5 توصیه برای داشتن تغذیه‌ای مناسب و مطلوب

در این انجمن به متفرقه در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

موضوع جدید ارسال پست
TAHEREH
آماتور
آماتور
پست: 158
تاریخ عضویت: پنج شنبه 31 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 75 دفعه
تماس:

5 توصیه برای داشتن تغذیه‌ای مناسب و مطلوب

پست توسط TAHEREH »

از نان های کامل یا نان غلات استفاده کنید
اگر سختتان است که نان سفید را ترک کنید، یکی دو بار نان غلات را انتخاب کنید. زمانی که ذائقه تان تغییر کرد، نان هایتان را هم تغییر دهید. برای تهیه ساندویچ هم، بهتر است از نان های کامل یا نان غلات استفاده کنید. بسیار عالی می شود که برای صبحانه، تارتین (تکه نان و کره) و مربا بخورید.
برای آشپزی، کره و مارگارین را کنار گذاشته و به جایش از روغن زیتون بهره ببرید
در غیر این صورت، باید بدانید که کره و مارگارین هر چه دمایشان بالاتر از دمای محیط باشد، برای سلامتی بدتر است. به عبارت دیگر، بهتر است که مارگارین (یا کره) در دمای محیط نرم شده و به میزان اندکی (یک لایۀ نازک) مورد استفاده قرار گیرد. اگر برای تناسب اندام تان لازم است، از کره یا مارگارینی که چربی اش کم شده برای تارتین، ماکارونی، برنج یا سیب زمینی استفاده کنید، البته به شرطی که آنها را به بهانۀ کم کالری بدون زیاد مصرف نکنید!
سبزیجات و میوه های منجمد و کنسرو شده را هم مصرف کنید
خوردن 5 واحد میوه و سبزی در روز کار ساده ای نیست، بنابراین می توانید از میوه های منجمد یا کنسروشده استفاده کنید. این شکل از میوه ها، خواص غذایی را به خوبی در خود نگه می دارند، حتی شاید بهتر از میوه و سبزیجات تازه! باید دانست که سبزیجات و میوه های تازه به سرعت خواصشان را از دست می دهند، حال آنکه میوه های منجمد یا کنسروشده باعث تنوع دادن به میوه های مصرفی مان می شوند و هرچه که باشند در تمام فصول در سترس اند.
حواستان به لبنیات باشد...
برخی از انواع پنیر چربی زیادی دارند. بنابراین باید مصرف شان را محدود کرد، حتی در برخی از منوها باید به طور کلی حذفشان کرد. برای مثال، اگر یک گوشت بسیار چرب می خورید، غذایتان را با یک قطعه پنیر تمام نکنید. به همین ترتیب در مورد پیتزا، کیش، گراتین، نان های پنیری، ...نیز که حاوی پنیر اند، نباید در پایان وعده غذایی پنیر بخورید. تمام دسرهای لبنی نیز مثل هم نیستند: برای مثال یک خامۀ دسری با ماست برابر نیست. خامۀ دسر کالری بیشتری دارد. از لحاظ میزان کالری، پنیر سفید تقریباً برابر با ماست است.
سعی کنید منوهای غذایی متنوعی داشته باشید
تغذیه باید متعادل و متنوع باشد. هیچ خوراکی بد نیست، این زیاده روی در مصرف خوراکی هاست که بد است. به همین ترتیب، هر غذایی منحصر به فرد است و مواد مغذی متنوع و خواص متفاوتی دارد. یک روش خوب برای تنوع دادن به غذاها، کاهش میزان سهم هر غذا و افزایش تعداد آنهاست. غذاهای سنتی فرانسوی دارای این خصوصیت هستند، به این ترتیب: پیش غذا+ غذای اصلی (گوشت، ماهی یا تخم مرغ + سبزیجات) + پنیر+ سالاد+ دسر. اما برای بهره بردن از این تنوع غذایی بدون افزایش وزن، از هر یک باید میزان کمی خورده شود.

منبع : سیمرغ5 توصیه برای داشتن تغذیه‌ای مناسب و مطلوب
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.


mariya
جدید
جدید
پست: 99
تاریخ عضویت: دو شنبه 13 اردیبهشت 1389, 12:00 am
حالت من: Badhal
تشکر کرده: 44 دفعه
تشکر شده: 44 دفعه
تماس:

دانلود فایل مختصر ومفید هشدارهای سلامتی در روزه داری

پست توسط mariya »

دانلود فایل مختصر ومفید هشدارهای سلامتی در روزه داری از طریق لینک زیر:

http://dl.mozh.org/up/rozeh.pdf
مردم جدید این دنیای مدرن،
بیشتر متمایل به تعقیب جمع هستند تا درک.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

نقش تغذیه در سلامت جسمی

پست توسط hses »

نقش تغذیه در سلامت جسمی

نقش تغذیه در سلامت جسمی
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “متفرقه”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Tbot و 3 مهمان