آخرین وضعیت آلودگی هوای ایران به گرد و غبار یا ریزگرد Dust

در این انجمن به آلودگی هوا و کنترل آن در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

Re: آخرین وضعیت آلودگی هوای ایران به گرد و غبار یا ریزگرد Du

پست توسط naderloo »ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

سرمایه گذاری کویت برای حل معضل ریزگردها

پست توسط naderloo »

تهران - ایرنا - دولت کویت اعلام کرد سرمایه گذاری کلانی را در بخش محیط زیست با هدف حل معضل ریزگردها و همچنین افزایش گونه های گیاهی آغاز کرده است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل ازروزنامه الانباء، این سرمایه گذاری کلان که برای نخستین بار در کویت صورت می گیرد، شامل احداث پنج منطقه بزرگ حفاظت شده با هدف کاشت هرچه بیشتر گونه های گیاهی با هزینه 470 میلیون دلار است .
سارمان کشاورزی و شیلات کویت اعلام کرده است که این طرح بزرگ در مساحت یک هزار و 600کیلومتر اجرا می شود و بزرگترین طرح زیست محیطی جهان خواهد بود .
مقام های کویتی امیدوارند اجرای این طرح و کاشت هرچه بیشتر درخت و ایجاد فضای سبز کمک فراوانی به حل معضل ریزگردها در این کشور کند و آنها بتوانند در زمینه بیابان زدایی گام های مهمی بردارند.
کارشناسان حوزه محیط زیست با اشاره به چالش های پیش روی کویت در این زمینه٬ خواستار اقدام جدی دولت این کشور برای مقابله با پدیده ریزگردها و افزایش خشکسالی شده اند.
سازمان محیط زیست کویت در واکنش به گزارش های مکرر مبنی بر مشکلات زیست محیطی از جمله تلف شدن آبزیان به دلیل آلودگی آب، اجرای طرح های متعددی را آغار کرده است. از سوی دیگر فصل طولانی گرما در کویت، خشکسالی در این کشور را گسترش داده و با نابودی پوشش گیاهی بیابانی، منجر به افزایش پدیده ریزگردها شده است.
کویت که تاکنون از پدیده ریزگردها خسارت های فراونی متحمل شده٬ سعی کرده است با اجرای طرح های بیابان زدایی این چالش ها را پشت سرگذارد که توفیق چندانی در این زمینه نداشته است. نبود تالاب یا منابع آبی زیر زمینی و بارش کم نیز خشکسالی در کویت را افزایش داده است و دستگاه های ذیربط هزینه های هنگفتی را صرف تصفیه آب دریا می کنند.
خشکسالی و گرمای هوا همچنین اجازه فعالیت های کشاورزی را نمی دهد و کویت را به وارد کننده انواع مختلف صیفی جات تبدیل کرده است. برخی مشکلات کنونی زیست محیطی در کویت نیز برگرفته از پدیده 'ال نینو' است که به صورت غیر منتظره ای بر این کشور تاثیر گذار بوده است .
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

گردوغبار آبادان و خرمشهر 15 برابر حدمجاز

پست توسط hses »

اهواز - ایرنا - مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: میزان گرد و غبار در آبادان و خرمشهر ظهر شنبه به بیش از 15 برابر حدمجاز رسید.

علیرضا آذریان در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: میزان گرد وغبار ساعت 13 در آبادان 2 هزار و 342 میکروگرم بر مترمکعب، خرمشهر 2 هزار و 252 میکروگرم بر مترمکعب، شادگان 2 هزار و هفت میکروگرم بر مترمکعب، اهواز یک هزار و 77 میکروگرم بر مترمکعب، شوش430 میکروگرم بر متر مکعب، اندیمشک 244 میکروگرم بر مترمکعب، امیدیه 337 میکروگرم بر مترمکعب، دزفول381 میکروگرم بر مترمکعب و هندیجان 252 میکروگرم بر متر مکعب است.
وی افزود: میزان گردو غبار در ساعت 12 امروز در آبادان 2 هزار و 598 میکروگرم بر مترمکعب، خرمشهر به 2 هزار و 249 میکروگرم بر مترمکعب، شادگان یک هزار و 726 میکروگرم بر مترمکعب، اهواز 591 میکروگرم بر مترمکعب، اندیمشک207 میکروگرم بر مترمکعب، دزفول 291 میکروگرم بر مترمکعب، هندیجان 188 میکروگرم بر مترمکعب، امیدیه 220 میکروگرم بر مترمکعب، شوش 430 میکروگرم بر مترمکعب بود.
با وجود افزایش میزان گرد و غبار در اهواز، مدارس در این شهرستان تعطیل اعلام نشده است.
نبی اله خون میرزایی سرپرست فرمانداری اهواز در گفت وگو با ایرنا از دایر بودن مدارس و ادارات در این شهرستان خبر داد و افزود: بر اساس بررسی انجام شده، شدت گرد و غبار در اهواز روبه کاهش است، بنابراین مدارس و ادارات در این شهرستان تعطیل نیستند.
بر اساس این گزارش، استاندارد غبار در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است.
توده گرد و غبار از صبح شنبه وارد خوزستان شده و بر اساس پیش بینی هواشناسی تا دوشنبه با شدت و ضعف ادامه دارد.
مدارس نوبت عصر آبادان، خرمشهر و شادگان روز شنبه به دلیل گرد و غبار تعطیل اعلام شدند.
دوشنبه گذشته نیز مدارس اهواز و تعدادی از شهرستان های خوزستان به دلیل گرد و غبار تعطیل شده بودند.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

Re: آخرین وضعیت آلودگی هوای ایران به گرد و غبار یا ریزگرد Du

پست توسط hses »

تهران - ایرنا - انتشار جدول 10 ساله ایام مواجهه استان خوزستان با پدیده گرد و غبار نشان می دهد سال های 88، 89 و 90 بدترین سال های گرد و غباری خوزستان طی یک دهه بوده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جدول روند 10 ساله ایام مواجهه استان خوزستان با پدیده گرد و غبار نشان می دهد سال 88 با 72 روز گرد و غباری بدترین سال گرد و غباری در خوزستان طی یک دهه اخیر بوده است.
این جدول نشان می دهد برخلاف برخی مباحث مطرح شده، روند گرد و غبار در استان خوزستان طی سال های 93 تا 95 وضعیت بهتری نسبت به سال های 86 تا 93، به ویژه 88 تا 90 داشته است.
همچنین بر اساس این جدول مشخص شد به رغم اینکه غلظت گرد و غبار در استان خوزستان در هر سه سال 89، 90 و 95 بیش از 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب بوده است، اما استان خوزستان در سال 95 با 28 روز گرد و غبار نسبت به سال های 89 و 90 با 46 و 55 روز گرد و غباری به مراتب وضعیت بهتری داشته است.
آمار مواجهه خوزستان با گرد و غبار در 10 ساله گذشته، نشان می دهد به رغم تشدید خشکسالی، کاهش بارندگی، جنگ و نا امنی در منطقه که منجر به سخت تر شدن شرایط همکاری های منطقه ای برای مقابله با این پدیده می شود، طی سال های 93 تا 95 استان خوزستان از وضعیت نسبتا بهتری در مواجهه با پدیده گرد و غبار برخوردار بوده که اقداماتی همچون احیاء تالاب هورالعظیم، مقابله با کانون های گرد و غبار از طریق نهال کاری، مالچ پاشی و سایر روش ها در این بهبود نسبی تاثیری به سزا داشته است.
بی شک انتشار این خبر به معنای تایید شرایط موجود در استان خوزستان یا سایر استان های درگیر با توفان های گرد و غبار نیست اما مقایسه آماری کمک می کند تا نتایج تلاش ها و اقدامات صورت گرفته برای بهبود شرایط محیط زیست و ارتقای کیفیت زندگی و سلامت مردم در دولت یازدهم، بهتر بیان شود.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

وضعیت گرد و غبار در آسمان ایران مستمر پایش می شود

پست توسط hses »

قم - ایرنا - رئیس سازمان هواشناسی گفت: با راه اندازی سامانه یکپارچه برای بررسی وضعیت گرد و غبار در هوای استان های مختلف کشور، آسمان ایران به طور مستمر پایش و پیش بینی های لازم در این خصوص انجام می شود.

به گزارش ایرنا، داوود پرهیزگار روز چهارشنبه در «همایش ملی بحران دریاچه نمک و پدیده گرد و غبار در حوضه مرکزی ایران» درتالار شیخ مفید دانشگاه قم، افزود: موضوع گرد و خاک در آسمان کشور مورد توجه جدی سازمان هواشناسی قرار گرفته و مطالعات گسترده در این زمینه در سطح ملی و منطقه ای توسط مرکز ملی پایش گرد و خاک در حال انجام است.
وی ادامه داد: مرکز ملی پایش گرد و خاک، با بررسی وضعیت و سنجش سطح آلودگی هوا در اثر گرد و خاک، راهبردهای مقابله با این پدیده محیط زیستی را در اختیار مسئولان ملی و استانی قرار می دهد و تاکنون برای کاهش گرد و خاک در آسمان استان خوزستان و همچنین مناطق مرکزی کشور، مدل های مطلوبی را ارائه کرده است.
وی بیان کرد: منطقه خاورمیانه از لحاظ آلودگی های ناشی از گرد و خاک در رتبه دوم جهان قرار دارد و در بسیاری از مواقع ذره های گرد و غباری که به ایران می رسد علاوه بر کشورهای همسایه از قاره آفریقا و مناطق دور دست نیز ناشی می شود.
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: پدیده گرد و غبار موضوع جدیدی نیست اما در سال های اخیر فراوانی تکرار آن، باعث شده است این پدیده بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود: خشکسالی های پی در پی و درنظر نگرفتن شرایط توسعه پایدار باعث شده است میزان گرد و غبار با منشاء داخلی، طی سال های اخیر در آسمان استان های مختلف کشور، روز به روز بیشتر شود.
وی ادامه داد: اقلیم و محیط زیست مجموعه ای به هم پیوسته است که دخالت در بخشی از آن، سایر قسمت ها را نیز با مشکل مواجه می کند، بنابراین آلودگی هایی که بشر طی سال های اخیر وارد آسمان کرد از جمله عوامل مهمی است که باعث گرم شدن زمین و به وجود آمدن خشکسالی های مستمر شد.
پرهیزگار گفت: در میان چالش هایی که بشر با آن مواجه است، افزایش درجه گرمای زمین و تغییر اقلیم به نخستین چالش جهانی تبدیل شده است و این در شرایطی است که مسئولان کشورهای عمده تولیدکننده گازهای گلخانه ای همچون آمریکا به توافقنامه های جهانی برای کاهش این گازها پایبند نیستند.
وی افزود: وقتی دمای زمین افزایش یابد، خشکسالی های متعدد و بارش های سیل آسا در مناطق مختلف جهان و از جمله ایران به وجود می آید که این پدیده ها آسیب های فراوانی را به محیط زیست وارد می کند.
وی با اشاره به نقش مدیریت کارآمد در استفاده از منابع آبی ادامه داد: احداث سد در مسیر رودخانه ها برای کنترل بیشتر بر منابع آبی اقدام مناسبی است اما این کار نیازمند مدیریت کلان ملی برای توزیع دقیق و صحیح حقابه هاست تا شاهد خشک شدن دشت های اطراف سدها و کاهش آب های زیرسطحی نباشیم.
رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به لزوم مدیریت بهینه از منابع آبی در کشور، گفت: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد که این مساله باعث شده حتی در صورت داشتن بارش های جوی استاندارد، بازهم با مشکل کم آبی مواجه باشیم.
وی بیان کرد: تغییرهای آب و هوایی باعث شده است، امکان شکل گیری ابر و در نتیجه بارش باران در آسمان ایران کاهش یابد؛ بنابراین باید بپذیریم ایران کشوری کم آب است و نمی توان بدون برنامه از منابع آبی موجود استفاده کرد.
همایش ملی بحران دریاچه نمک و پدیده گرد و غبار در حوضه مرکزی ایران، امروز در تالار شیخ مفید دانشگاه قم آغاز شد و فردا به کار خود پایان می دهد.
در این همایش مقاله های برگزیده در زمینه محیط زیست ارائه و سخنرانی های علمی در این زمینه انجام خواهد شد. در حاشیه برگزاری این همایش، نمایشگاهی در همین رابطه تشکیل شده و پوسترهای برگزیده به نمایش درآمده است.
اتخاذ تدابیر و راهکارهای لازم و همچنین تطبیق علم و عمل برای حل بحران دریاچه نمک و پیشگیری از بروز حادثه زیست محیطی در مرکز کشور، مهمترین هدف برگزاری این همایش اعلام شده است.
دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.
این دریاچه که در دهه های گذشته از طریق رودخانه های کرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای کاملا پرآب بوده است، اکنون با قطع حقابه ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اکوسیستم منطقه شده، به یکی از کانون های فعال القاء ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

هوای برخی شهرهای ایلام در وضعیت هشدار

پست توسط naderloo »

ایلام - ایرنا - معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: ریزگردها و گرد و غبار همچنان باعث آلودگی هوای برخی نقاط این استان شده و شاخص کیفیت هوای این مناطق را در وضعیت هشدار قرار داده است.
علی طاهر سارایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با ورود پدیده ریزگردها به آسمان استان ایلام از روز گذشته، اکنون هوای شهرستان های ایلام، مهران، ایوان، دره شهر، سرابله و آبدانان در وضعیت هشدار است.
وی با بیان اینکه میزان غلظت گرد و غبار در هوای این شهرستان ها بیش از یک و نیم برابر حد مجاز گزارش و ثبت شده است، افزود: این توده که از دیروز فعالیت خود را بتدریج در نقاط مختلف این استان شروع کرد، کماکان در نقاط مختلف استان مشهود است.
به گزارش ایرنا، از ابتدای هفته جاری تاکنون هوای صاف و آفتابی استان ایلام در جدال با ریزگردها مغلوب شد و طبق پیش بینی اداره کل هواشناسی استان با توجه با وزش بادهای شدید در کشور عراق تداوم فعالیت ریزگردها در آسمان استان ایلام تا روز دوشنبه (فردا) وجود دارد.
حد مجاز ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم در هر متر مکعب است.
ریزگردهای عربی بیش از یک دهه است که استان ایلام را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز مشکلاتی برای جامعه انسانی، جانور و گیاهی، حوزه های کشاورزی، صنعت، ادارات، مدارس استان شده است.
نوشیدن شیر فراوان، عدم خروج از منزل، استفاده از ماسک فیلتر دار، اجتناب از کار و ورزش در هوای آزاد از جمله توصیه های مکرر مرگز بهداشت استان ایلام هنگام بروز پدیده ریزگردها به عموم مردم به ویژه گروه های حساس چون جانبازان شیمایی، بیماران سرطانی، ریوی، قلبی، زنان باردار، کودکان، افراد کهنسال برای کاهش آثار مخرب ریزگردها است.
استان ایلام دارای هشت ایستگاه سنجش ذرات معلق در هوا دارد.
از ابتدای سال جاری تاکنون چهار روز غبارآلود با ماندگاری 24 ساعته در استان ایلام ثبت شده است ضمن اینکه سال گذشته این روزها به عدد 80 رسیده بود.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

گرد وغبار در خرمشهر به 4 برابر حد مجاز رسید

پست توسط naderloo »

اهواز - ایرنا - مسئول آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: میزان گرد و غبار در هوای خرمشهر پیش از ظهر یکشنبه چهار برابر حد مجاز است.
علیرضا آذریان در گفت وگو با ایرنا با اشاره به کاهش روند میزان گرد و غبار هوا در خوزستان نسبت به روز شنبه افزود: ساعت 9 صبح امروز میزان گرد و غبار در خرمشهر 567 میکروگرم برمترمکعب، اهواز 149 میکروگرم برمترمکعب، دزفول 220 میکروگرم برمترمکعب، هندیجان 183 میکروگرم برمترمکعب، اندیمشک 254 میکروگرم برمترمکعب، شادگان 264 میکروگرم برمترمکعب، و شوش 220 میکروگرم برمترمکعب است.
وی اظهار کرد: ابری بودن هوا در برخی از شهرها از جمله اهواز، وقتی در کنار غبار قرار می گیرد حالت تیرگی ایجاد می کند و به نظر می رسد هوا آلوده است اما اینطور نیست و البته مزیت ابر این است که ماندگاری گرد و غبار را در هوا کاهش می دهد.
وی ادامه داد: منشاء گردو غبار روز شنبه که برخی از شهرهای خوزستان را دربرگرفت کانون های گردو غبار در عراق و حدفاصل عراق و سوریه بود.
رییس اداره محیط زیست آبادان نیز در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: میزان گرد و غبار در ساعت 9 روز شنبه درآبادان 584 میکروگرم بر متر مکعب معادل بیش از سه برابر استاندارد است.
سیداحمد موسوی آزاد افزود: در ساعت 10 امروز نیز حدود 515 میکروگرم بر متر مکعب اعلام شده که بیش از سه برابر استاندارد است.
بر اساس این گزارش، استاندارد غبار در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است.
طبق پیش بینی هواشناسی، توده گرد و غبار که صبح دیروز وارد خوزستان شد، تا دوشنبه با شدت و ضعف ادامه دارد.
دیروز میزان آلودگی در شهرهای آبادان و خرمشهر تا بیش از 15 برابر حد مجاز و میزان آلودگی شادگان تا 36 برابر حد مجاز رسید.
مدارس نوبت عصر آبادان، خرمشهر و شادگان روز شنبه به دلیل گرد و غبار تعطیل اعلام شدند.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

شیوع آسم در استان های درگیر با ریزگرد بیشتر است

پست توسط hses »

تهران- ایرنا - عضو مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام نتایج مطالعه «شیوع آسم در ایران» گفت: شیوع این بیماری در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام و کرمانشاه که در معرض ریزگردها و آلاینده ها هستند، بیشتر از سایر استان ها است.
دکتر محمدرضا فضل اللهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا متوسط شیوع آسم را در بزرگسالان ایرانی 9 درصد اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان شیوع آسم در بین بزرگسالان در استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان مشاهده می شود که بالاتر از 15درصد است.
نتایج این مطالعه نشان می دهد که آسم در بین کودکان و بزرگسالان در حاشیه جنوبی و شهرهای بزرگ کشور مانند تهران شیوع بالاتری دارد.
فضل اللهی شیوع این بیماری در گروه کودکان و نوجوانان را حدود 11 درصد اعلام کرد و گفت: استان قم در زمینه شیوع این بیماری در کودکان و نوجوانان، بالاترین رتبه را دارد. مطالعات بیشتری برای یافتن علت شیوع بیماری آسم در این استان باید انجام شود و در حال حاضر علت قطعی آن مشخص نیست.
وی ادامه داد: شیوع آسم در تهران در کودکان 6 تا 7 سال 12.6 درصد و در بین افراد 13 تا 14 سال 16.6درصد است.
عضو مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، متوسط شیوع کشوری آسم را در بین افراد 13 تا 14 سال 12.5 درصد اعلام کرد و گفت: این مطالعه نشان می دهد شیوع آسم در تهران در این سنین بالاتر از میانگین کشوری است.
وی افزود: نتایج این مطالعه شیوع بالای این بیماری را در روستاها مشابه با شهرها نشان می دهد و این موضوع بر تغییر سبک زندگی در مناطق روستایی هم تاکید دارد.
فضل اللهی ادامه داد: بر اساس این مطالعه شیوع بیماری آسم در مردان بیشتر از زنان است و این موضوع با مطالعات قبلی که افزایش آسم بعد از سنین بلوغ را در زنان نشان می داد، متفاوت است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: هرچه سن بالاتر می رود، شیوع این بیماری بیشتر می شود و در این موضوع هیچ تفاوتی در مناطق روستایی و شهری در بین افراد بزرگسال وجود ندارد.
وی، هدف از انجام این مطالعه را تعیین الگوی شیوع بیماری در کشور اعلام کرد و گفت: تاکنون مطالعه جامعی در زمینه شیوع آسم در کودکان و بزرگسالان در کشور وجود نداشت . اکثر مطالعات به شکل مقطعی در برخی شهرها انجام شده بود و در مناطق روستایی هم این کار صورت نگرفته بود.
فضل اللهی گفت: با انجام این مطالعه دسترسی به اطلاعات صحیح و جامع توسط محققان برای انجام فعالیت های پژوهشی و نیز مسئولان به منظور سیاستگذاری برای برنامه ریزی مناسب کنترل بیماری فراهم شده است.
این مطالعه با حمایت دفتر امور بیماری غیر واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و همکاری دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و مراکز بهداشتی و درمانی در سطح کشور انجام شده است.
حدود 24 هزار و 500 بزرگسال و حدود 33 هزار کودک 6 تا 7 سال و 13 تا 14 سال در این طرح مطالعه مورد سوال قرار گرفتند.
آسم یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که سرفه مزمن، تنگی نفس و خس خس ریه ها از علایم مهم ابتلا به آن است

دلیل هجوم بی سابقه ریزگردها به خوزستان
چگونگی کاهش اثرات ریزگردها بر سلامت
تهران باز هم زیر هجوم ریزگردها
پیش بینی توفان غباری تهران امکان پذیر بود
تولید مالچ های بیولوژیک برای کنترل ریزگردها
اشتباه تثبیت شن های روان با مالچ پاشی
اورانیوم ضعیف شده در ریزگردهای خوزستان
پدیده گرد و غبار و اثرات آن بر سلامت
آلودگی هوای تهران ماسک میخواهد
تنها 5 روز هوای پاک طی 10 سال در تهران
کاهش ريزگردها تا 30 درصد
دستگاه يونيزاسيون برای کنترل گردوغبار
توسعه بيابان زدایی
کاهش 30 درصد ریزگردها در ایران
مهار ریزگرد ها در بودجه امسال اعتبار ندارد
کاهش 30 درصد ریزگردها در ایران
باز هم گرد و غبار و این بار در آذربایجان شرقی
افرایش هزینه های درمان بدلیل آلودگی هوا
درختان مقاوم در برابر آلودگی هوای تهران
آلودگی هوا قاتل سلامت انسان
ساخت دستگاه تصفیه ریزگردها و ماسک های تنفسی
حمایت از جذب ریزگردها و تولید ماسك‌ نسوجی
برگزاری میز گرد علمی ریز گردها در فرهنگستان
عمل نکردن عراق به تعهد كنترل ریزگردها
هشدار برنده نوبل فیزیك در مورد گرمای زمین
ریزگردها و راه چاره
ریزگردها و پدیده مهاجرت
گرد وغبار در بیش از 25 استان
حالت هشدار آلودگی هوا در زنجان
آلودگی هوا در قصرشیرین
آلودگی هوا در بوكان به هفت برابر حد مجاز
همایش هم اندیشی بین المللی ریزگردها
علت و راههای مقابله با گرد و غبار
ذرات معلق هوای دزفول شش برابر استاندارد
آلودگی هوا در بوشهر هفت برابر استاندارد
كنگره پديده گرد و غبار و مقابله با آن
گرد و غبار در 21 استان كشور
اهواز آلوده ترین شهر دنیا
تثبیت شن هاي روان درعراق توسط ایران
آلودگی هوا و کی بود، کی بود من نبودم
تاثير الودگي هوا در جنين
تاثير آلودگي هوا در كودكان
آلودگي هوا ودردهاي شكمي به ويژه در زنان
تاثير آلودگي هوا در سالمندان
هوای آلوده در ارتباط باایجاد لخته های خون در پاها است
الودگی با سرب باعث افزایش رفتار خشونت آمیز می شود
الودگی هوا باعث تولد نوزادان کم وزن می شود
آلودگی هوا باعث بروز درد شکمی می شود
ارتباط دیابت با الودگی هوا
آلودگی هوا وآپاندیس
آلودگی هوا وسالمندان
آلودگی هوا موجب بروز حمله قلبی می شود
الودگی هوا وبیماری قلبی
الودگی هوا وسرطان
آلودگی هوا ومشکلات خواب
ذره های قاتل!
افزایش حملات قلبی و آلودگی هوا
میزان ریزگردها در قم 16برابر حد مجاز
آلودگي هوا دربرخي ايستگاه‌هاي مترو
تعطيلي آلودگي هوا نداريم و آب هم
مشاركت ايران با عراق نقشی مهم در كاهش آلودگي
گرد و غبار آلوده به مواد رادیواکتیو نیست
باران نبارد ریزدانه ها به تهران می رسد
افزايش آلودگي هوا ربطي به بنزين جديد ندارد
اولين جلسه هم انديشي آلودگي هوا
تهران در انتظار اجراي قوانين آلودگي هوا
تعطیلی دهم و یازدهم آذرماه بدلیل آلودگی هوا
پیش بینی بروز گرد و غبار در 12 استان
گرد و غبار تهران را در برمی‌گیرد
مالچ پاشی کانون های گرد و غبار عراق بزودی
پیش نویس طرح کاهش آلودگی هوا بزودی
عدم اقدام عراق برای مالچ پاشی بیابان هایش
گرد و غبار روزهای اخیر تهران منشا محلی دارد
غلظت گرد و غبار در سیستان ‪ ۳۳‬برابر
آلوده‌ترین مناطق امروز تهران اعلام شد
گرد و غبار عربی در نیمه غربی کشور
شرایط هشدار در تهران تداوم دارد
آلودگی دوباره هوا در تهران و قم
علت موج آلودگی ذرات معلق روزهای اخیر
اندازه گیری ذرات گرد و غبار
بنزن آلاینده مهم هوادرفضای داخل خودرو
دانلود مقایسه غلظت ریزگردها در نقاط مختلف شهر تهران
دانلود نقش ریزگردها در افزایش آلرژی زایی
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “آلودگی هوا و کنترل آن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان