روش پایان نامه نویسی در رشته علوم پزشکی+ نمونه پروپوزال

در این انجمن به پایان نامه و پروپوزال در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3142
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2128 دفعه
تماس:

روش پایان نامه نویسی در رشته علوم پزشکی+ نمونه پروپوزال

پست توسط naderloo »

اولين قدم براي نوشتن يك پروپوزال انتخاب موضوع است و موضوع بايد داراي معيارهايي باشد كه خلاصه آنها به شرح زير مي‌باشد.

معيارهاي انتخاب يك موضوع تحقيقاتي چيست؟

1- موضوع بايد مناسبت داشته باشد:

يعني جزء اولويتهاي بهداشتي و درماني منطقه بوده و هرچه رنج موجودات مبتلا و عوارض اقتصادي و بهداشتي بالاتر باشد موضوع در اولويت بالاتري قرار مي‌گيرد مثلاً كيست هيداتيك كه انتشارش وسيع بوده و تعداد زيادي از موجودات و انسانها به آن مبتلا هستند و در سال خسارات اقتصادي را وارد كرده و روش درماني براي فرد مبتلا، جراحي است كه هزينه بسيار بالايي دارد.

2- اجتناب از دوباره‌كاري در موضوع طرح:
براي اينكه بدانيم موضوع مورد تحقيق ما تكراري است يا خير و آيا ارزش تحقيق دارد يا خير بايد يك بررسي متون داشته باشيم كه با توجه به امكانات موجود و در دسترس كار بسيار ساده است ما مي‌توانيم با مراجعه به مقالات داخلي و خارجي، خلاصه كنگره‌ها تماس با ساير محققيني كه درخصوص موضوع پژوهش يا موضوعات مشابه كار كرده‌اند، نظري اجمالي به كارهاي ساير محققين داشته باشيم البته ذكر اين نكته لازم است كه زماني مي‌گوئيم يك موضوع تكراري كه تمام ابعاد و موضوع مثل هم باشند. ولي اگر از نظر زماني يا مكاني با هم متفاوت باشند (بخصوص در مطالعات اپيدميولوژيك) ديگر موضوع تكراري نخواهد بود.

3- موضوع قابليت اجراء را داشته باشد:
يعني آيا تمام امكانات و شرايط لازم جهت انجام تحقيق درخصوص موضوع مذبور در آن مكان فراهم است يا خير؟ و يك موضوع حتي اگر تمام ويژگي‌هاي لازم را داشته باشد اما قابل انجام نباشد موضوع خوبي نخواهد بود.

4- كاربردي و مناسب با زمان و مقرون به صرفه باشد:
عملاً مطالعاتي در اولويت پژوهشي قرار دارند كه با حداقل هزينه جنبه كاربردي داشته و نتيجه آن براي برنامه‌ريزان و مديران در جهت تأمين سلامت جامعه در زمان حال يا آيندة نزديك مفيد واقع شود.

5- نداشتن موانع اخلاقي:
در مطالعاتي كه در آن جامعة مورد مطالعه انسان بوده و مداخله‌اي بر سوژه‌هاي انساني صورت مي‌گيرد، رضايت‌مندي و حفظ حرمت انساني و محرمانه نگاه داشتن اطلاعات بسيار ضروري است.

6- مقبوليت سياسي و فرهنگي:
موضوع مورد مطالعه بايد مورد پذيرش فرهنگ و عرف جامعه بوده و هيچگونه تضادي با سياست كشور نداشته باشد.
نكات مهم در نوشتن عنوان موضوع: عنوان موضوع از همة قسمتهاي كار بيشتر خواننده دارد پس در انتخاب عنوان بايد دقت كرده و به نكات زير توجه كرد.
1- عنوان نبايد خيلي كوتاه و يا خيلي طويل باشد.
2- دربرگيرندة تمام محتويات كار تحقيقاتي باشد.
3- از به كار بردن مخففها، اصطلاحات و كلمات غير مصطلح و كلمات انگليسي كه معادل فارسي دارند اجتناب شود.
به صورت خبري نوشته شده و از عناوين اختصاري استفاده نشود.
5- سال و مكان انجام تحقيق حتماً ذكر شود.

بيان مسئله يا مشكل (ضروري اجراي پژوهش) بيان مسئله بايد مختصر و دقيق (حداكثر 1 صفحه) و با ذكر منابع نوشته شده و در نگارش آن به نكات زير توجه كرد.

1ـ مسئله و مشكل چيست؟
با جملاتي كوتاه و شيوا ماهيت، شدت، وسعت و عوامل موثر بر مسئله را ذكر كنيد

2ـ به پيامدهاي مسئله و خطرات ناشي از آن اشاره كنيد؟

3ـ چرا انجام پژوهش مورد نظر لازم است و با توضيح و ارائه راه حل، اهميت موضوع طرح و ضرورت آن را توجيه نمائيد.

نكته: بلافاصله پس از بيان مسئله بايد تمام مخففها و اصطلاحات و منابع مورداستفاده در پائين بيان مسئله توضيح و نوشته شوند. بررسي متون (منابع) در بررسي متون با مراجعه به كتب، مجلات داخلي و خارجي، تماس با ساير محققين و استفاده از بانكهاي الكترونيك داخلي و خارجي مي‌توان مروري بر مطالعات ساير محققين در زمينه كار خود يا مشابه آن داشت و با مطالعه آنها از تجربيات و نتايج بدست آمده استفاده كرده و از متدولوژي طرح، روشهاي نمونه‌گيري و آتاليزهاي آماري آنها در جهت تحقق انجام يك تحقيق مفيد و درست بهره برد. نكته: در پايان اين قسمت نيز ذكر منابع ضروري مي‌باشد (حداقل 3 منبع) اهداف، سئوالات، فرضيات (با توجه به موضوع پژوهش) اهداف يك پروژه تحقيقاتي خلاصه آنچه كه بايد با انجام مطالعه به آن برسيم را بيان ميكند.

1ـ هدف كلي:
آنچه كه مطالعه به طور كلي به آن دست خواهد يافت را هدف كلي مي‌گويند و هدف كلي در واقع همان عنوان مطالعه است با اين تفاوت كه با لغتهاي قابل اندازه‌گيري مثل «تعيين يا شناخت» كه معني و كاربرد دقيق و واضحتري دارند شروع ميشود. مثال: عنوان موضوع: بررسي ميزان شيوع كيست هيداتيك در جمعيت روستايي استان كردستان در سال 1385 هدف كلي: تعيين ميزان شيوع كيست هيداتيك در جمعيت روستايي استان كردستان در سال 1385

2ـ اهداف اختصاصي (يا ويژه يا جزيي):
اين اهداف بايد واقع‌بينانه مطرح شده و به آنچه كه مطالعه براي حل آن طرح‌ريزي شده متمركز باشند. اهداف جزئي در واقع جزئي از هدف كلي بوده و اگر به خوبي تنظيم شوند ما را هم چنين به طراحي روش تحقيق و نحوه گردآوري، تجزيه و تحليل و تفسير داده‌ها هدايت خواهند نمود. هدف جزئي: نبايد از قالب هدف كلي خارج بوده و بايد به جنبه‌هاي اساسي مطالعه محدود باشد.

در اهداف جزئي هم بايد از افعالي نظير تعيين كردن، مقايسه‌كردن، اثبات‌كردن، محاسبه‌كردن و برقراركردن استفاده كرد و از به كارگيري افعال مبهم نظير فهميدن، مطالعه كردن و اذعان كردن دوري نمود. مثال: در مورد مطالعه كيست هيداتيك كه در هدف كلي مطرح شد، تعدادي از اهداف جزئي (اختصاصي) را مي‌توان چنين بيان كرد

1ـ تعيين ميزان شيوع كيست هيداتيك در جمعيت روستايي استان كردستان بر حسب جنس
2ـ تعيين ميزان شيوع كيست هيداتيك در جمعيت روستايي استان كردستان بر حسب ميزان تحصيلات نكته: در اهداف جزئي (اختصاصي) معمولاً 2 نوع هدف با توجه به نوع مطالعه مطرح ميشوند

1ـ اهداف توصيفي:
اين اهداف معمولاً ميزان شيوع و تعيين ميانگين را مي‌سنجد ونتيجه آن معمولاً به صورت اعداد بيان ميشود

2ـ اهداف تحليلي:
اين اهداف معمولاً تعيين ارتباط و يا مقايسه 2 موضوع را مي‌سنجد و نتيجه آنها به صورت بلي يا خير بيان ميشوند. مثال: ـ تعيين ميانگين شيوع كيست هيداتيك در جمعيت روستايي استان كردستان در سال 85 (هدف توصيفي) ـ تعيين ارتباط بين شيوع كيست هيداتيك و ميزان تحصيلات در جمعيت روستايي استان كردستان در سال 85 (هدف تحليل)

3ـ اهداف كاربردي:

معمولاً در بعضي مطالعات هدف ديگري تحت عنوان هدف كاربردي وجود دارد كه نحوه بكارگيري نتايج حاصله از بررسي تحقيقات را مشخص ميكند و ساختار مشخصي ندارد.

نكته: ذكر اين نكته لازم است كه اهداف بايد تمام قسمتهاي مسئله را آنچنان كه تحت عنوان بيان مسئله آورده شده است را در برگيرد. اگر مسئله تحقيق با دقت كافي بيان شده باشد تنظيم اهداف آسان‌تر خواهد بود.

ذكر سئوالات تحقيق و فرضيات:

در يك مطالعه توصيفي اهداف توصيفي به سئوالات توصيفي تبديل ميشوند كه معمولاً جواب آنها عدد مي‌باشد. مثال: ميزان شيوع كيست هيداتيك در جمعيت روستايي استان كردستان در سال 85 بر حسب جنس چقدر است؟ در يك مطالعه تحليلي اهداف تحليلي به فرضيات تبديل مي‌شوند و يك فرضيه توضيح يا پيش‌گوئي اين مسئله است كه چرا يك يا چند عامل، عوامل ديگر را تحت تأثير قرار ميدهند. مثال: كيست هيداتيك در جمعيت روستايي استان كردستان در افراد بي‌سواد بيشتر از افراد تحصيل كرده است. بيان متغيرهاي تحقيق و تعريف عملياتي آنها: متغيرهاي يك تحقيق بسيار مهم بوده و در واقع قلب يك تحقيق مي‌باشند. متغيرها در واقع داده‌هائي هستند كه ما مي‌خواهيم آنها را جمع‌آوري نموده و آناليز كنيم. به طور كلي متغيرها به دو دسته اصلي كمي و كيفي تقسيم ميشوند و مبناي اين تقسيم‌بندي اين است كه متغيرهاي كمي مقادير مختلف به خود مي‌گيرند و متغيرهاي كيفي حالات مختلف به خود مي‌گيرند

مثال: سن يك متغير كمي است و جنس يك متغير كيفي متغيرهاي كمي خود به دو دسته تقسيم ميشوند

1ـ كمي گسسته: بين دو عدد اعشار نمي‌گيرد مانند تعداد فرزندان

2ـ كمي پيوسته: بين دو عدد بي‌نهايت عدد و اعشار مي‌تواند قرار گيرد مثل قد بين 175 و 180 سانتي‌متر متغيرهاي كيفي نيز به 2 دسته تقسيم ميشوند

1ـ كيفي اسمي: برتري ترتيبي بين حالات مختلف متغير وجود ندارد مثل جنس يا شغل

2ـ كيفي رتبه‌اي:

برتري ترتيبي بين حالات مختلف متغير وجود دارد مانند درجه بدخيمي‌ها يا ميزان تحصيلات مقياسهاي اندازه‌گيري متغيرها: گاهي در هنگام ثبت متغيرها يا در موقع تحليل آماري كمي بودن متغير براي پژوهشگر مطلوب نبوده و او مايل است متغير مربوطه را به مقياسي درآورد كه تعداد كمتري مقدار يا حالت بپذيرد مثلاً تبديل متغير سن به گروههاي سني يك مثال معمول است به طور كلي براي متغيرها چهارنوع مقياس مختلف تعريف شده است كه عبارتند از:

1ـ مقياس نسبتي:

داراي صفر واقعي هستند و فاصله‌ها مساويند مثل قد، وزن

2ـ مقياس فاصله‌اي:

داراي صفر قراردادي هستند و فاصله‌ها كاملاً قراردادي ميشوند مثل درجه حرارت

3ـ مقياس ترتيبي: در اين مقياس ترتيب مقادير قابل مشاهده است مثلاً وزن از كم به زياد

4ـ مقياس اسمي:

در اين مقياس نسبت مقادير به هم، فواصل مقادير و ترتيب آنها، هيچكدام مشخص نيست و هيچكدام به هم برتري ندارند و فقط كد يا شماره‌اي به آنها تعلق يافته است مثل كد 5

نكته:

فقط 2 مقياس رتبه‌اي و اسمي در ثبت متغيرهاي كيفي استفاده ميشوند در مطالعات تحليلي يك جنبه ديگر متغيرها نيز بايد در نظر گرفته شود و آن مستقل يا وابسته بودن آنهاست. متغير مستقل يا علت: تغييرات آن تابع تغييرات متغير ديگر نمي‌باشد

متغير وابسته يا معلول:

تغييرات آن تابع تغييرات متغير ديگري است مثال: «بررسي ارتباط استعمال دخانيات و ابتلا به سرطان ريه» در اين عنوان استعمال دخانيات متغير مستقل و سرطان ريه متغير وابسته است.

متغيرهاي مخدوش‌كننده:

متغيرهايي هستند كه با علت و معلول هر دو در ارتباط هستند و بر روي هريك از آنها تأثير ميگذارند مثلاً فرض كنيم كه محققي مي‌خواهد نقش سيگار را بر روي بيماريهاي قلبي و عروقي مطالعه كند يكي از متغيرهاي مخدوش‌كننده در اين ميان استرس مي‌باشد كه هم مي‌تواند باعث بيماري قلبي شود و هم بر روي مصرف بيشتر سيگار اثر بگذارد. در مطالعات تحليلي شناخت تمام متغيرهاي مخدوش‌كننده از اهميت بسيار زيادي برخوردار است زيرا اگر اثر اين متغيرها بر نتيجه مطالعه در مرحله نمونه‌گيري يا تحليل آماري خنثي نشود نتايج حاصله قابل اطمينان نخواهد بود.

متغيرهاي زمينه‌اي:

متغيرهاي مربوطه به خصوصيات فردي جمعيت نمونه را متغير زمينه‌اي مي‌گويند اين متغيرها معمولاً در تمام مطالعات ثبت مي‌شوند مانند سن، جنس، شغل، تحصيلات و وضعيت تأهل در برخي مطالعات اين متغيرها نقش متغير مستقل را بازي مي‌كنند.

متدولوژي تحقيق:

در اين بخش نوع مطالعه (توصيفي يا تحليلي)، جامعه موردنظر كه تحقيق بر روي آنها صورت مي‌گيرد را ذكر مي‌كنيم در اين مرحله بهتر است با كمك مشاور آمار يا مشاور روش تحقيق آگاه به تجزيه و تحليل داده‌ها حجم نمونه و آناليزهاي آماري را مشخص كنيم و لازم نيست فرد مهارت لازم در اين زمينه را داشته باشد.

مدت زمان لازم براي اجراي طرح:

در اين قسمت زمان لازم براي اجراي طرح بايد ذكر شده و نوع و تاريخ فعاليتهاي انجام شده را در خصوص انجام طرح در جدولي زماني به نام جدول گانت كه در فرمهاي پروپوزال وجود دارد مشخص خواهيم كرد.

- جلد پايان نامه: حاوي مطالب زير باشد.

الف)آرم دانشگاه که در بالاترين قسمت قرار مي گيرد.

ب)عبارت زير آرم

ج)عبارت مربوط به رشته تخصصي عبارت عنوان پايان نامه با قلم درشت تر از عبارت بالا نوشته مي شود. در اين قسمت عين عبارت عنوان تصويب شده در پروپوزال همراه با ذکر مکان و زمان مطالعه نوشته مي شود.

ه)با مقداري فاصله عبارت نگارش، نام و نام خانوادگي نويسنده بدون ذکر القاب نوشته مي شود. در مورد پايان نامه هاي تخصصي پزشکي ذکر کلمه دکتر قبل از نام مجاز است.

و)با مقداري فاصله عبارت استاد راهنما يا اساتيد راهنما نام و نام خانوادگي استاد راهنما و رتبه دانشگاهي ايشان نوشته ميشود.

ز)در پايين ترين قسمت روي جلد پايان نامه تاريخ نگارش پايان نامه (ماه و سال) نوشته مي شود. جلد صحافي شده پايان نامه نوشته شود داراي قسمتي به نام نام عطف پايان نامه است که به صورت حاشيه باريکي درحد فاصل بين روي جلد و پشت آن قرار دارد. الزامي است که در عطف پايان نامه عبارت عنوان پايان نامه نوشته شود در اين صفحه محل اجراي مطالعه پس از عنوان مشخص مي گردد.

2- صحفه عنوان داخل جلد:

يک نسخه از تصوير صفحه روي جلد در اين قسمت قرار مي گيرد و در صورتي که در پايان نامه اساتيد مشاور همکاري داشته اند نامشان در اين قسمت نوشته مي شود همچنين در اين صفحه محل اجراي مطاله پس از عنوان مشخص مي گردد.

3-اهداي پايان نامه: با عبارت ساده ودر يک صفحه نوشته مي شود. 4-تقدير و تشکر: با عبارت ساده و دريک صفحه نوشته مي شود.

5-قيد عبارت: اين پايان نامه طي نامه به شماره ... مورخ / / به تصويب رسيد.

6-نوع فونت بکار گرفته شده: در تايپ ترجيحاً از فونت 14برای متن و 16 (براي سرتيتر) و از خط Mitra استفاده شود.

7-خلاصه پايان نامه: اين صفحه که به صورت فارسي نوشته مي شود براي پايان نامه هاي کارورزي و دستياري 300 کلمه مي باشد. اين قسمت نماينده کل مطالب مندرج در پايان نامه است که به تفکيک قسمتهاي زير نوشته مي شود.

الف)مقدمه( شامل ضرورت انجام و هدف مطالعه).

ب)روش و مواد بکار گرفته شده .

ج)نتايج يا يافته ها.

د)بحث و نتيجه گيري .

ه)کليد واژه ها . لازم به ذکر است که زمان و نوع مطالعه و تعداد نمونه مطالعه در قسمت روش اجرا نوشته مي شود و کليه نتايج به دست آمده به صورت اعداد و ارقام ذکر مي شود.

8-فهرست مطالب: در تهيه فهرست مطالب کليه بخشهاي پايان نامه با ذکر شماره صحفه در سمت چپ فهرست مشخص ميشود. فصل اول نياز به ذکر عناوين فرعي (Subtitile) دارد.

9-فهرست جداول: در تهيه جدول اولين جمله عنوان جدول همراه شماره جدول و به ترتيب استفاده در متن نوشته مي شود.

10-فهرست اشکال و نمودارها: در تهيه فهرست اشکال و نمودارها اولين جمله زيرنويس هر شکل يا نمودار به ترتيب استفاده در متن يا ذکر شماره صفحه در سمت چپ نوشته مي شود. هر دو فهرست مي تواند در يک صفحه نوشته شود. ترتيب تمام صفحاتي که از قبل از فصل اول قرار مي گيرد با حروف الفبا مشخص مي شود..

11-فصل اول:

بيان مسئلهً اهداف و فرضيات و متغيرها :در اين بخش بر اساس موارد مطرح شده در فصل اول، ضرورت انجام اين مطالعه توجيه مي گردد. پس از نوشتن ضرورت مطالعه با جملات دقيق و گويا به اهداف مطالعه اشاره مي شود. اين اهداف در دو قسمت جداگانه(هدف کلي و اهداف جزئي) و دقيقاً مطابق با موارد ذکر شده در پروپوزال تصويبي نوشته مي شود. پس از آن سئوالات پژوهشي (در صورت توصيفي بودن مطالعه) و فرضيات پژوهش (در صورت داشتن اهداف تحليلي )نوشته مي شوند و سپس متغيرهاي پژوهش و تعريف عملياتي آنها نوشته مي شود.

12-فصل دوم:

کليات: اين فصل شامل دو بخش مي باشد بخش اول شامل توضيحات کلي است که يک پنجم پايان نامه را شامل مي شود بخش دوم تحت عنوان مروري بر متون که محدوديت اطلاعات موجود ارائه مي شود و نواقص احتمالي مطالعات قبلي مشخص مي گردد. رعايت نکات زير در نوشت مطالب اين فصل الزامي است:

الف)مطالبي که جنبه بديهي ندارند بايد با ذکر رفرانس مربوطه نوشته شوند.

ب)منابع به ترتيب استفاده در متن شمار گذاري شده (داخل پرانتز) و در قسمت منابع معرفي مي شوند.

ج)کليه جداول اشکال يا نمودارهاي استفاده شده (داخل پرانتز) و در قسمت منابع معرفي مي شوند.

د) جداول به صورت بسته ارائه شوند.

ه)شماره گذاري صفحات پايان نامه از فصل اول شروع مي شود.

و)شماره صفحات در سمت چپ در قسمت پايين صفحه نوشته مي شود.

13-فصل سوم:

روش ها و مواد :

در اين فصل تنها به ذکر موارد زير اکتفا شده از ارائه نتايج به دست آمده خودداري شود. براي نوشتن مطالب از افعال مجهول استفاده شود..

الف)روش انجام مطالعه (توصيفي، تحليل، آينده نگر، گذشته نگر و..)

ب)ويژگي جامعه مورد مطالعه (انساني، غير انساني و...) ج)طريقه نمونه گيري از جامعه مورد مطالعه ( تصادفي، سيستماتيک، خوشه ای و..) د)روش تعيين تعداد نمونه با ذکر فرمول ه)چگونگي گروه بندي و تخصيص نمونه در گروههاي مورد و شاهد

و)ذکر مکان و زمان انجام مطالعه

ز)مشخصات افراد جمع آوري کننده اطلاعات

ح)شرح انجام آزمايشات بر روي افراد مختلف با شيوه جمع آوري اطلاعات

ط)ويژگي موارد و دستگاههاي مورد استفاده و ابزار بررسي (پرسشنامه، چک ليست و ..).

ي)ذکر مشکلات و محدوديت هاي پژوهشي و راه حل هاي اتخاذ شده

14)فصل چهارم:

نتايج:

در اين فصل براي تمامي اهداف مورد مطالعه، نتايج بدست آمده به ترتيب ارائه شده و نتيجه آزمون آماري(p-value) آنها مشخص ميگردد. در ارائه مطالب اين فصل رعايت نکات زير الزامي است:

الف)قبل از ارائه جدول توضيحات مربوط به آن نوشته شود.

ب)در توضيح محتواي جداول از ذکر جزئيات خودداري شود

. ج)نمودار مربوط به هر جدول بلافاصله مربوطه قرار داده شود. د)براي اهداف تحليلي زير جدول مربوطه مقدار P.val براي هر پارامتر نوشته شود.

ه)محورهاي عمودي و افقي و نمودارها به فارسي نام گذاري شود. و)عنوان جداول و شماره آن در بالاي جدول و عنوان و شماره نمودارها در پائين نمودار نوشته مي شود.

15)فصل پنجم:

بحث و نتيجه گيری:

در اين فصل رعايت نکات زير الزامي است:

الف)هدف مطالعه نکات زير الزامي است:

ب)علت و نوع يا عدم وقوع مطالب بحث شود.

ج)يافته هاي اين تحقيق با يافته هاي ديگر از مقايسه شود( با ذکر شماره رفرانس)

د)در نهايت نتيجه گيري و جمع بندي کلي از يافته هاي تحقيق ارائه شود.

ه)از ذکر مجدد محتواي جداول و نمودارها در متن خودداري شود.

16)پيشنهادات:

اين قسمت به ذکر استفاده هاي علمي اين تحقيق، پيشنهاد براي بهبود فعلي و نيز پيشنهاد براي محققان ديگر جهت ادامه کار اختصاص دارد. محقق با توجه تجربه خود به علت آشنائي مستقيم با کمبودهاي اطلاعاتي در اين زمينه و مشکلات و جزئيات اجرائي کار مي تواند راهنمائي هايي براي ديگران داشته باشد تا کارهاي بعدي در مسير مناسب تر و کيفيت بهتري انجام شود. نقايص برطرف گردد و ديگران ميتوانند اين کار را در جنبه هاي مختلف ادامه داده و تکميل نمايند.

17-منابع References در اين بخش مشخصات منابع مورد استفاده در متن ارائه مي گردد و فهرست منابع فارسي و انگليسي همراه با هم نوشته ميشود. طريقه صحيح نگارش طبق الگوي وانکوور منابع که به ترتيب استفاده در متن شماره گذاري و مرتب شده باشند.

الف) مقالات: نام خانوادگي و حرف اول نام نويسنده(گان) تا 6 نفر سپس از عبارت et al استفاده شود، عنوان مقاله، نام مجله، سال انتشار، دوره مجله، شماره مجله، شماره صفحات. ٭ پورزن ع. گزارش 143 مورد انسداد مجاري صفراوي. مجله پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تبريز، 1373،، 24: صفحات 41-33 ٭Cassell GH, Cole BC. Mycoplasma as agents of human disease. N Engl j Med, 1994, 304: 80-92

ب) کتاب فارسي: نام و نام خانوادگي و حرف اول نام نويسنده(گان)، عنوان کتاب، نوبت چاپ، محل انتشار، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحات. ٭ بدره اي ف. کتابنامه در نوشته هاي تحقيقي، چاپ چهارم، تهران: انتشارات امير کبير، 1376: صفحه 29

ج)کتاب ترجمه:

نام خانوادگي و حرف اول نام نويسنده(گان) اصلي، عنوان کتاب، نام خانوادگي و حرف اول نام مترجم، نوبت چاپ، محل ا نتشار، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحات. ٭آبرامسون ج ه . روشهاي تحقيق در پزشکي اجتماعي. ترجمه حسن آبادي ع، چاپ اول، شيراز. 1378: صفحات 120-

100

د) کتاب خارجي :

نام خانوادگي و حرف اول نام نويسنده(گان) آن بخش، عنوان کتاب، نوبت چاپ، محل انتشار، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحات Thomas KH, Collins Bj and Taylor L(eds). Infection and the spread of microorganism. 1 st ed, New York : Williams and Wilkins, 2001:70-76

ه) بخشي از يک کتاب خارجي:

نام خانوادگي و حرف اول نام نويسنده(گان) آن بخش، عنوان آن بخش از کتاب، نام خانوادگي و حرف اول نام مولفين کتاب، نوبت چاپ، محل انتشار، ناشر، سال انتشار، شماره صفحات. ٭Wagner MB. Epidemiology of nosocomial infection. In: Hospital (eds: Benet JV and Brachman PS). 2nd ed. Boston : Little Brown , 2000:121-135 )

18-بيوگرافي علمي محقق :

نوشتن اين قسمت براي تمامي کارورزان و دستياران الزامي مي باشد. محقق روند تحصيل سوابق علمي و فعاليت هاي پژوهشي خود را بطور دقيق و حداکثر در يک صفحه ارائه مي کند.

19)خلاصه انگليسي Abstract:

در اين بخش محقق خلاصه پايان نامه خود را به زبان انگليسي ارائه مي نمايد. که در اين خلاصه با رعايت موارد ذکر شده در خلاصه فارسي نوشته مي شود ذکر کليده واژه ها Key Words در انتهاي خلاصه انگليسي الزامي است.


ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “پایان نامه”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان