نحوه جداسازی آلودگی جذب شده از جاذب ها در تصفیه فاضلاب صنایع

در این انجمن به تصفیه آب در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 602
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 41 دفعه
تماس:

نحوه جداسازی آلودگی جذب شده از جاذب ها در تصفیه فاضلاب صنایع

پست توسط hses »

نحوه جداسازی آلودگی جذب شده از جاذب ها در تصفیه فاضلاب صنایع

سلام. کربن فعال که جاذب متداول در این زمینه هست، قابل بازیابی است. اما این‌کار نیاز به کوره‌ای دارد که بسیار شبیه به کوره تولید کربن فعال است. در این کوره (که معمولا مثل کوره‌های سیمان، دوار است) در اتمسفر فاقد اکسیژن و حاوی گازهای احتراق (و گاهی با تزریق بخار آب اضافه) نخست کربن فعال خشک شده و سپس دفع مواد آلی فرار رخ می‌دهد. با افزایش بیشتر دما، باقیمانده مواد آلی، کربنیزه می‌شوند و در دماهای بالای انتهای کوره، کربن با بخار آب و دی‌اکسید‌کربن واکنش داده و اکسید می‌شود و به این ترتیب تخلخل مجدد در کربن فعال ساخته می‌شود. دانه‌های بازیافت شده و بسیار داغ، بلافاصله سرد می‌شوند (معمولا با تخلیه آنها در حوضچه آب).
بنابراین کربن فعال بازیافت می‌شود اما مواد جذب شده عملا قابل بازیابی نیستند.
امکانات این روش در کشور ما در پتروشیمی اراک وجود دارد که یکی از کاملترین واحدهای تصفیه را در اختیار دارد.
ولی در مجموع، بازیابی کربن فعال از نظر اقتصادی جذابیت زیادی ندارد.روشی که در آن امکان دستیابی به مواد آلی جذب شده وجود دارد، استخراج است. به عنوان مثال استخراج با سیال فوق بحرانی. اما این روش‌ها معمولا از نظر اقتصادی توجیه ندارند.


بازگشت به “تصفیه آب”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان