰ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده، هزار و ۵۵۶ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۷ هزار و ۶۳۵ نفر نیز بهبود یافته اند.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

انتقاد از نحوه مدیریت ویروس کرونا

پست توسط hses »

دکتر اکبر فتوحی، استاد اپیدمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران طی نامه ای که یکم فروردین به وزیر بهداشت نوشت چنین آورده است همچنین اصل نامه نیز به پیوست است:

جناب آقای دکتر نمکی
وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی
با سلام واحترام
من اخیرا در نشستی از کارشناسان چینی که از طریق صلیب سرخ چین به ایران سفر کردند شرکت کردم. گزارشی از آن تهیه کردم ولی نمی دانم به آن توجه شد یا خیر. راهبرد چین در حال حاضر که اپیدمی را در کشورشان بعد از ابتلای بیش از 80 هزار نفر کنترل کرده اند، جلوگیری از ورود موارد جدید به کشور، بیماریابی شدید برای جلوگیری از رخداد طغیان و اپیدمی جدید در کشور و فعال سازی برنامه ریزی شده و دقیق اقتصادشان تا زمان رسیدن به واکسن است. ده تیم مختلف در چین هم مشغول کشف و ساخت واکسن هستند و به نظر می رسد به اواسط تابستان برای حصول به واکسن وشبین هستند. البته هر کشوری که واکسن را تولید کند تا مدتها مشغول تامین آن برای مردم کشور خودش خواهند بود.این روزها متاسفانه افرادی این سخن نادرست را مطرح کرده اند که بدون درگیر شدن دو سوم مردم کشور و ایجاد ایمنی جمعی این اپیدمی خاموش نخواهد شد. سوای اینکه دو سوم جمعیت این بیماری را خواهند گرفت یا خیر، بدیهی است که نباید مفهوم ایمنی جمعی هدف و روش کنترل اپیدمی فرض شود. این نگاه
بسیار غلط است. درگیری دو سوم مردم در بهترین حالت یعنی بیش از 450 هزار مورد مرگ که 300 هزار مورد آن در افراد کمتر از 70 سال رخ خواهد داد؛ 8 میلیون بستری خواهند شد و 1,5 میلیون نفر هم به آی سی یو نیاز خواهند داشت که به دلیل عدم امکان فراهم کردن آن یعنی میزان مرگ بیشتر. این اتفاق حتی اگر در دو سال هم رخ بدهد، بدنه بهداشت و درمان و حتی بدنه کل کشور توان تحمل آنرا نخواهد داشت و باید از این سناریو اساسا صرف نظر کنیم. نکته نگران کننده دیگر این است که در حالی که در طی ده روز گذشته آمار رسمی روزانه مرگ و میر در کشور در حال افزایش است (که به دو دلیل کم شماری دارد: اول، تعریف بیماری در کشور ما صرفا بر مبنای تست آزمایشگاهی است و دوم، فرایند های جمع آوری داده ها و همچنین پروتکل برخورد با بیماران که اساسا در افراد بدون مشکل تنفسی و نیاز به بستری در بسیاری موارد تستی گرفته نمی شود) تعداد موارد کشف شده تقریبا ثابت است و این به مفهوم کنترل اپیدمی نیست بلکه به مفهوم ضعف در بیماریابی و عدم کنترل نهایی اپیدمی است و نشان می دهد که اقدام جدی در کنترل انتقال ویروس به افراد جدید صورت نمی گیرد و بیماری دارد گسترش وسیع پیدا میکند. بر خلاف برداشتی که ممکن است بشود کشف شدن تعداد موارد روزانه خیلی زیاد در کشورهایی مثل ایتالیا و آلمان می تواند نشان دهنده فعال شدن سیستم کنترل اپیدمی آنها باشد. جناب آقای وزیر؛ با توجه به گستردگی اپیدمی در کشور، کم شدن تعداد موارد ابتلای قطعی در حال حاضر باید بیشتر ایجاد نگرانی کند و می تواند بیانگر موثر نبودن روشهای بیماریابی باشد و نباید از گزارش موارد بیشتر نگران شد و پیدا کردن موارد بیشتر اتفاقا بیانگر تاثیر اقدامات در کشور بوده و به اعتبار بین المللی کشور می افزاید. جناب آقای وزیر؛ بسیاری از اپیدمیولوژیستهای کشور احساس خطر جدی می کنند و به نظر می رسد از ابتدا
میزان خطر این اپیدمی کمتر از واقعیت برآورد شده است. نگرانی جدی این است که سیل اپیدمی چنان سهمگین خواهد بود که حتی نگرانی از تعادل بین سرپا ماندن اقتصاد کشور و کنترل بیماری نیز احتمالا محلی از اعراب نخواهد داشت. کنترل وسیع اپیدمی تنها گزینه پیش رو است و از گسترش اپیدمی با تمام توان و تا زمان آماده شدن واکسن باید جلوگیری کرد. در حالی که از فعالیتهای تولیدی و علمی متخصصین داخلی نیز حمایت حداکثری می کنیم؛ اما تنها یک مسیر را نباید برویم و مسیرهای موازی را باید مد نظر قرار دهیم. بنابر این، موارد زیر را پیشنهاد می نمایم:  

 1. اقدامات برای پیشگیری از گسترش اپیدمی باید به گونه ای توسعه یابد که همانند چین یا کره منحنی اپیدمی باید برگردانده شود و برای این کار باید توان حداکثری تمام کشور بسیج شود ولو به قیمت آسیبهای شدیدتر اقتصادی برای کشور تمام شود و البته راهکارهای حمایت از اقشار ضعیفتر
کشور هم در حد امکانات و بضاعت ضعیف اقتصادی کشور دنبال شود. باید اپیدمی همین الان با تمام قوا سرکوب شود و اگر اندازه اپیدمی از نقطه بحرانی گذر کند و دیر شود دیگر امکان هیچگونه مدیریتی نخواهد بود و سیل آن از روی کشور عبور کرده و آثار مخرب آن باور نکردنی خواهد
بود. کنترل اپیدمی نیاز به بیماریابی بسیار گسترده و جداسازی آنها و ردیابی تماسها برای جلوگیری از انتقال بیماری؛ محافظت جدی از کادر بهداشت و درمان برای جلوگیری از ابتلای خود ایشان و خروج از چرخه خدمت و مستهلک شدن در زیر فشار کاری؛ قرنطینه کردن گروه های پرخطر
که ابتلای ایشان مرگ و میر را افزایش خواهند داد؛ ایجاد فاصله گزاری اجتماعی بسیار شدید و وسیع دارد. تحقق این امور نیاز به تجهیزات و امکانات دارد که هم می توان به منابع و توان داخلی تکیه کرد و هم باید به فکر تهیه آن از خارج از کشور بود.

2. پیشنهاد می کنم از آقای رئیس جمهور بخواهید تا وزارت محترم امور خارجه با دو ماموریت زیر در سطح بین المللی بیش از پیش فعال شود:
أ. دریافت تجربیات، تجهیزات و خصوصا امکانات و کیت های انجام تست های تشخیصی به صورت بسیار وسیع که بدون آن نمی توان در مدیریت این اپیدمی موفق بود.
ب. رایزنی برای اولویت دریافت داروی احتمالی و واکسن به مقدار قابل قبول وقتی تولید و فراهم شد. وقتی داروی اختصاصی و/یا واکسن تهیه شود اولویت در دسترسی به آن مسئله مهمی خواهد بود و از الان باید به فکر آن بود.
ت. رایزنی نزدیک دیپلماتیک با سازمانهای بین المللی و کشورهای دارای توان بالا مانند چین و آلمان برای دریافت حمایتهای فنی و تجهیزاتی.
در پایان مجددا تاکید می کنم که حصول به اپیدمی جمعی نمی تواند و نباید استراتژی مدیریت اپیدمی باشد و چنین نگاهی بسیار مخرب خواهد بود.
پیشاپیش از عنایتی که به موضوع مبذول می فرمایید سپاسگزاری می نمایم.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مبارزه با ناقلین”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان