نقش سیلیس آنتراسیت و کربن اکتیو در تصفیه آب

در این انجمن به تصفیه آب در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3147
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2128 دفعه
تماس:

نقش سیلیس آنتراسیت و کربن اکتیو در تصفیه آب

پست توسط naderloo »

به صورت کلی، در یکی از مراحل پیش تصفیه آب، می توان از بسترهایی برای تمیز کردن آب استفاده نمود که آب از میان آن ها عبور کند. سه آلودگی های آب به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
1- ذرات معلق شامل گل و لای، جلبک ها، میکرو ارگانیسمها، باکتری ها و ویروس ها و ..
2- ذرات محلول در آب شامل عناصر شیمیایی مانند کلسیم، سدیم، کلراید، آهن و ...
برای جدا سازی بخش نخست (ذرات معلق)، از بسترهای شنی و یا ترکیب شن و آنتراسیت و کرین اکتیو به صورت گسترده استفاده می شود. عامل مهمی که در طراحی این بسترها موثر هستند، عبارتند از جنس ماده موجود در بستر، عمق بستر و سایز آن است.

یکی از پر کاربردترین بسترهای مورد استفاده در تصفیه آب، سیلیس (به صورت شن) است. هر چه اندازه ذرات سیلیس کوچکتر بوده و عمق بستر بیشتر باشد، تصفیه بهتری انجام خواهد شد، ولیکن افت فشار و زمانِ مورد نیاز نیز افزایش خواهد یافت. تصفیه توسط سیلیس تصفیه فیزیکی است، به این معنا که ذرات معلق در آب لا به لای ذرات شن گیر کرده و بدین سان آب تمیز می گردد. از طرفی، سیلیس هیچ گونه تصفیه شیمیایی انجام نمی دهد؛ به عبارتی، فقط ذرات معلق توسط سیلیس تصفیه می شوند و هیچ یک از مولکول های محلول و یون ها توسط سیلیس حذف نمی گردند.

آنتراسیت نوعی ذغال سنگ (با خلوص 80 الی 98 درصد) است که در این نوع بسترها می تواند به کار رود. آنتراسیت هم می توانید به صورت مجزا، و هم به صورت ترکیبی با سیلیس به کار رود. در شرایطی که آنتراسیت به همراه سیلیس به کار رود، معمولا ذرات آنتراسیت بزرگتر بوده و در قسمت فوقانی بستر قرار می گیرند. در این حالت، ذرات شن (سیلیس) که کوچکتر هستند در زیر آنتراسیت قرار می گیرند. فایده ی استفاده از آنتراسیت این است که آنتراسیت ذرات بزرگتر را از آب حذف کرده و سپس ذرات کوچکتر توسط شن جدا می شوند. بدین سان می توان سرعت را افزایش داد، افت فشار را کاهش داد، و تصفیه خوبی انجام داد. مزیت استفاده از آنتراسیت این است که به دلیل وجود خلل و فرج و سطح کربنی، قادر به تصفیه فیزیکی و همچنین تصفیه (محدود) شیمیایی است و میزان محدودی از مولکول های محلول در آب را نیز حذف می کند.

کربن اکتیو یک ماده کربنی با خلوص بالا است که می تواند هم به صورت مجزا و هم به صورت ترکیبی با سیلیس به کار رود. کربن اکتیو علاوه بر حذف فیزیکی ذرات معلق در آب، می تواند تصفیه قوی شیمیایی نیز انجام دهد. به این صورت که مولکول های نامطلوب (مانند مولکول های عالی و نفتی، TOC، کلر آزاد، مواد هالوژن دار و...) بر روی سطح و خلل و فرج کربن اکتیو به صورت شیمیایی ترکیب شده و تثبیت می شوند. بدین سان بو و مزه ی نامطلوب نیز حذف می گردد. پس از مدتی کارکرد، تمام سطح و خلل و فرج کاربن اکتیو اشباع می شود و در این زمان کربن اکتیو می بایست توسط بخار آب، اسید شویی، و یا بازشویی احیا شود تا بتوان دوباره از آن استفاده نمود. لازم به ذکر است که هیچ یک از مواد ذکر شده قادر به حذف نمک از آب نبوده، و آب را شیرین نمی کنند. یکی دیگر از کاربردهای گسترده کربن اکتیو در پیش تصفیه، کلر زدایی از فرآیند است. ممبران های سیستم اسمز مکعوس در برابر کلر آزاد به شدت آسیب پذیر هستند که در بسیاری از کارخانه های با تزریق احیا کننده هایی مانند متابی سولفیت سدیم ، کلر باقی مانده حذف می شود اما می توان با طراحی و قرار دادن بستر کربن فعال، علاوه بر تصفیه فیزیکی، کلر باقی مانده را نیز بدون نیاز به تزریق مواد شیمیایی حذف کرد


ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست

بازگشت به “تصفیه آب”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان