حدود 90 درصد پرندگان دریایی مواد پلاستیکی بلعیده اند

در این انجمن به مهندسی محیط زیست در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

حدود 90 درصد پرندگان دریایی مواد پلاستیکی بلعیده اند

پست توسط hses »

تهران-ایرنا-براساس یک تحلیل تازه برآورد شده است که حدود 90 درصد پرندگان دریایی مواد پلاستیکی بلعیده اند، به طوری که احتمالا حداقل بخشی از آن در بدن این حیوانات باقی مانده است.
حدود 90 درصد پرندگان دریایی مواد پلاستیکی بلعیده اند
به گزارش ایرنا از نیچر، این مطالعه نتیجه گیری می کند تا زمانی که روند ورود زباله به اقیانوس های جهان ادامه دارد، اوضاع برای پرندگان بدتر خواهد شد.
اریک ون سبیل از مسئولان این مطالعه می گوید که اقیانوس ها اکنون آکنده از پلاستیک است و تقریبا قطعی است که تا سال 2050 جسد هر پرنده ای پیدا شود می توان در آن یک قطعه پلاستیک پیدا کرد.
این محققان گزارش خود را در نشریه پی ان ای اس منتشر کرده اند.
مطالعات متعدد اکنون حجم روزافزون زباله های پلاستیکی که با جریان باد یا آب به دریاها می ریزد را آشکار کرده است؛ و این روند تاثیری مخرب بر زیستگاه آبزیان دارد.
برای پرندگان که دایم دنبال غذا می گردند، یک فندک پلاستیکی یا در بطری که براق باشد می تواند همچون یک ماهی جلوه کند. اگر این مواد بلعیده شود ممکن است در دستگاه گوارش پرندگان بماند چون از آن رد نمی شود و سلامت حیوان را به خطر می اندازد.
با افزایش انبوه زباله های پلاستیکی در اقیانوس ها - براساس یک تخمین حدود 8 میلیون تن در سال - خطرات بیشتری حیات وحش را تهدید می کند.
براساس یک تخمین سالانه حدود 8 میلیون تن مواد پلاستیکی به آب های جهان می ریزد
دانشمندان استرالیایی و انگلیسی در مقاله خود در پی ان ای اس چند دهه ادبیات علمی در این زمینه را مرور کردند تا روند کنش و واکنش پرندگان و این زباله ها را ردگیری و درک کنند.
داده ها نشان می داد که در سال 1960، شاید در بدن کمی بیش از 5 درصد پرندگان قطعات پلاستیکی پیدا شود.
امروز این رقم حدود 90 درصد است و براساس پیش بینی تیم محققان با روال کنونی، تا 2050 این رقم به 99 درصد کل پرندگان دریایی خواهد رسید؛ یعنی تقریبا هیچ پرنده ای نخواهد بود که از این آلودگی متاثر نشده باشد.در جهان حدود 400 گونه مختلف پرنده دریایی وجود دارد.
محققان می گویند پرندگان بیش از هر جا در نواری در اقیانوس جنوبی در نزدیکی استرالیا، آفریقای جنوبی و آمریکای جنوبی با خطر روبرو هستند. اینها جاهایی نیستند که بیشترین زباله پلاستیکی شناور باشد بلکه نقاطی است که بیشترین پرندگان را دارد.
زمانی تصور می شد این ناحیه بکرترین آب های جهان باشد، اما اکنون آنقدر آلوده است که دسته بزرگی از گونه ها در تماس با زباله قرار می گیرند.
دکتر ون سبیل گفت: دیگر چیزی به نام اقیانوس بکر وجود ندارد.
او گفت: تک تک اقیانوس ها اکنون آکنده از پلاستیک هستند. بعضی بیش از سایرین، اما ما دریافتیم که حتی در اقیانوس هایی که مشهور به آلودگی به پلاستیک نیستند هم حالا مقدار زیادی زباله پلاستیکی هست و این همان جایی است که بیشترین زیان را وارد می کند چون همه پرنده ها آنجا هستند.
یکی دیگر از یافته های این گزارش این است که این مشکل واقعا قابل حل است. فقط اگر بتوان جریان زباله پلاستیکی به اقیانوس ها را بند آورد، پرندگان دریایی ظرفیت بهبودی سریع را دارند.
کریس ویلکاکس از موسسه پژوهشی فدرال استرالیا (CSIRO) گفت: این مشکل متفاوت از چیزی مثل تغییرات آب و هوایی است، چون درمان نسبتا آسانی دارد.
پیش بینی می شود با ادامه این روند تا سال 2050 تقریبا هیچ پرنده ای نخواهد بود که آلوده نشده باشد


نمایه کاربر
farshid
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 777
تاریخ عضویت: چهار شنبه 2 تیر 1389, 12:00 am
حالت من: Badhal
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 363 دفعه
تشکر شده: 1375 دفعه
تماس:

Re: حدود 90 درصد پرندگان دریایی مواد پلاستیکی بلعیده اند

پست توسط farshid »

مرسی از این خبر.


متن اصلی خبر
http://news.sciencemag.org/environment/ ... astic-2050


تفاوت مطالعات زیست محیطی اونا رو با ما ببینید.
F.ghanbari8@gmail.com

Advanced Oxidation Processes
Electrochemical remediation
Risk assessment
Ethics in publication

موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “تالار مهندسی محیط زیست”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان