خطرات ناشی از عوامل شغلی در روی باروری

در این انجمن به بیماریهای ناشی از کار در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

خطرات ناشی از عوامل شغلی در روی باروری

پست توسط elham9192 »

خطرات ناشی از عوامل شغلی بر روی باروری


انواع مشخصی از مشاغل ممکن است با کاهش باروری زن و مرد ارتباط داشته باشند.
مثلاً راننده ای حرفه ای ساعت ها در حالت نشسته هستند که این امر می تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم ها و افزایش درصد اسپرم های ناهنجارشود. احتمالاً قرار گرفتن بیضه ها در محیط گرم در این افراد بر کیفیت اسپرم ها اثر منفی می گذارد.کسانی که در محیط های گرم مثل نانوایی یا ریخته گری کار می کنند می توانند دچار کاهش تولید اسپرم ها شوند.
کارگران مزارع که در معرض حشره کش ها و سایر مواد شیمیایی قرار دارند، دچار کاهش تعداد اسپرم ها می شوند و همسرانشان نیز ممکن است دچار سقط جنین شوند.
در سال ۱۹۹۱ میلادی ۱۵۰۰ مرد بعد از اینکه در معرض آفت کشی که در باغات موز مورد استفاده قرار می گیرد قرار گرفتند عقیم شدند. حشره کش های دیگر مثل دی بروموکلروپروپان (DBCP ) باعث تغییراتی در اسپرم ها می شوند.
زنانی که در معرض حشره کش ها و آفت کش ها قرار می گیرند، ممکن است دچار مشکلاتی در بارداری شوند یا احتمال سقط در آن ها افزایش یابد.
کارکنان مراکز درمانی ممکن است در معرض مقدار زیادی گازهای بیهوشی، داروهای سیتواستیک، جیوه و اشعۀ ایکس قرار گیرند.
دندان پزشکان و دستیاران آن ها ممکن است دچار مشکلات باروری ناشی از جیوۀ موجود در مواد پر کنندۀ دندان شوند.
نقاش ها و کارگران چاپخانه ها می توانند در معرض رنگ ها و حلال ها قرار گیرند.
زنانی که در معرض مواد شیمیایی و فلزات سنگین قرار می گیرند، اغلب دچار مشکلات قاعدگی می شوند و آمار سقط و اختلالات هورمونی در آن ها بالا می رود.
در صورتی که شما با همسرتان با سرب سر و کار دارید (در کسانی با باطری های ذخیره برق سر و کار دارند) یا در معرض اشعه، حشره کش ها و حلال ها قرار دارید و نیز اگر کارگر رختشویی یا ارایشگر بوده در معرض مواد شیمیایی مختلف قرار دارید، باروری شما می تواند در اثر این مواد آسیب ببیند.
برخی عوامل که اثر سمی روی اسپرم ها دارند عبارتند از: جیوۀ غیرآلی، دی بروموکلروپروپان، دی بروماید اتیلن، اترهای اتیلن گلیکول، کلروپروپن و دی سولفید کربن.
برخی عوامل خطر زای شغلی نیز عبارتند از: گرما، کار سخت و پر مشقت، اشعۀ یونیزان، قرار گرفتن در معرض سرب، عوامل ضد سرطان، وارد شدن مقادیر فراوان داروهای بیهوشی به بدن، اکسید اتیلن و مونو اکسید کربن.
دستگاه های بصری
این دستگاه ها از قبیل ویدئو و تلویزیون طیفی از تشعشعات الکترومغناطیس شامل: اشعۀ ماوراء بنفش، اشعۀ مادون قرمز، امواج مایکروویو، فراکانس های رادیویی و امواج فرکانس پایین (ELF ) را تولید می کنند.
علی رغم اینکه امروزه تعداد زیادی از مردان و زنان در هر شبانه روز ساعت ها در مقابل صفحۀ نمایشگر (مانیتور) می نشینند لیکن به شکل تعجب آوری، اطلاعات موجود در مورد اثرات زیانبار آن بر سلامت و باروری ما کم است.
البته مطالعه مختلف خطرات امواج حاصل از این دستگاه ها را گوشزد کرده اند. مئت زمانی که شخص با کامپیوتر کار می کند در میزان تأثیرات آن مهم است.
زوج هایی که مشکل باروری دارند، در اثر این مشکل می توانند دچار استرس شوند و این استرس می تواند تأثیر منفی بر بارداری آنها داشته باشد. زنی که نگهداری قابلیت باروری خود است، ممکن است تخمک هایی تولید کند که به حد کافی رسیده نباشد.
گاهی تغییر شغل ممکن است باعث از میان رفتن استرس و وقوع بارداری شود. خیلی از زوج ها متوجه شده اند که حاملگی آن ها در ایام تعطیل، یعنی زمانی که فارع از استرس و اضطراب بوده اند اتفاق افتاده است.
در هر صورت ناباروری یک مشکل چند عاملی است که یک بخش آن عوامل فیزیکی مثل هورمون ها و تغذیه و بخش دیگر آن را مسائل روانی و عاطفی تشکیل می دهد.


بازگشت به “بیماریهای ناشی از کار”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان