طب پیشگیری (Prevention medicine)

در این انجمن به دانستنی ها در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
talbari2191
جدید
جدید
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 21 بهمن 1396, 12:26 am
تماس:

علل گرفتگی بینی

پست توسط talbari2191 »

یکی از عمده مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند گرفتگی بینی است.که فقط سرما خوردگی دلیل بروز آن نیست و دلایل زیادی بر گرفتگی بینی تأثیر دارد که در این مطلب بررسی می کنیم:
انحراف تیغه بینی:دو حفره بینی توسط تیغه ای میانی که در جلو غضروفی ودر عقب و بالای بینی استخوانی است از هم جدا می شوند.کج بورن این تیغه میانی ممکن است در ظاهر مشخص باشد و یا کجی در داخل بینی باشد و در ظاهر مشخص نشود.کج بودن تیغه بینی خیلی کم به صورت مادرزادی دیده می شود و معمولأ بر اثر خوردن ضربه به بینی به وجود می آید به خصوص در دوران بلوغ ممکن است با ضربه ای آرام نیز تیغه بینی کج شود.
رینیت آلرژیک:یکی ازشایع ترین علت های گرفتگی بینی رینیت آلرژیک است.که باعث خارش چشم،خارش ته حلق،خارش بینی و آبریزش و عطسه می شود و همچنین تورم شاخک های بینی را می تواند باعث شود.آلرژی در افراد می تواند فصلی باشد که آلرژنهای گیاهای مثل گرده ها باعث بروز آن می شوند و یا می تواند دائمی باشد که آلرژن هایی مثل حیوانات خانگی ،قارچهای منزل و اجزا بدن سوسک و موجودات ریز دیگر مانند مایت علت بروز آن است.تغزیه مایت از تکه های پوست کنده شده بدن تأمین می شود و در رختخواب زندگی می کند.
رینیت غیر آلرژیک: علت بروز رینیت غیر آلرژیک مواد آلوده کننده مانند دود سیگار و غیره در محیط است. همان علایم رینیت آلرزیک را دارد.
سینوزیت: از دیگر علل گرفتگی بینی می تواند سینوزیت باشد که علاوه بر گرفتگی بینی علایم دیگری نیز دارد.ترشح ته حلق،کاهش حس بویایی،سرفه و سردرد،درد صورت،بد بو شدن دهان و یا پولیپ از جمله دیگر علایم سینوزیت می باشد.که ممکن است حاد باشد.علت ایجاد سینوزیت می تواند قارچ باشد که در این نوع برای درمان به جراحی نیاز است.
پولیپ:بر خلاف تصور بیشتر مردم پولیپ با انحراف بینی کاملأ متمایز است.پولیپ از التهاب مخاط بینی و سینوس وبه خصوص از سینوزیت ناشی می شود و میتوانم به صورت یک طرفه و یا دو طرفه باشد.پولیپ در معاینه به صورت توده ای قرمز یا صورتی دیده می شود.
تنگی دریچه بینی:دریچه های خارجی و داخلی بینی وظیفه تنظیم جریان هوای بینی را بر عهده دارند.تورم شاخکهای بینی،انحراف تیغه بینی و یا جراحی هایی که باعث کوچک شدن بیش از حد بینی می شود می تواند علت تنگی دریچه بینی باشد.
بزرگی لوزه سوم(آدنویید):بزرگی لوزه در کودکان موجب گرفتگی بینی و تنفس دهانی و همچنین خرخر آن ن ها می شود.
تورم شاخکهای بینی:این شاخکها که وظیفه گرم و مرطوب نگهداشتن هوای تنفسی را بر عهده دارند اگر متورم شوند راه تنفس بینی را می بندد.آلرژی می تواند علت تورم شاخک ها باشد.
آبسه و هماتوم در تیغه بینی:یکی از دیگر علت های گرفتگی بینی آبسه تیغه بینی است و در پی ضربه بینی و به طور ناگهانی باعث گرفتگی و درد بینی می شود.و حتمأ اورژانسی باید درمان شود وگرنه خطر از بین رفتن تیغه بینی وجود دارد و یا حتی مننژیت یا همان عفونت پرده مغز را می تواند به دنبال داشته باشد.
چسبندگی بینی:چسبندگی مخاط بینی بر اثر ضربه و یا جراحی ممکن است به وجود آید و باعث گرفتگی بینی شود.
تومور:تومور در ابتدا یک طرفه است و به تدریجباعث تورم و گرفتگی بینی می شود و گاهی ترشحات خونی به همراه د ارد.این بیماری باعث تغییر شکل صورت و بینی و یا حتی جا به جا شدن و بیرون زدن چشم در مرحله پیشرفته می شود.
استفاده از داروها:از جمله داروهایی که باعث تورم و گرفتگی مخاط بینی می شود قطره های بینی مثل اکسی متازولین،فنیل افرین و نفازولین است. که متأسفانه به راحتی در داروخانه ها بدون نسخه متخصص جراحی بینی تهیه و استفاده می شود.منبع: متخصص جراحی بینی دکتر کاظمی
آخرین ويرايش توسط 2 on talbari2191, ويرايش شده در 0.


نمایه کاربر
talbari2191
جدید
جدید
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 21 بهمن 1396, 12:26 am
تماس:

درباره جراحی بینی استخوانی بخوانید

پست توسط talbari2191 »

بینی استخوانی به بینی گفته میشود که با پل بر آمدگی داشته باشد و باعث خمیده دیده شدن بینی می شود.و بسیاری از افراد به دلیل قوز یا پل بینی به پزشک مراجعه میکنند.قوز بینی در افراد مختلف متفاوت است و به یک اندازه نیست به همین دلیل روش جراحی آن ها نیز متفاوت است که بر اساس اندازه قوز بینی روش جراحی تعیین می شود و همچنین در خانم ها و آقایان نیز ویژگی بینی متفاوت است و برای جراحی باید به این نکته نیز توجه شود.
جراحی بینی شامل مراحل برنامه ریزی،آماده سازی و بهبود است.
برای تعیین زمان مناسب برای انجام جراحی باید به این نکات توجه کرد:
رسیدن به بلوغ جسمی:جراحی باید پس از رسیدن بینی به اندازه کامل انجام شود و قبل از آن نباید اقدام به جراحی کرد.توجه داشته باشید که ممکن است رشد بینی کامل شده باشد اما رشد اجزای دیگر صورت هنوز ادامه داشته باشد.
رسیدن به بلوغ روانی:برخی از افراد عجولانه تصمیم گرفته و بلافاصله از تصمیم خود پشیمان می شوند.چنین افرادی باید پس از رسیدن به استقلال نظر و اعتماد به نفس می توانند اقدام به جراحی کنند.
علت ایجاد بینی استخوانی:
افرادی که قوز بینی دارند نیز به اندازه افرادی که بینی گوشتی دارند از مشکلات زیبایی رنج می برند.مشکل قوز بینی بیشتر به دلیل ارث و ژنتیک است و رشد بیش از حد غضروف و استخوان بینی باعث ایجاد قوز و برآمدگی در بینی میشود.و همچنین بر اثر ضربه روی بینی در کودکی و نوجوانی نیز ممکن است غضروف بینی بیش از اندازه رشد کند و این امر موجب قوز بینی می شود.مشکل قوز بینی در بینی های استخوانی باعث بر هم خوردن تناسب صورت میشود و به خصوص از کنار بیشتر مشخص می شود.قوز بینی همچنین ممکن است موجب کاهش هارمونی اجزای صورت شود. و انجام عمل غضروفی به همین دلیل می تواند باشد.بینی گوشتی به بینی گفته می شود که مشکل بینی بیشتر پوستی باشد و بینی استخوانی به بینی گفته می شود که بیشتر مشکل بینی غضروفی و استخوانی باشد و کمتر مشکل پوست بینی داشته باشد.
عمل بینی استخوانی فقط رفع مشکل قوز بینی نیست بلکه رفع مشکلات دیگر بینی مثل بزرگی و انحراف وعقابی بودن بینی را نیز شامل می شود.
روش درمان:روش های مختلفی برای رفع اشکال چنین بینی هایی وجود دارد.و به تازگی روش جدیدی برای رفع اشکال آن ابداع شده که با تزریق موادی سطح پل بینی هموار می شود.این روش به خصوص برای کسانی که از جراحی می ترسند روش مناسبی است که بینی دلخواه خود برسند.
از روش سنتی نیز می توان برای رفع بر آمدگی بینی استفاده کرد و علاوه بر برآمدگی بینی سایر مشکلات بینی نیز رفع شود.عمل جراحی کاهش برآمدگی را می توان با بیهوشی عمومی انجام داد و پس از چند روز بیمار می تواند به منزل برود و تا یک هفته می تواند از مسکن و آرام بخش استفاده کند.
امکان برگشت بینی استخوانی پس از عمل:بازگشت برآمدگی بینی بسیار نادر است و کمتر دیده می شود و با مراقبت های لازم میتوان این ریسک را به حداقل رساند. بهترین جراح بینی استخوانی می تواند با شبیه سازی بینی با نرم افزارهای خاص نتیجه احتمالی را پیش بینی کند و به این ترتیب مراجعه کنندگان میتوانند تناسب بینی جدید روی صورتشان را مشاهده کنند.
فراموش نکنید هر عملی ممکن است عوارضی داشته باشد:
در جراحی بینی عوارض به دو دسته تقسیم می شوند:
1-مشکل تنفسی
2-مشکل ظاهری بینی
تنگ شدن سوراخ بینی ممکن است باعث ایجاد مشکل تنفسی شود و فرد مجبور به تنفس دهانی شود و همچنین کاهش حس بویایی،خشکی گلو هنگام خواب و تنفس صدادار نیز می تواند از جمله این عوارض باشد.
انسداد تنفس بینی ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:
1-انسدادها هنگام جراحی اصلاح نشود:اگر بینی قبل از عمل انحراف تیغه داشته باشد باید برطرف شود زیرا پس از جراحی بینی کوچک تر می شود و حتی اگر این انحراف کم باشد باعث ایجاد مشکل می شود بنابراین در حین جراحی باید رفع شود.
2-متورم بودن مخاط درون بینی:تورم درون بینی که ممکن است به دلیل سینوزیت یا آلرژی باشد نیز می تواند باعث انسداد تنفسی شود.
3-چسبندگی:دستکاری زیاد بینی هنگام جراحی ممکن است موجب زخمی شدن مخاط بینی شود.و این زخم ها اگر در کنار هم باشند هنگام ترمیم به هم میچسبند و موجب انسداد می شود.
4-تنگی سوراخ های بینی.
5-برداشتن زیاد غضروف بینی.منبع:بهترین جراح بینی استخوانی دکتر کاظمی
آخرین ويرايش توسط 1 on talbari2191, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
talbari2191
جدید
جدید
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 21 بهمن 1396, 12:26 am
تماس:

چرا به جرمگیری دندان نیاز داریم؟

پست توسط talbari2191 »

بیماریهای لثه به علت لایه ای از باکتریها که به سطح دندان می چسبد و پلاک نام دارد ایجاد می شود. پلاک همیشه روی دندان تشکیل می شود، حتماً همه شما وقتی برای چند روز مسواک نزنید لایه ای زرد رنگ را روی دندانهای خود حس کرده اید. این لایه همان پلاک دندانی است که اگر خوب تمیز نشود باعث التهاب لثه خواهد شد که اولین علامت خود را به صورت خونریزی لثه نشان خواهد داد. وقتی این اتفاق می افتد به مرور لثه از دندان فاصله می گیرد و فضایی مابین دندان و لثه ایجاد می شود که پاکت نامیده می شود. پلاک های نفوذ کرده به پاکت با مسواک زدن معمولی تمیز نمی شوند. اگر این حالت درمان نشود بیماری لثه موجب تحلیل استخوان و در نهایت لقی دندان و از دست دادن دندان خواهد شد.

برخلاف نظر قدیمی که از دست دادن دندانها را یک جزء نرمال افزایش سن می دانست در واقع این بیماریهای لثه هستند که باعث از دست دادن دندانها هستند. توسط جرم گیری، جرم و پلاک ها تمیز می شوند و در مرحله بعد سطح دندان برای جلوگیری از تجمع مجدد جرم توسط لاستیکهای خاصی صاف می شود.
در بیمارانیکه بیماری لثه انها خیلی گسترش نیافته باشد جرمگیری نتایج عالی را به همراه خواهد داشت اما در بیماران با بیماری پیشرفته علاوه بر جرمگیری به جراحی لثه نیز نیاز دارند.

بعد از جرمگیری انتظار چه چیزی را باید داشته باشید؟

بعد از جرمگیری ممکن است برای یک یا دو روز کمی درد داشته باشید و دندانهایتان برای بیش از یک هفته حساس باشند و لثه ها ممکن است متورم و حساس شوند و خونریزی داشته باشند. نگران نباشید همه این عوارض بعد از چند روز از بین خواهند رفت.

ممکن است دندانپزشکتان برای کنترل بهتر التهاب پس از جرمگیری، دهانشویه های آنتی باکتریال مثل کلر هگزیدین برایتان تجویز کند.
مراقبت های خوب دهانی در خانه برای بهبود بیماری لثه و ایجاد جرم دندان و جلوگیری از شدت یافتن آن بسیار مهم است. روزی دو بار دندانهایتان را با مسواک نرم مسواک بزنید و حتماً نخ دندان بزنید. رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، از مصرف محصولات تنباکو اجتناب کنید و هر شش ماه یکبار به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید.منبع: دندانپزشک زیبایی دکتر احرار
آخرین ويرايش توسط 2 on talbari2191, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
talbari2191
جدید
جدید
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 21 بهمن 1396, 12:26 am
تماس:

درباره ی دندان پزشکی سالمندان بخوانید:

پست توسط talbari2191 »

با توجه به بالا رفتن سن مقاومت بدن در مقابل با بیماری های گوناگون کم می شود.بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان برای مراقبت از دندان های سالم ودندان های مصنوعی بسیار مهم است.و اما چگونه؟ما چند روش را توصیه می کنیم:
با رعایت این نکات میتوانید با افزایش سن دندان های سالم داشته باشید:
سلامت دهان و دندان می تواند تأثیر بسیاری بر زیبایی شما داشته باشد بنابر این اگر میخواهید سلامت دهان و دندان خود را با بالا رفتن سن حفظ کنید به نکات زیر توجه کنید:
1-از مسواکی استفاده کنید که پرزهای نرمی دارند و دو بار در روز مسواک بزنید.و یا می توانید از مسواک برقی استفاده کنید.
2-از نخ دندان و یا ابزارهای دیگر تمیز کننده ی فضای بین دندانی برای تمیز کردن بین دندان هایتان یک بار در طول روز استفاده کنید.
3-اگر از دندان مصنوعی استفاده میکنید چه دندان مصنوعی کامل که به آن دنچر کامل میگویند و چه دندان مصنوعی که جایگزین بعضی دندان ها می شود و به آن پروتوز پارسیل متحرک می گویند حتمأ روزانه آن را تمیز کنید و حداقل 4 ساعت در شبانه روز آن را از دهانتان خارج کنید و سعی کنید شب هنگام خواب نیز آن را از دهانتان خارج کنید.
4-فلوراید از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند بنابر این از آب هایی که دارای فلوراید هستند برای آشامیدن استفاده کنید.
5-از مصرف دخانیات بپرهیزید.مصرف دخانیات علاوه بر این که باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان ریه و دیگر سرطان ها می شود برای دهان و دندان ها هم مضر است.زیرا باعث پوسیدگی دندان-افزایش بیماری لثه و در نتیجه باعث از بین رفتن دندان می شود.
چرا در سالمندی به پزشک مراجعه می کنیم؟
سالمندان به دلیل کاهش مقاوت بدنشان در مقابل بیماری بیشتر در معرض خطر مشکلات دهان و دندان قرار دارند بنابر این برای جلوگیری از عوارض جدی در در صورت بروز هر علامت غیر عادی باید به پزشک مراجعه کنند.
مشکلاتی که در سالمندی ممکن است با آن مواجعه شویم عبارتند از:
حفره و پوسیدگی دندان ها
خشکی دهان
تغییر رنگ در دندان ها
سرطان دهان
قرمز و متورم و حساس شدن لثه
حساس شدن و درد دندان
با معاینات منظم پیشگیرانه توسط پزشک و مدیریت خوب و صحیح دندان و لثه ها در سالمندی دندان و دهانی سالم و زیبا داشته باشید.
چگونه در سالمندی از دندان ها مراقبت کنیم؟
مراجعه به دندانپزشک زیبایی برای معاینات منظم:
اگر در دوران جوانی و میانسالی مرتبا جهت معاینه به پزشک مراجعه نمیکردید در دوران سالمندی نیز اینگونه نباشید و برای مراجعه به دندان پزشک منتظر درد دندان نباشید و برای پیشگیری از درد و مشکلات دیگر دهان و دندانی تقویمی تنظیم کنید و مرتبا به دندان پزشک برای معاینه مراجعه کنید.از شرایط جسمانی و مصرف داروهای خود با پزشک صحبت کنید.
اصلاح عادات بهداشتی دهان و دندان:
رعایت بهداشت دهان و دندان در طول زمان همچنان اهمیت دارد . دوره سالمندی نیز مانند دوران جوانی و میانسالی باید دو بار در روز مسواک زد و از نخ دنداتن استفاده کرد.در دوران سالمندی بعضی از افراد به دلیل بیماری هایی مانند آرتروز نمی توانند دست خود را خیلی تکان دهند و برای مسواک زدن ممکن است دچار مشکل شوند در این شرایط استفاده از مسواک برقی توصیه می شود زیرا کمتر نیاز به حرکت دست دارد.
جایگزین دندان های افتاده:
افتادن دندان علاوه بر مشکلات ظاهری می تواند عوارض دیگری به همراه داشته باشد مثلا ممکن است صحبت کردن و جویدن را برای ما دشوار کند-باعث تییر در دندان های کناری شود-باعث درد فک شود-باعث بیماری لثه و پوسیدگی شود به همین دلیل جایگزین دندان افتاده بسیار مهم است.
تعهد به سالم زندگی کردن:
عادات بد را تغییر دهید.سیگار کشیدن را ترک کنید.به طور متعادل مواد مغذی مصرف کنید.شیر و لبنیات و سبزیجات مصرف کنید.منبع: دندانپزشک زیبایی دکتر احرار
آخرین ويرايش توسط 1 on talbari2191, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
talbari2191
جدید
جدید
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 21 بهمن 1396, 12:26 am
تماس:

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

پست توسط talbari2191 »

لیزر در دو نوع بافت سخت و بافت نرم بر اساس طول موج آن موجود است.

نوع بافت سخت برای شناسایی پوسیدگی، سفید کردن دندان، برداشت ترمیم های قبلی، آماده سازی حفره، افزایش حساسیتهای دندانی و برای اهداف تشخیصی استفاده می شود. نوع بافت نرم برای ترمیم زخمها، برداشت بافت هیپر پلاستیک، فوتودینامیک تراپی سرطانها و ضایعاتی مثل آفت و هرپس به کار می رود.

لیزر co2:

طول موج لیزر co2 ارتباط نزدیکی به آب دارد که منجر به برداشت سریع بافت نرم و هموستاز با عمق نفوذ کم می شود. اما نسبت به هر نوع لیزری جذب بالاتری دارد و عیب آن سایز بزرگ و قیمت بالای آن است.

لیزر ND:YAG:

طول موج آن به گونه ای است که توسط بافت حاوی رنگدانه جذب می شود و برای بریدن و حذف بافتهای نرم بسیار موثر است. از این لیزر برای دبریدمان سالکوس لثه در کنترل بیماریهای پریو استفاده می شود.

لیزر اربیوم :

این لیزر دو طول موج دارد Er, Cr:ySGG و لیزر Er:YAG. این نوع لیزر انتخابی برای درمان بافت سخت دندان است.

لیزر Diod:

این نوع لیزر بیشتر در جراحی زیبایی لثه، جراحیهای افزایش طول تاج محدود به بافت نرم، اکسپوز کردن بافت نرم روی دندانهای نهفته، برداشت بافتهای ملتهب و افزایش حجم یافته، فرنکتومی و در درمان آفت و ضایعات هرپس به کار می رود.

مکانیسم عملکرد لیزر:

انرژی نورانی که توسط لیزر تولید می شود می تواند ۴ تداخل با بافت هدف داشته باشد.reflection, transmission, scattering, absorption. زمانیکه لیزر در بافت هدف جذب می شود دما را بالا می برد و بسته به محتوای آب بافت اثر photochemical را ایجاد می کند. موقعیکه دما به ۱۰۰ درجه سانتیگراد رسید تبخیر آب بافت ایجاد می شود که به این پروسه ablation می گویند. در دمای زیر ۱۰۰ درجه سانتیگراد و بالای ۶۰ درجه، پروتئین های بافت شروع به انعقاد می کنند و در دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتیگراد بافت دهیدراته می شود و سپس می سوزد که به این اثر ناخوشایند carbonization گفته می شود.

طول موجهای متفاوت لیزر بسته به محتوای بافت اثرات جذبی متفاوتی دارند که انتخاب نوع لیزر بافت سخت یا نرم بر اساس آن صورت می گیرد.

اثرات لیزر در بافت نرم:

ترمیم زخم:
لیزر در دوزهای پایین تولید سلول را تحریک می کند در حالیکه در دوزهای بالا ترمیم و تولید سلولی را سرکوب می کند. از این خاصیت در تسریع روند ترمیم زخمها استفاده می شود.
اثر روی افت و درد بعد از ضایعات هرپس:
مشخص شده که درمان با لیزر های کم توان مثل (HeNe) می توانند باعث کاهش درد و تسریع روند بهبود ضایعات آفتی و هرپسی شوند. در بیماران با تبخالهای لب، لیزر می تواند در مراحل اولیه ضایعه را متوقف کند و از ایجاد وزیکولهای دردناک جلوگیری کند و در کل، زمان ترمیم را تسریع می بخشد و دوره های عود را کاهش می دهد.
جراحیهای زیبایی لثه و افزایش طول تاج:
در مواردیکه نیاز به برداشت استخوان نباشد اصلاح کانتورلثه با لیزر همراه با درد، خونریزی و ناراحتی کمتری خواهد بود.

فرنکتومی:
فرنوم لبیال tight باعث ایجاد دیاستم و فاصله بین دندانهای جلو خواهد شد. توسط لیزر و بعد از بستن دیاستم توسط ارتو برداشت فرنوم بسیار راحت خواهد بود. همینطور برداشت فرنوم لینگوال که باعث مشکلاتی در صحبت کردن ومشکلات لثه می شود توسط لیزر با درد کمتر، بدون خونریزی، بدون نیاز به بخیه و مراقبتهای بعد از جراحی خواهد بود.
لیزر بافت سخت:

لیزر ارگون، نور آبی قابل دید با شدت بالا تولید می کند که می تواند برای پلیمریزاسیون مواد دندانی کامپوزیتی استفاده شود. همینطور لیزر ارگون توانایی تغییر سطح شیمیایی هم مینا و هم عاج را دارد که احتمال پوسیدگیهای عود کننده را کاهش می دهد. از لیزر در سفید کردن دندان هم استفاده می شود که اثر ماده را بیشتر می کند و طول زمان درمان را کاهش می دهد.

لیزر فلورسنت:

یک عارضه شایع بعد از برداشت اپلاینس های ارتو ایجاد نقاط سفید روی سطح دندان است. تحقیقات نشان داده که این نقاط کوچک دمینرالیزه توسط لیزر رمینرالیزه می شوند و برطرف می شوند.

برای تهیه حفره یا برداشت پوسیدگیها و مواد ترمیمی:

از لیزر Er:YAg برای برداشت پوسیدگیها در مینا و عاج استفاده می شود، منتهی طول پروسه طولانی تر از استفاده از توربین های معمولی است. از این نوع لیزر برای برداشت سمان، رزینهای کامپوزیت و گلاس اینومر هم می توان استفاده می شود.
از لیزر می توان به جای اسید اچ برای اچ کردن مینا و عاج هم استفاده کرد.

درمان افزایش حساسیت عاج:

مقایسه اثر حساسیت زدایی لیزر Er:YAG با محلولهای حساسیت زدای معمول نشان می دهد که لیزر بسیار موثرتر و دارای اثرات پایدارتری است.

لیزرهای با قابلیت تشخیصی:

از لیزر برای تشخیص پوسیدگیها استفاده می شود اما موارد مثبت کاذب آن زیاد است. بدین معنی که مواردیکه پوسیدگی وجود ندارد را با پوسیدگی نشان می دهد .

می توان گفت بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران حتما از این روش استفاده میکند زیرا استفاده از لیزر در دندانپزشکی هنوز بسیار نوپا است و در حال حاضر خدمات لیزر به علت هزینه بالای وسایل، گران است اما با پیشرفت تکنولوژی استفاده از آن روز به روز بیشتر خواهد شد.منبع:
بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران دکتر احرار
آخرین ويرايش توسط 1 on talbari2191, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
talbari2191
جدید
جدید
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 21 بهمن 1396, 12:26 am
تماس:

اصلاح خط لبخند

پست توسط talbari2191 »

اصلاح خط لبخند به پروسه ای گفته می شود که از طریق آن، لبخند فرد توسط یک یا چند تا از اعمال دندانپزشکی زیبایی مثل سفید کردن دندان، ترمیم های همرنگ دندان، ونیرها، لومینیرز، روکش ها یا بریج اصلاح می شود. هدف از اصلاح خط لبخند بهبود لبخند شما با توجه به ظاهر صورت، پوست، رنگ مو، دندانها، بافت لثه و لبها ی شما تا رسیدن به فرم ایده ال شما است. اصلاح خط لبخند برای هر فردی با توجه به انتظاراتش به طور اختصاصی و بر مبنای صحبت شما و دندانپزشک زیباییتان در مورد آنچه که از لبخندتان می خواهید و آنچه که از لبخندتان دوست ندارید انجام خواهد شد. دندانهای دچار تغییر رنگ و نامرتب اغلب چیزهایی هستند که باعث ناخشنودی فرد از لبخندش می شود و همگی به راحتی در یک جلسه ویزیت درمان می شوند.چگونه یک اصلاح لبخند انجام می شود؟

در اصلاح لبخند در واقع این شما هستید که انتخاب می کنید چه کاری انجام شود و سوالی که باید پاسخ دهید این است که از چه چیز لبخندتان خوشتان نمی آید؟ صحبت در این مورد به دندانپزشکتان این ایده را می دهد که چه کارهایی را می تواند برای بهبود لبخند شما انجام دهد که شامل:

 • رنگ دندان:
  اگر از بدرنگی دندانتان رنج می برید ممکن است نتیجه سن، غذا یا نوشیدنی که می خورید یا دیگر فاکتورهای زرد کننده باشد که در مقاله دیگری به تفصیل درمورد آن صحبت شده است. در این موارد با درمانهای سفید کننده دندان یا بلیچینگ می توان زیبایی را برگرداند. در مواردی که تغییر رنگ شدید باشد و با بلیچینگ جواب ندهد درمانهای دیگری مثل لمینتها باید انجام شود.

 • نامرتبی:
  دندانهای نامرتب می توانند با درمانهای ارتودنسی invisalign یا با ونیرها صاف و مستقیم شوند.

 • فضای بین دندانها:
  دندانهایی که بینشان فضا وجود دارد می توانند توسط ارتو یا لمینیتها بهبود پیدا کنند.

 • عدم وجود دندان:
  نبود یک دندان به میزان زیادی روی زیبایی لبخند اثر می گذارد که می تواند توسط ایمپلنت یا بریج جایگزین شود.

 • دندان لب پر شده، شکسته یا نامتقارن:
  درمان این موارد با ترمیمهای همرنگ دندان یا لمینیتها می باشد.

 • عدم تقارن یا مشکل در صورت:
  با تکنولوژیهای مدرن می توان صورتی که در اثر سن یا عوامل دیگر نامتقارن شده را با فیلرها یا لیزرجوانسازی و متقارن کرد.

 • طول دندانها:
  اثر سن و سایشهای هر روزه نمای جوان دندانها را تغییر می دهد. درمان اصلاح لبخند برای دندانهای کوتاه شامل تغییر شکل و اصلاح طول آنها با درمانهای همرنگ کامپوزیتی یا لمینیتهای پرسلنی است.

 • نسبتهای دندانی:
  دریک لبخند زیبا باید تناسب بین دندانها، لثه و لب برقرار باشد و از نسبت طلایی پیروی کند.

درمانهای اصلاح لبخند:

قبل از اصلاح طرح لبخند باید سلامت دهان و دندان بررسی شود. هیچ قانون یکسانی برای اصلاح لبخند وجود ندارد. این فرایند پروسه های مختلف را در بر می گیرد که برای هر فرد با توجه به شرایط و خواسته هایش انجام می گیرد.

قبل از شروع کار، دندانپزشک زیبایی وضعیت دندانها، لثه و طریقه روی هم گذاشتن دندانها که به آن اکلوژن می گویند را بررسی می کند و هر کدام که نیاز به اصلاح داشته باشند را اصلاح می کند.

امروزه با آمدن نرم افزارهای اصلاح خط لبخند می توان قبل از هر کار با گرفتن عکس از بیمار و با استفاده از این نرم افزارها به بیمار نشان داده خواهد شد که لبخند وی در نهایت چه شکلی پیدا خواهد کرد.

مورد دیگری که به شما دور نمایی از وضعیت لبخدتان را نشان می دهد تهیه mock up می باشد. بدین صورت که در ابتدا قالبی از دندانهای شما تهیه می شود ودر لابراتوار با استفاده از موم های خاص شکل نهایی و اصلاح شده دندانها روی کست گچی فرم داده می شود که بعد از تایید نهایی شما مراحل بعدی کار انجام خواهد شد.

هزینه اصلاح لبخند:

هزینه ها با توجه به نوع درمان انتخابی تا رسیدن به ایده ال شما بسیار متفاوت است. هر مشکل دیگری که در دهان و دندانهای شما وجود دارد به علت اینکه روی نتیجه و موفقیت درمان اصلاح لبخند شما اثر می گذارد باید رفع شود و این خود ممکن است هزینه درمان را بالا ببرد. بعضی از بیمه ها تا حدی هزینه های اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت را پوشش می دهند فلذا حتماً با بیمه گذار خود مشورت کنید.

از آنجا که هدف ما در این مرکز رضایت مراجعه کنندگان می باشد، از این رو سعی شده که مناسب ترین قیمت ها و با توجه به تعرفه های سازمان نظام پزشکی اخذ شود، در عین اینکه سعی شده کیفیت کارها با رعایت بالاترین استانداردها و استفاده از جدیدترین تجهیزات ومواد در بالاترین حد خود انجام شود.
آخرین ويرايش توسط 1 on talbari2191, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
zibaara
جدید
جدید
پست: 22
تاریخ عضویت: سه شنبه 16 آبان 1396, 10:09 am

بيماري هاي مردانه را بشناسيد!

پست توسط zibaara »

سلامت مردان موضوعي است كه موجب استحكام و ارتقاي سلامت نيروي كار جامعه مي‌شود و توسعه كشور را در پي خواهد داشت. مردان نسبت به زنان در معرض عوامل خطر محيطي و شغلي بيشتري هستند و عادات نادرستي مانند مصرف سيگار، الكل، اعتياد و استرس شغلي در آنها بيشتر است. از سوي ديگر، مردان كمتر به پزشك مراجعه مي‌كنند و مراجعه به مراكز درماني را به دلايل مختلف از جمله موانع فرهنگي تا بروز مراحل پيشرفته و خطرناك بيماري به تاخير مي‌اندازند.


طبق بررسي‌هايي كه در سال 1382 انجام شده، بار بيماري‌ها و آسيب در كشور در جنس مذكر براي همه سنين بيشتر نشان مي‌دهد كه در واقع تعداد سال‌هاي از دست رفته به علت مرگ زودرس و همچنين سال‌هاي سپري‌شده توام با ناتواني به ترتيب عواملي را به خود اختصاص داده كه شامل حوادث ترافيكي، بلايا و حوادث غيرمترقبه، بيماري‌هاي ايسكميك قلب (آنژين صدري و سكته قلبي)، سقوط از ارتفاع يا در سطح حوادث ناشي از تاثير نيروهاي مكانيكي بيجان و جاندار است و متاسفانه مردان به سلامت خودشان توجه ندارند.

هر ساله برنامه‌هاي آموزشي - درماني متعددي به وسيله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با همكاري انجمن اورولوژي ايران، انجمن پزشكان عمومي ايران و سازمان نظام پزشكي در سراسر كشور برگزار مي‌شود. هدف از اجراي اين برنامه‌ها، شناسايي مبتلايان به بيماري‌هاي خاموشي است كه به مردان و پسران مربوط مي‌شود؛ از جمله بيماري‌هاي مثانه، پروستات، تومور‌هاي كليه، بيضه نزول‌نكرده، ناتواني جنسي و... متاسفانه آقايان اغلب زماني به پزشك مراجعه مي‌كنند كه فرصت مناسب براي درمان از دست رفته است.

اين موضوع به نوبه خود بر كيفيت زندگي تمام افراد جامعه تاثير بسزايي مي‌گذارد زيرا مردان ضامن امنيت خانواده هستند، بنابراين توجه به سلامت جسمي و رواني مردان، ايجاد فرهنگ توجه به سلامت قبل از بيماري، پيشگيري اوليه و تشخيص زودهنگام بيماري‌هاي بدون علامت، افزايش دسترسي مردان به اطلاعات سلامت و توجه به نيازهاي بهداشتي، آموزشي و درماني مردان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.بيماري‌هاي شايع مردان ايراني

مردان از لحاظ تفاوت‌هاي ساختار بدني، هورموني، خصوصيات جنسيتي و شغلي نسبت به خانم‌ها در برابر بعضي از بيماري‌هاي واگير و غيرواگير و مشكلات بهداشتي، آسيب‌پذيري بيشتري دارند، بنابراين بعضي از بيماري‌ها در آقايان بيشتر از خانم‌ها ديده مي‌شود. سرطان كليه يكي از كشنده‌ترين سرطان‌هاي دستگاه ادراري – تناسلي است كه ميزان شيوع آن بين آقايان در جهان و ايران تقريبا 2 برابر خانم‌هاست. امروزه بيشتر تومورهاي كليه به‌صورت اتفاقي در سشونوگرافي كليه‌ها تشخيص داده مي‌شوند و علامت باليني ايجاد نمي‌كنند. درمان سرطان كليه، جراحي است كه در صورت كوچك بودن تومور فقط شامل برداشتن تومور مي‌شود اما اگر تومور بزرگ باشد، بايد تمام كليه برداشته شود.
بيماري بواسير خيلي بسيار ديده مي شود، كه علت آن نشستن هاي طولاني و همچنين عدم توجه به درست نشستن است.

سرطان مثانه نيز در مردان ايراني 4 تا 5 برابر بيشتر از خانم‌ها ديده مي‌شود و مانند سرطان پروستات جزو 4 سرطان شايع بين مردان است. متاسفانه سرطان مثانه و سرطان پروستات ممكن است براي سال‌ها بي‌علامت بمانند. براي اين بيماري‌ها اقدامات پيشگيري تا حدي موثر است و اقدامات درماني موثري وجود دارد. سرطان بيضه هم بيشتر در آقايان 15 تا 40 ساله ديده مي‌شود.

غده پروستات از ديگر اجزاي دستگاه ادراري- تناسلي آقايان است كه بيماري‌هاي آن بسيار شايع هستند. يكي از اين بيماري‌ها، پروستاتيت مزمن است. اين بيماري بيشتر در سنين جواني ديده مي‌شود. از دهه 50 سالگي به بعد نيز بزرگي خوش‌خيم پروستات افزايش شيوع پيدا مي‌كند. درواقع، هرچه سن بالاتر مي‌رود، احتمال ابتلا به بزرگي خوش‌خيم پروستات بيشتر مي‌شود، به‌طوري كه بيش از 80 درصد از آقايان بالاي 70 سال به اين بيماري مبتلا هستند. سرطان پروستات هم بيشتر از 50 سالگي به بعد ديده مي‌شود، هرچند با شيوع خيلي كمتر در سنين پايين‌تر نيز رخ مي‌دهد. سرطان‌هاي ريه و معده از ديگر بيماري‌هايي هستند كه در مردان بيشتر از خانم‌ها ديده مي‌شوند. شيوع بيماري‌هاي جنسي و آميزشي و رفتارهاي پر خطر به‌ويژه مصرف مواد مخدر نيز در مردان به مراتب بيشتر از زنان است. مطالعات نشان داده‌اند بيشتر مبتلايان به ايدز را در ايران آقايان تشكيل مي‌دهند.

بيماري ديگر واريس است كه نوعي اتساع غيرعادي و پيچ‌خوردگي وريد‌هاي سطحي است كه به دليل گردش خون غيرعادي در اندام‌ها ايجاد مي‌شود. اين عارضه مي‌تواند علل مختلفي داشته باشد و معمولا در اندام‌هاي تحتاني شايع است اما به ندرت در نقاط ديگر هم ديده مي‌شود. به‌طور كلي علت ايجاد واريس، نارسايي دريچه‌هاي لانه كبوتري در اندام‌هاي تحتاني است كه اين نارسايي خود به دلايل مختلفي ايجاد مي‌شود. ايستادن‌هاي طولاني‌مدت به صورت بي‌حركت و ثابت در يك مكان مهم‌ترين و شايع‌ترين علت ايجاد واريس است

مصرف سيگار و الكل هم در مردان به مراتب بيشتر از زنان است. ناتواني جنسي از ديگر مشكلات شايع آقايان است كه بي‌توجهي به آن مي‌تواند موجب سردي در روابط خانوادگي و افزايش آمار طلاق ‌شود، در حالي كه اين مساله در بيشتر موارد با مراجعه به پزشك و دريافت درمان‌هاي ساده قابل‌رفع است. دلايل ناباروري نيز در نيمي از موارد به آقايان مربوط مي‌شود.

واريكوسل، يكي ديگر از بيماري‌هاي مختص آقايان است كه در آن وريدهاي بند بيضه گشاد مي‌شوند. اين بيماري از طريق معاينه اورولوژيست قابل‌تشخيص است و در جوانان و نوجوانان از اهميت بيشتري برخوردار است زيرا مي‌تواند باعث اشكال در توليد اسپرم و عقيمي شود. اگر در آزمايش مني بيمار مبتلا به واريكوسل، اختلال اسپرم ديده شود، فرد بايد تحت عمل جراحي براي رفع واريكوسل قرار بگيرد. سرطان بيضه نيز شايع‌ترين‌ سرطان بين مردان 15 تا 35 ساله است. اين سرطان با ايجاد توده در بيضه خود را نشان مي‌دهد.

علامت‌ها و نشانه‌هايي كه آقايان بايد به آنها توجه كنند

آقايان در بسياري از موارد، علائم غيرطبيعي را در بدن خود ناديده مي‌گيرند. يكي از اين علائم مهم، درد قفسه ‌سينه است. شايع‌ترين علامت پيش از يك سكته قلبي در آقايان، ابتدا درد قفسه سينه و سپس انكار آن از سوي بيمار است. طبق توصيه پزشكان بايد با هر نوع احساس ناراحتي، درد تيركشنده يا فشار در قفسه ‌سينه و تنگي نفس هرچه سريع‌‌تر به پزشك مراجعه كرد. چاقي شكمي از ديگر نشانه‌هاي مهمي است كه آقايان بايد به آن توجه ويژه‌اي داشته باشند. اين نوع چاقي مي‌تواند علامت خاموش چند اختلال در بدن باشد؛ از جمله كاهش هورمون مردانه تستوسترون، ديابت، بيماري عروق كرونر قلبي و بالا بودن چربي‌خون. يكي ديگر از مسايل مهم در زندگي آقايان مشكلات روابط جنسي است.

اين مشكل مي‌تواند ناشي از مسايل رواني يا اختلالات عروق خوني آلت تناسلي باشد. اگر از ناتواني يا بي‌ميلي جنسي رنج مي‌بريد حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد و موضوع را با او در ميان بگذاريد. تكرر ادرار از ديگر علائم مهمي است كه اغلب آقايان آن را به بالا رفتن سن ربط مي‌دهند و نسبت به آن بي‌توجه هستند، در حالي كه اين مشكل در آقايان اغلب به‌دليل بزرگي خوش‌خيم پروستات ايجاد مي‌شود. پروستاتيت نيز به‌دليل ايجاد عفونت يا تحريك مي‌تواند باعث تكرر ادرار شود. براي علت‌يابي تكرر ادرار در آقايان نياز به معاينه پزشك، آزمايش ادرار، اندازه‌گيري ميزان PSA (آنتي‌ژن اختصاصي پروستات)، بررسي عملكرد كليه‌ها و سونوگرافي وجود دارد.

چند توصيه آسان براي افزايش طول عمر آقايان

آقايان به‌طور متوسط نسبت به خانم‌ها طول عمر كمتري دارند، اما آنها نيز مي‌توانند با پيروي از شيوه زندگي سالم و چند عادت درست بهداشتي به طول عمر و كيفيت زندگي خود بيفزايند. اين افراد مي‌توانند با ترك سيگار، حفظ وزن مناسب، ورزش منظم و روزانه، مصرف نكردن نوشيدني‌هاي الكلي و پيروي از يك رژيم غذايي سالم و كم‌چرب به ميزان قابل‌توجهي از خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، گرفتگي عروق، ديابت، انواع سرطان‌ها و بسياري از بيماري‌هاي ديگر بكاهند. كاهش ميزان استرس نيز مي‌تواند در حفظ سلامت آقايان تاثير بسزايي داشته باشد زيرا استرس از طريق افزايش هورمون‌هايي مثل آدرنالين باعث افزايش كلسترول خون و خطر گرفتگي عروق و سكته مي‌شود.

راهنماي باليني سلامت مردان

از نظر بيماري‌هاي مربوط به دستگاه ادراري – تناسلي

• در بيشتر موارد براي تشخيص سرطان پروستات در هيچ جاي دنيا تست غربالگري اجباري براي تمام جامعه وجود ندارد. درواقع، بررسي‌ها در مراجعه فرد به پزشك و به پيشنهاد پزشك و خواست بيمار انجام مي‌شود.

• هر نوزاد مذكر بايد از نظر پايين آمدن بيضه در كيسه بيضه معاينه شود. به بالا بودن بيضه‌ها يا بيضه نزول نكرده، «كريپتوركيديسم» مي‌گويند كه نياز به پيگيري و درمان دارد.

- نوزادان پسر بايد از نظر محل سوراخ مجراي روي آلت بررسي شوند. اگر سوراخ آلت در نوك آن قرار نداشته باشد و در قسمت ديگر آلت باشد بايد با كمك جراحي ترميمي در سن مناسب اصلاح شود.

• در سنين بلوغ و پس از آن بايد به واريكوسل توجه كرد. براي اين منظور اورولوژيست‌ بايد بيضه‌ها و بند بيضه را معاينه كند.

• در سنين جواني با توجه به اهميت سرطان بيضه فرد بايد بيضه‌هاي خود را معاينه كند. اين نوع معاينه از طريق پزشك به بيمار آموزش داده مي‌شود.

• از سن 50 سالگي به بالا در صورت مراجعه و درخواست بررسي سلامت توسط بيمار مي‌توان تست PSA و معاينه انگشتي پروستات را براي تشخيص سرطان پروستات انجام داد. از آن به بعد نيز هر 1 تا 2 سال اين بررسي تكرار مي‌شود. در صورتي كه در بستگان درجه اول مانند پدر يا برادر سابقه سرطان پروستات وجود داشته باشد اين آزمايش و معاينه بهتر است از سن 40 تا 45 سالگي آغاز شود.

- انجام آزمايش ادرار و آزمايش‌هاي بررسي عملكرد كليه در تمام سنين مي‌تواند به تشخيص بيماري‌ها و سرطان‌هاي كليه و مثانه كمك كند. سونوگرافي كليه‌ها، مثانه و پروستات نيز در تشخيص بيماري‌هايي مانند سنگ، تومور و كيست كمك‌كننده است. البته كنار اين موارد، گرفتن شرح حال و معاينه هم بايد به وسيله پزشك انجام شود.

سه مشكل شايع پروستات

پروستات از جمله غددي است كه فقط در بدن آقايان يافت مي‌شود. اين غده گردومانند، درست زير مثانه و جلوي راست‌روده (بخش انتهايي روده بزرگ) قرار دارد و از بيرون بدن قابل‌مشاهده يا لمس نيست. از آنجايي كه شيوع بيماري‌هاي پروستات ميان آقايان بسيار بالاست، در اين بخش به علائم، راه‌هاي تشخيص و درمان 3 مورد از اين بيماري‌ها مي‌پردازيم.

1. پروستاتيت

پروستاتيت همان التهاب پروستات است كه بيشتر در دوران جواني ديده مي‌شود. اين اختلال عامل مراجعه 8 درصد از بيماران به متخصصان اورولوژي و 1 درصد از بيماران به مراكز بهداشتي- درماني است، بنابراين به عنوان شايع‌ترين مشكل دستگاه ادراري در آقايان زير 50 سال شناخته مي‌شود. پروستاتيت انواع مختلفي دارد؛ از جمله پروستاتيت حاد عفوني، پروستاتيت مزمن عفوني و پروستاتيت مزمن غيرعفوني.

• پروستاتيت حاد عفوني: اين بيماري به‌دليل عفونت در پروستات به‌وجود مي‌آيد و بسيار جدي است. ورود ميكروب‌هاي روده به پروستات از طريق مجراي ادراري از شايع‌ترين عوامل آن محسوب مي‌شود. عفونت ادراري، داشتن سوند ادراري، ضعف سيستم ايمني بدن، رابطه جنسي نامتعارف و عفونت‌هاي مقاربتي نيز از ديگر عوامل مستعدكننده اين بيماري هستند. علائم پروستاتيت حاد عفوني معمولا شامل تكرر ادرار، احساس فوريت در ادرار كردن، تب و لرز، سوزش ادرار، بدن‌درد، تهوع و استفراغ، جريان ادرار ضعيف، انزال دردناك، درد در ناحيه تناسلي، كشاله ران، تحتاني شكم و تحتاني پشت و گاهي احتباس ادرار مي‌شود.

اين نوع پروستاتيت را مي‌توان از طريق علائم باليني، معاينه و بررسي‌هاي آزمايشگاهي و راديولوژيك تشخيص داد. درمان آن هم طي 4 تا 6 هفته با كمك آنتي‌بيوتيك انجام مي‌شود، اما اگر بيماري شديد باشد، فرد بايد براي دريافت آنتي‌بيوتيك تزريقي و سرم در بيمارستان بستري شود و بعد درمان را با آنتي‌بيوتيك خوراكي ادامه دهد.

• پروستاتيت مزمن عفوني: اين نوع پروستاتيت بسيار شايع است اما شدت علائم آن كمتر از پروستاتيت حاد عفوني است. تقريبا 10 درصد از آقايان طي دوره‌اي در زندگي خود علائم آن، به‌خصوص عفونت‌هاي عود‌كننده ادراري را تجربه مي‌كنند.

اين بيماري همراه با تب نيست و بيشتر با سوزش ادرار، فوريت ادرار، تكرر ادرار، شب‌بيداري براي ادرار كردن، انزال دردناك، درد پشت و درد مياندوراه تظاهر پيدا مي‌كند. همچنين اگر بيمار آزمايش ادرار بدهد، عفونت در آن مشخص خواهد شد. درمان پروستاتيت مزمن عفوني با استفاده از آنتي‌بيوتيك طي 4 تا 6 هفته انجام مي‌شود. البته بعضي افراد بايد براي مدت طولاني‌تري دارو دريافت كنند. آلفابلاكرها (داروهاي شل‌كننده پروستات) نيز در بهبود علائم تاثيرگذارند.

• پروستاتيت مزمن غيرعفوني: شايع‌ترين نوع پروستاتيت، نشانگان درد لگني مزمن يا پروستاتيت مزمن غيرعفوني است. بيماران مبتلا به اين نشانگان نشانه‌هاي پروستاتيت مزمن را تجربه مي‌كنند اما در آزمايش ادرار و ترشحات پروستات خود ميكروب ندارند. از جمله عوامل آن مي‌توان به مجموعه‌اي از علل هورموني، التهابي، ايمونولوژيك و عصبي اشاره كرد. احتمال ابتلا تحت استرس و اضطراب شديد رواني نيز بيشتر مي‌شود. براي درمان معمولا از داروهاي شل‌كننده عضلات پروستات، داروهاي ضدالتهابي و ديگر شل‌كننده‌هاي عضلاني استفاده مي‌شود اما بايد يادآور شد كه درمان اين نوع پروستاتيت دشوار است.2. بزرگي خوش‌خيم پروستات

• علل و علايم: بزرگي خوش‌خيم پروستات از بيماري‌هاي شايع دستگاه تناسلي در آقايان با سنين بالاست. اندازه اين غده به‌طور طبيعي در 2 دوره از زندگي بزرگ مي‌شود. اولين بار در دوران بلوغ اين اتفاق مي‌افتد و طي آن پروستات 2 برابر مي‌شود. دوره بعدي از حدود 25 سالگي آغاز مي‌شود و تا پايان عمر ادامه دارد. درواقع، طي اين دوره است كه مي‌گوييم پروستات به‌صورت خوش‌خيم بزرگ مي‌شود. اين افزايش اندازه تا قبل از 40 سالگي معمولا علامتي ايجاد نمي‌كند اما تقريبا نيمي ‌از افراد 51 تا 60 ساله و 90 درصد از مردان بالاي 80 سال دچار علائم مي‌شوند. علاوه بر سن، عواملي مانند سابقه فاميلي، چاقي، بيماري قلبي، ديابت و نداشتن فعاليت بدني نيز بر ايجاد اين بيماري نقش دارند.

بزرگي خوش‌خيم پروستات باعث فشار آمدن به مجراي ادرار و تنگ شدن آن مي‌شود، بنابراين به دنبال آن علائمي مانند تكرر ادرار، تاخير در شروع جريان ادرار، جريان ادرار ضعيف، زور زدن هنگام ادرار، نياز به ادرار كردن در زمان خواب، درد حين ادرار، قطع و وصل شدن ادرار و درد هنگام انزال بروز پيدا مي‌كند. البته در بعضي موارد تا زماني كه احتباس ادرار اتفاق نيفتد، فرد متوجه بيماري خود نمي‌شود.

• راه تشخيص: اين بيماري را مي‌توان با گرفتن شرح حال، معاينه باليني و راديولوژي تشخيص داد. تست‌هاي آزمايشگاهي و سيستوسكوپي (مشاهده مجرا، پروستات و مثانه با كمك لوله باريك مجهز به دوربين) نيز براي رد علل ديگر و انتخاب نوع جراحي به كار مي‌روند. اگر بزرگي خوش‌خيم پروستات تحت درمان قرار نگيرد باعث عوارضي مانند نارسايي كليه‌ها (به علت برگشت ادرار از مثانه به حالب‌ها)، سنگ مثانه، عفونت ادراري و خونريزي ادراري خواهد شد. درواقع، انسداد ادراري حاصل از بزرگي پروستات باعث مي‌شود مثانه براي بيرون دادن ادرار تحت فشار قرار بگيرد، بنابراين پس از مدتي مثانه نيز دچار اختلال مي‌شود.

• راه درمان: بزرگي خوش‌خيم پروستات در بعضي موارد به درمان نياز ندارد و فقط بايد تحت نظر باشد. در صورت نياز به درمان ابتدا از دارو استفاده مي‌شود اما براي بازگرداندن پروستات به اندازه اوليه خود هيچ داروي قطعي‌اي وجود ندارد، بلكه داروها بيشتر باعث بهبود علائم و جريان ادرار مي‌شوند. از جمله اين داروها مي‌توان به آلفابلاكرها (شل‌كننده‌هاي عضلات صاف پروستات) و مهاركننده‌هاي گيرنده‌هاي هورمون مردانه اشاره كرد كه گروه دوم 20 درصد از حجم پروستات را كم مي‌كنند اما با قطع دارو، پروستات دوباره بزرگ مي‌شود. اگر هم احساس ناراحتي فرد باوجود درمان دارويي ادامه پيدا كند و عوارض ايجاد شود، نياز به جراحي مطرح خواهد شد. در اين رابطه روش‌هاي مختلفي وجود دارد و انتخاب روش مناسب به شرايط بيمار وابسته است. اگر اندازه پروستات خيلي بزرگ باشد، جراحي باز انتخاب مي‌شود. براي پروستات‌هاي كوچك‌تر نيز روش تراش اندوسكوپيك پروستات به كار مي‌رود كه از طريق مجرا و بدون شكاف جراحي انجام مي‌شود. روش‌هاي ديگر از جمله روش ليزري نيز تاكنون نتوانسته‌اند جايگزين 2 روش بالا شوند.

3. سرطان پروستات

• علل و علايم: سرطان پروستات يكي ديگر از بيماري‌هاي شايع تناسلي در سنين بالا و دومين سرطان شايع سيستم ادراري-تناسلي ميان آقايان در ايران شناخته شده است. طي اين بيماري توموري بدخيم معمولا از قسمت خارجي غده پروستات شروع به رشد مي‌كند و با گذشت زمان بزرگ‌تر مي‌شود. سپس به‌تدريج به قسمت داخلي پروستات و بعد به ساير نقاط بدن انتشار پيدا مي‌كند. علت بروز اين سرطان مشخص نيست اما بعضي عوامل احتمال ابتلا به آن را بالا مي‌برند؛ از جمله افزايش سن، سابقه خانوادگي و ژنتيك، نژاد آفريقايي، رژيم غذايي حاوي چربي بالا، مصرف كم ميوه و سبزيجات و تماس با كادميوم.

اين سرطان ابتدا علامتي از خود نشان نمي‌دهد اما به‌تدريج با بزرگ شدن تومور، بر پيشابراه فشار وارد كرده و علائم ادراري ايجاد مي‌كند. از جمله اين نشانه‌ها مي‌توان به تكرر ادرار، به‌خصوص شب‌ها، مشكل در دفع ادرار، درد يا سوزش حين ادرار، مشاهده خون در ادرار، جريان ادراري ضعيف (طوري كه مدت زمان بيشتري طول مي‌كشد تا مثانه تخليه شود)، تاخير در شروع ادرار و احساس نياز فوري به دفع ادرار اشاره كرد. اگر هم سرطان به نواحي ديگر بدن گسترش پيدا كند، مي‌تواند باعث علائمي‌ مانند استخوان‌درد شود زيرا شايع‌ترين محل براي گسترش آن، استخوان‌ها، به‌خصوص در ناحيه لگن و ستون مهره‌ها هستند.

• راه تشخيص: در مراحل اوليه سرطان پروستات تنها مي‌توان از طريق معاينات منظم و دوره‌اي آن را تشخيص داد. يكي از اين معاينات، لمس سطح پروستات با انگشت از طريق مقعد است. اندازه‌گيري آزمايشگاهي سطح PSA در خون (آنتي‌ژن اختصاصي پروستات) نيز مي‌تواند به تشخيص سرطان كمك كند. اگر معاينه با انگشت نتيجه غيرطبيعي داشته باشد و در عين حال ميزان PSA بالا باشد به احتمال 60 درصد فرد سرطان پروستات دارد. در اين صورت بايد آزمايش‌هاي تشخيصي بيشتري انجام شود؛ از جمله نمونه‌برداري سوزني از پروستات. در اين آزمايش، قسمت كوچكي از پروستات با سوزن مخصوصي برداشته مي‌شود و زير ميكروسكوپ قرار مي‌گيرد. اگر جواب نمونه‌برداري از لحاظ وجود سرطان مثبت باشد بايد براي بررسي گسترش بيماري به ديگر نقاط بدن، آزمايش‌هايي مثل سي‌تي‌اسكن و ام‌آر‌آي انجام شود.

• راه درمان: سرطان موضعي پروستات را مي‌توان از طريق جراحي و راديوتراپي درمان كرد. در اين روش جراحي كل غده پروستات، كيسه‌هاي مني و غدد لنفاوي ناحيه‌اي از بدن خارج مي‌شوند.

با كمك راديوتراپي نيز ناحيه درگير تحت تابش اشعه قرار مي‌گيرد. البته اگر بيمار مسن و در مراحل اوليه سرطان باشد، شايد هيچ درماني براي او تجويز نشود و فقط تحت كنترل قرار بگيرد زيرا روند پيشرفت سرطان پروستات كند است. در بعضي موارد نيز فرد بايد از هورمون‌درماني به تنهايي يا همزمان با راديوتراپي بهره گيرد.
نمایه کاربر
shimanami
جدید
جدید
پست: 24
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 آبان 1396, 2:22 pm
حالت من: Badhal
تماس:

همه چیز درباره پروتز سینه

پست توسط shimanami »

با انجام جراحي پروتز سينه اعتماد به نفس، احساس زنانگي و زيبايي توام با تناسب را دوباره بدست آوريد

بهبود شكل و تناسب اندام شما به وسيله روش هاي مختلف جراحي پلاستيك، باعث افزايش اعتماد به نفس شما شده و نيز باعث تغيير در نگرش ديگران نسبت به شما مي شود.


همه ساله تعداد زيادي از زنان در سرتاسر دنيا، عمل جراحي پروتز سينه را انجام مي دهند و در واقع جراحي پروتز شايعترين عمل جراحي زيبايي بر روي پستان ها مي باشد.بر طبق مطالعات انجام شده ميزان رضايت بيماران بعد از انجام اين عمل بسيار بالا مي باشد و انجام جراحي پروتز علاوه بر افزايش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشويي وي نيز شده است.
اول بدانيد بعد پروتز بگذاريد:
جراحي پروتز سينه( بزرگ كردن سينه) تنها يك روش جراحي ساده نمي باشد ، بلكه فرايندي است كه شامل ٤ مرحله مي باشد:


١) اموزش جامع بيمار و گرفتن رضايت نامه اگاهانه

٢) ارزيابي قبل از عمل براساس بافت بيمار

٣) تكنيك جراحي صحيح با بهبودي سريع

٤) اموزش هاي كامل بعد از عمل
بايستي مشاركت بين بيمار و جراح در انتخاب پروتز و مراقبتهاي بعد از عمل ايجاد شود.

جراح وبيمار بايد به اين درك متقابل برسند كه سايز ونوع پروتز صرفا براساس تمايل وخواسته بيمار انتخاب نمي شود، بلكه در اين انتخاب عواملي نظير ابعاد پستان وخصوصيات بافتي ان نيز دخالت دارند. بيمار بايستي متوجه محدوديت هاي پوشش بافتي پستان خود باشد و اينكه انتخاب پروتز مستلزم در نظر گرفتن شكل و توپوگرافي پستان دارد.

در جلسه مشاوره تصاوير و خصوصيات فيزيكي بيمار بررسي مي شود تا عدم تقارن و حدود آناتوميك پستان ها كه بر انتخاب نوع پروتز تاثير مي گذارند، مشخص شود.

در جلسه مشاوره در مورد انواع پروتز ژلي يا اب نمكي، گرد يا اناتوميك، صاف يا textured صحبت مي شود و توضيح داده مي شود كه خصوصيات بدني و بويژه بافتي پستان فرد چه تاثيراتي را مي تواند بر روي انواع پروتزها داشته باشد.

ثابت شده است كه مشاركت بين جراح وبيمار در انتخاب پروتز و مراقبت هاي بعد از عمل ، باعث افزايش رضايت مندي بيمار ودر مجموع بهبود نتايج زيبايي عمل مي شود.
پروتزهاي گرد يا اناتوميكال( قطره اشكي)

پروتزهاي سينه به دونوع كلي
١)گرد يا round
٢) اناتوميكال يا قطره اشكي
تقسيم مي شوند.

در حال حاضر در ٩٥٪‏ موارد اوليه جراحي پروتز سينه در امريكا از پرتزهاي گرد استفاده مي شود. در هر دو گروه انواع پروتزها با قطر، ارتفاع و برجستگي هاي مختلف وجود دارد.

تنوع پروتزهاي قطره اشكي با توجه به شكل نامتقارن آن ها بيشتر است.

ممكن است جراح جهت حصول به نتايج بهينه وبا توجه به ايجاد پوشش پستان متناسب ، انتخاب هاي متعدد در پيش رو داشته باشد.

هرچند اكثر جراحان بطور معمول از يك نوع پروتز( از نظر شكل) استفاده مي كنند ولي در بعضي شرايط وبا توجه به تمايل بيمار يا آناتومي پستان لازم مي شود از نوع خاصي از پروتز استفاده كند. بهترين بيمار براي گذاشتن پروتز قطره اشكي ، فردي است كه در خواست گذاشتن آن را دارد.
موارد كاربرد پروتزهاي گرد عبارتند از:

١) افرادي كه دوست دارند سينه هايشان برجسته تر بنظر برسد( بيشتر از حد نرمال)

٢)پوشش بافت نرم خوب داشته باشند و شكل اوليه پستان انها خوب باشد.

٣)جراحي اصلاحي يا revision ( در موارد تغيير پروتز، انقباض كپسولي، پارگي پروتز و چرخش پروتز)

٤) چرخش تكرار شونده پروتز

مواردكاربرد پروتزهاي قطره اشكي عبارتنداز:

١)افرادي كه نماي طبيعي مي خواهند و بافت پستان انها خيلي كم است يا اصلا بافت پستان ندارند.

٢)سينه هاي تخت و بدون شكل يا افرادي كه پوشش بافت نرم انها خيلي كم مي باشد.

٣) كساني كه دچار constricted lower pole يا دفورميتي tuberous پستان مي باشند.
٤) عدم تقارن ساده يا پيچيده

٥) پتوز يا شلي قسمت تحتاني پستان( در صورت ضعيف بودن بافت ، محدوديت در گذاشتن پروتز وجود خواهد داشت)

پروتزهاي ژلي و اب نمكي
انتخاب جنس پروتز بر اساس اناتومي بيمار و تمايل شخصي وي انجام مي شود و در جلسه مشاوره قبل از عمل مزايا و معايب هر كدام به بيمار توضيح داده مي شود.

مزاياي پروتزهاي اب نمكي( سالين):

١) برش كوچكتر
٢)نياز به مانيتورينگ كمتر
٣)هزينه كمتر

معايب پروتزهاي اب نمكي:

١) افزايش ريسك چين خوردگي و قابل لمس شدن
٢)در لمس غيرطبيعي تر مي باشند
٣)با گذشت زمان اثرات بيشتري روي بافت مي گذارند
٤) احتمال خالي شدن خودبخود
مزاياي پروتزهاي ژلي( سيليكوني)
١) احتمال چين خوردگي و لمس شدن كمتر
٢)خطر خالي شدن خودبخود وجود ندارد
٣) در لمس طبيعي تر مي باشند
معايب پروتزهاي ژلي( سيليكوني):

١) نياز به مانيتورينگ ام ار اي در صورت لزوم
٢) پارگي بدون علامت
٣) هزينه كمي بيشتر
٤) برش كمي بزرگتر

محل قرار دادن پروتز سينه:

١) زير عضله اي كامل( ساب پكتورال)
٢)زير غده اي( ساب گلاندولر)
٣) ساب فاسيال
٤) دوگانه يا dual- plane كه بان زير عضله اي نسبي يا partial subpectoral هم گفته مي شود.

مزاياي روش ساب پكتورال:

١) بهبود نماي پل يا قسمت فوقاني پستان
٢) كاهش ميزان بروز انقباض كپسولي
٣) مشخص شدن بهتر بافت پستان هنگام ماموگرافي

معايب روش ساب پكتورال:

١)افزايش درد و ناراحتي در اثر دي.....ون زير عضله اي
٢) احتمال وقوع بالقوه ولي نادر بد شكلي پروتز در انباض عضله پكتوراليس

اگر چه در روش دوگانه يا dual-plane تمامي اين اشكالات برطرف مي شود.

روش زير غده اي يا ساب گلاندولر

قرار دادن پروتز در زير غده بخاطر تصور غلط كاهش درد بعد از عمل وراحتي دي.....ون حين عمل ممكن است جذاب بنظر برسد اما

معايب روش زير غده اي بيشتر از مزاياي ان مي باشد كه عبارتند از:

١)نتايج زيبايي قسمت فوقاني پستان خوب نمي باشد
٢) احتمال ايجاد چين خوردگي( rippling)
٣) افزايش احتمال انقباض كپسولي
٤) ايجاد اشكال در ماموگرافي

روش ساب فاسيال

اين روش توسط بعضي از پژوهشگران پيشنهاد شده است تا هم مانند روش زير عضله اي شانس انقباض كپسولي راكم كند وهم درد بعد از عمل كمتري ايجاد كند هر چند لايه فاسيال پكتورال بسيار نازك مي باشد و نياز به دي.....ون خيلي دقيق دارد و در عمل اين روش كاربرد چنداني ندارد.

روش دوگانه dual-plane

دراين روش قسمتي از پروتز زير غده و قسمتي زير عضله قرار مي گيرد. در اين روش تمام معايب روش زير عضله اي برطرف شده و در عين حال حداكثر پوشش و حمايت از پروتز توسط عضله ايجاد مي شود و از عوارضي مانند animation deformity و افتادگي كاذب پستان بر روي پروتز زير عضله(snoopy defomity) جلوگيري مي شود.

در حقيقت انچه كه به عنوان زير عضله اي در بين بيماران از ان ياد مي شود روش دوگانه يا زير عضله اي نسبي است و براي سادگي بيان به ان زير عضله اي گفته مي شود.

بازهم ياداوري ميكنم كه در تمامي بيماراني كه توسط اينجانب عمل شده اند منظور از روش زير عضله اي در حقيقت همان روش زير عضله اي نسبي است كه اسم ديگر اين روش dual planeاست كه در حال حاضر بهترين روش محل قرار دادن پروتز مي باشد و بهترين نتايج دراز مدت رادارد.

آيا پروتز باعث ايجاد سرطان و مانع از تشخيص آن مي شود؟

خير، در مطالعات انجام شده هيچ ارتباطي بين گذاشتن پروتز و ايجاد سرطان سينه، بيماري هاي خود ايمني و ساير بيماري هاي سيستميك يافت نشده است. در حال حاضر هيچ مدرك قطعي دال بر اين كه سرطان در زناني كه پروتز دارند در مراحل پيشرفته تر تشخيص داده مي شود هم وجود ندارد.
آيا بعد از جراحي پروتز سينه گرفتن حمام آفتاب يا سولاريوم بلا مانع است؟

گرفتن حمام آفتاب يا استفاده از سولاريوم به طور معمول به پروتز آسيببي نميرساند ولي به مدت يك سال بايد از تابيدن مستقيم نور آفتاب يا اشعه سولاريوم به محل برش جراحي جلوگيري كرد. چون باعث تيره تر شدن اسكار عمل مي شود، نكته اي كه در مورد سولاريوم بايد به آن توجه داشت اِن است كه چون پروتز ديرتر از بدن حرارت خود را از دست مي دهد ممكن است فرد بعد از استفاده از سولاريوم احساس كند پروتزش نرم شده است ؛ بنابراين توصيه مي شود تا چند ماه بعد از عمل از سولاريوم استفاده نشود.

آيا بعد از جراحي پروتز سينه مسافرت باهواپيما مجاز است؟

بله ، هيچ محدوديتي بعد از جراحي پروتزسينه براي مسافرت با هواپيما وجود ندارد.

مراقبت هاي بعد از جراحي پروتز به چه صورت است؟

• معمولا اين عمل تحت بيهوشي عمومي انجام مي شود و طول مدت بستري بيمار يك روز است.

• هنگام ترخيص براي بيمار ، مسكن و آنتي بيوتيك خوراكي تجويز مي شود. بيمار مي تواند روز اول بعد از عمل ، پانسمان را برداشته و در صورت تمايل استحمام كند .

• همچنين به بيمار توصيه مي شود در هفته اول بعد از عمل رانندگي نكند و محدوديت حركتي دستها را رعايت كند ( بالا بردن دستها براي مسواك يا شانه زدن بلا مانع است ) توصيه مي شود در چند هفته اول بعد از عمل از خوابيدن روي شكم خودداري شود.

• اولين معاينه كنترل 3 تا 5 روز بعد از عمل انجام ميشود و در صورتي كه در معاينه كنترل هر گونه شكي در مورد بالا قرار گرفتن پروتز وجود داشته باشد از نوار مخصوص (Elastic Wrap) استفاده مي كنند كه دور تا دور قسمت بالايي قفسه بسته مي شود و جهت ايجاد فشار به سمت پايين ضروري است.

• معمولا در چند روز بعد از عمل بيمار قادر به رفتن سر كار است ولي انجام فعاليت و ورزش شديد به مدت 2 تا 3 هفته ممنوع است .
• بيشترين ورم ناشي از عمل طي 3 تا 5 هفته فروكش مي كند.

• حساسيت بافت ها به ويژ ه در لمس ممكن است تا چند هفته طول بكشد.

• معاينات كنترل بعدي 4 تا 6 هفته، 3 ماه و يك سال بعد از عمل انجام مي شود و بعد از آن لازم است بيماران هر چند سال يكبار كنترل شوند.
نمایه کاربر
shimanami
جدید
جدید
پست: 24
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 آبان 1396, 2:22 pm
حالت من: Badhal
تماس:

روش هاي كاشت مو

پست توسط shimanami »

مناسب ترين و كاربردي ترين روش هاي كاشت مو را كه هم اكنون در همه جاي جهان اجرا مي شود را مي توان به صورت فهرست وار اينگونه بيان كرد.

انواع روش هاي كاشت مو
۱- كاشت مو به شيوه پانچ : به خاطر قديمي بودن ديگر اجرا نمي گردد.
۲- كاشت مو به شيوه اف يو تي (FUT) : در اصطلاح عاميانه روش جراحي هم خوانده مي شود.
۳- كاشت مو به شيوه اف آي تي (FIT) يا FUE : در اصطلاح عاميانه روش بدون جراحي خوانده مي شود.
۴- كاشت مو به شيوه سيف (Safe) : همان روش FIT است كه در ادامه راجع به آن شرح مي دهيم.
۵- روش تركيبي كاشت مو : آميزه اي از شيوه هاي FUT و FIT است.
۶- كاشت مو با بهره گيري از تكثير فوليكول ها در آزمايشگاه : اين شيوه در مرحله تحقيقاتي اشت.

روش هاي كاشت موي پانچ
موها به صورت گروهي برداشته مي شود و در ناحيه مورد نياز با كمك پديد آوردن سوراخ هايي در پوست سر، كاشته مي گردد. در حال حاضر اين روش به خاطر به وجود آوردن نماي مصنوعي(معروف به نماي عروسكي) چندان مورد كاربرد نيست.

روش هاي كاشت موي Follicular Unit Extraction) FUE)

برداشت مو با يك نوار كوچك از ناحيه پشت سر كه غالبا با بي حسي موضعي همراه است داراي ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت كه داراي ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو است و بعد ناحيه عمل به ظرافت بازسازي شده و چون خط برداشت در مسير روييدن موها است غالبا ناحيه بازسازي شده سر به چشم نمي آيد. بعد به وسيله تيم جراحي زير ميكروسكوپ گرافت هاي فوليكول هاي مو به صورت واحد هاي يك، دو و يا سه تايي جدا و آماده براي كاشت مي گردد. در اين شيوه غالبا احتياجي به تراشيدن همه موهاي سر شخص نيست و تنها قسمتي از سر كه براي برداشت و كاشت مو لازم مي باشد كفايت مي كند و بعد فوليكول هاي آماده شده تك تك و خيلي منظم براساس طرح از پيش معين شده كاشته مي شود. از ساير خصوصيات اين شيوه سرعت عمل كاشت و پيوند زدن موها در مدت زمان سه تا پنج ساعت است.

امروزه FUT با اطمينان ترين و قطعي ترين روش كاشت مو در دنيا است كه تا ۹۷ % كساني كه از اين شيوه استفاده كرده اند با آن به نتيجه دلخواه شان دست يافته اند.

كاشت مو به روش هاي جراحي FUT
نخست راجع به شيوه جراحي يا همان FUT كمي شرح مي دهيم
اين شيوه به اين خاطر كه در اتاق عمل و با بيهوشي و خونريزي توام مي باشد به نام روش جراحي شناخته شده است.

شيوه Follicular Unit Transplant يا FUT به معنايي پيوند دادن واحد هاي فوليكولي است كه يكي از شيوه هاي كاشت مو مي باشد. در اين شيوه نخست برشي نواري از پوست پشت سر به عرض ۲ سانتي متر برداشته و بعد با قطعه قطعه نمودن اين برش از پوست فوليكول هاي مو جدا گشته و در ناحيه پذيرنده يا همان ناحيه طاسي كاشت مي گردد. در اين شيوه از بي حسي موضعي بهره مي گيرند و يك خط بخيه تا پايان عمر در پشت سر بيمار به جا مي ماند.

مراحل كاشت مو به روش FUT
برداشت نواري از مو‎ها از بخش دهنده در پشت سر
برش نوار
برش دادن گرافت ها
گذاشتن گرافت‎ها در ناحيه پذيرنده
كاشت مو به روش غير جراحي
در اين شيوه احتياجي به برداشت نوار از پشت سر نمي باشد. بلكه با به كارگيري از يك پانچ باريك و فرو نمودن آن در پوست سر، فوليكول هاي مو را بيرون مي آورند. عمل برداشت مو غالبا از پشت سر و منطقه پشت گوش ها اجرا مي گردد. و در آخر (دقيقاً مثل شيوه پيشين) شكاف هاي ظريفي (۱ ميليمتري) در ناحيه برش داده پوست سر پديد مي آيد و گرافت ها كاشت مي گردد. اين شكاف ها بعد از چندين ماه به صورت كامل از بين مي رود به طوري كه نمي توان آنها را تشخيص داد. (حتي در برخي از موردها اصلا قابل مشاهده توسط چشم هم نيست.)

مراحل كاشت مو به روش FIT
برداشت مو به وسيله سوزن هاي خيلي ظريف از ناحيه بانك موي فرد
كاشت مو در ناحيه پذيرنده يا همان ناحيه طاسي
پانسمان خيلي رويه اي و سطحي و يك روزه جبراي افزايش كيفيت كاشت مو
كاشت مو به روش غير جراحي BHT (كاشت مو از بدن)


در كساني كه بانك موي خيلي كمي دارند يا بانك موي آن ها به منظور كاشت كامل ناحيه طاسي جواب نمي دهد از اين شيوه Safe يا سيفر:

اين شيوه در حقيقت همان شيوه Safer بهره مي گيرند. به كارگيري از موتور براي برداشت مو، سرعت عمل جراحي را بالا مي برد. ولي خيليل از مركزها و كلينيك هاي كاشت مو مدعي هستند كه به كارگيري از موتور برقي به منظور برداشت مو، به فوليكول ها (به خصوص در باره موهاي ظريف) صدمه جدي اي وارد مي كند و ترجيح مي دهند با كمك پانچ هاي ظريف دستي، به آهستگي و با فوكوس و توجه زيادي شروع به برداشتن موها كنند. بايد بگوييم كه موتور پانچ برقي با كاشتن مو به وسيله ربات فرق دارد. (كاشت مو با ربات در حال حاضر در مرحله تحقيقاتي و پژوهشي مي باشد)

روش تركيبي كاشت مو
اين شيوه تركيبي از شيوه هاي FUT و FIT مي باشد. به اين شكل كه در روز نخست عمل، با كمك شيوه FUT نواري از پشت سر شخص برداشته مي شود و بعد از جدا نمودن فوليكول ها آن را در بخش خط سر Hairline و جلوي سر مي كارند. بعد در روزهاي آتي با كمك شيوه FIT از ناحيه هاي فوقاني و تحتاني خط برش FUT شروع به برداشت موها مي كنند و آن ها را در مابين سر و يا در ميان موهايي كه قبلا كاشته اند دوباره مي كارند. برتري هاي اين شيوه يكي عرض كمتر نوار برداشت شده FUT و دومي سرعت زياد عمل است.

روش كاشت مو با استفاده از تكثير فوليكول ها در آزمايشگاه:
در اين شيوه ، تعداد كمي از فوليكول هاي شخص جدا مي شود و بعد به شمار موهايي كه نياز است در آزمايشگاه تكثير داده مي شود و آخر سر فوليكول هاي تكثير گشته مثل شيوه هاي FIT و FUT و تركيبي، در سر به كاشت مي رسد. برتري اين شيوه در استفاده از آن در مواقعي است كه شخص داراي بانك موي ضعيفي است و يا اصلا مويي ندارد ولي با كمال تاسف اين شيوه هم هنوز در مرحله پژوهشي است و تاكنون يكبار امتحان شده كه آن هم جواب نداده است.
نمایه کاربر
shimanami
جدید
جدید
پست: 24
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 آبان 1396, 2:22 pm
حالت من: Badhal
تماس:

واريس و خطر ناباروري در مردان!

پست توسط shimanami »

تقريبا همه ما با واژه «واريس» آشنايي داريم و فكر مي‌كنيم اين عارضه فقط در ناحيه پا ايجاد مي‌شود درحالي كه واريس ممكن است در هر بخشي از سياه‌رگ‌هاي بدن ايجاد شود كه يكي از اين مناطق بيضه‌هاست! در قسمت فوقاني هر بيضه، شبكه‌اي از سياهرگ‌ها وجود دارد. اگر به هر دليل اين وريدها دچار اختلال شوند، واريس سياهرگ‌هاي بيضه به‌وجود مي‌آيد كه به آن واريكوسل گفته مي‌شود. واريكوسل امروزه شايع‌ترين علت قابل درمان ناباروري مردانه محسوب مي‌شود. در اين مقاله دكتر ناصر شخص‌سليم، متخصص ارولوژي و دانشيار دانشگاه علوم‌پزشكي شهيد بهشتي، شما را با علل، عوارض، راه‌هاي تشخيص و درمان اين بيماري آشنا مي‌كند.

وقتي رگ‌ها گشاد مي‌شوند

به اتساع يا گشاد شدن سياهرگ‌هاي بند بيضه واريكوسل مي‌گويند. بند بيضه از قسمت فوقاني اين ارگان به سمت كانال مغبني امتداد دارد كه از طريق اين كانال وارد شكم مي‌شود. اين بند در قسمت فوقاني بيضه به صورت طنابي لمس مي‌شود و حاوي اين موارد است: لوله مني‌بر كه اسپرم يا همان نطفه مردانه را از بيضه به كيسه‌هاي مني و مجرا منتقل مي‌كند، شريان بيضه كه خونرساني را بر عهده دارد، وريدها (سياهرگ‌ها) كه خون سياهرگي را از بيضه خارج مي‌كنند و عروق لنفاوي و اعصاب. در واقع اين بيماري شبيه به واريس اندام تحتاني است.

شايع‌ترين علت ناباروري قابل درمان

واريكوسل شايع‌ترين علت قابل اصلاح ناباروري اوليه و ثانويه در مردان است كه در 15 درصد مردان جوان ديده مي‌شود. اين بيماري در 35 درصد مرداني كه به علت ناباروري اوليه مراجعه مي‌كنند و در 75 تا 81 درصد مردان با ناباروري ثانويه ديده مي‌شود. شروع آن هم معمولا در زمان نوجواني است و به صورت نادر در پسران قبل از بلوغ رخ مي‌دهد.

واريكوسل عمدتا در طرف چپ ايجاد مي‌شود هرچند مي‌تواند دوطرفه هم باشد. اگر هم فقط در طرف راست باشد يا براي اولين‌بار در افراد مسن رخ دهد، فرد بايد از نظر تومورهاي شكمي بررسي شود.چرا ايجاد مي‌شود؟!

علل مختلفي براي اين بيماري مطرح شده است. در داخل وريدها دريچه‌هايي وجود دارد كه از برگشت خون جلوگيري مي‌كنند. نارسايي اين دريچه‌ها يا عدم وجود آنها مي‌تواند باعث گشاد شدن وريدها شود. از طرفي وريد بيضه چپ، خون خود را به داخل وريد كليه تخليه مي‌كند و طرف راست وارد وريد اجوف تحتاني (بزرگ‌ترين وريد بدن كه خون قسمت‌هاي پايين بدن را به قلب مي‌رساند) مي‌شود. بنابراين طول وريد بيضه چپ طولاني‌تر و فشار داخل آن بيشتر است كه باعث شيوع بيشتر اين بيماري در طرف چپ مي‌شود. علت ارثي يا ژنتيك نيز براي آن شناخته نشده است.

ممكن است علامتي نداشته باشيد

واريكوسل معمولا علامتي ندارد و به طور اتفاقي در معاينه كشف مي‌شود. بيمار ممكن است با شكايت بزرگي، عدم تقارن بيضه‌ها يا درد بيضه‌ها يا پس از ازدواج به علت ناباروري مراجعه كند و در بررسي متوجه اين بيماري شويم. درد بيضه ممكن است خفيف يا شديد باشد و با نشستن، ايستادن و فعاليت فيزيكي افزايش يابد اما معمولا با خوابيدن به پشت كاهش پيدا مي‌كند. واريكوسل همچنين مي‌تواند باعث كوچك شدن بيضه يا عدم رشد آنها و اختلال در آزمايش مني شود.

به عبارتي ممكن است باعث كاهش تعداد، حركت و شكل‌هاي طبيعي اسپرم شود و قدرت باروري مرد را كاهش دهد زيرا وقتي رگ‌هاي سياهرگي گشاد مي‌شوند دماي ناحيه بيضه‌ها افزايش پيدا مي‌كند و اسپرم‌سازي مختل مي‌شود. البته بيشتر مطالعات نشان داده‌ است جراحي واريكوسل باعث افزايش غلظت اسپرم (تعداد اسپرم در واحد حجم) با يا بدون بهبود حركت و اشكال طبيعي اسپرم مي‌شود. لازم به ذكر است كه واريكوسل هميشه باعث علائم ذكر شده در بالا نمي‌شود و بسياري از بيماران ناباروري ندارند.

چه كساني نياز به درمان دارند؟

درمان واريكوسل بستگي به عوامل گوناگوني دارد. اگر بيمار مجرد باشد و در آزمايش مني اختلال داشته باشد يا حجم بيضه‌اش كاهش يافته باشد بايد تحت درمان قرار گيرد. افراد متاهل هم اگر ناباروري دارند و آزمايش مني‌شان اختلال داشته باشد بايد درمان شوند.

تصميم به درمان واريكوسل در نوجوانان ظرافت خاصي دارد زيرا در اين افراد انجام آزمايش مني به جهت مسائل اجتماعي و رواني مشكل است. از طرفي در اين گروه سني با افزايش سن در حالت عادي فاكتورهاي مربوط به اسپرم افزايش مي‌يابد بنابراين آزمايش مني مختل ممكن است ناشي از بيماري واريكوسل نباشد. در اين افراد سايز بيضه مهم است؛ اگر كوچكي دوطرفه وجود داشته باشد يا اينكه در طرف واريكوسل حجم بيضه 02 درصد كمتر از طرف مقابل باشد، فرد بايد درمان شود. لازم به ذكر است كه تاكنون هيچ روشي براي پيشگيري از واريكوسل درجمعيت عمومي شناخته نشده است.

زير پوست‌تان توده حس مي‌كنيد؟!

فرد مبتلا به واريكوسل ممكن است با معاينه خود متوجه بيماري‌اش شود. در واقع اين بيماري به صورت توده يا توده كرمي‌شكل لمس مي‌شود. تشخيص آن نيز براساس معاينه فيزيكي پزشك است به اين صورت كه بيمار در حالت ايستاده معاينه مي‌شود و پزشك در حالي كه بندهاي بيضه را لمس مي‌كند از بيمار درخواست مي‌كند زور بزند تا باعث تغيير اتساع وريدها شود. گاهي هم به صورت طبيعي بيضه‌ها بالاتر هستند يا فرم بند بيضه به علت كوتاهي يا چاقي فرد به‌خوبي قابل لمس نيست كه در اين موارد پزشك ممكن است درخواست سونوگرافي بيضه بدهد.

اين بيماري از نظر شدت براساس معاينه به 3 درجه تقسيم مي‌شود. درجه 1 كه اتساع وريدي فقط حين زور زدن در لمس توسط پزشك تشخيص داده مي‌شود، درجه 2 كه بدون زور زدن اتساع وريدي لمس مي‌شود و درجه 3 كه اتساع وريدي از روي پوست كيسه بيضه قابل مشاهده است و شديدترين نوع بيماري است. مواردي كه پزشك در معاينه واريكوسل را لمس نمي‌كند و وجود آن در سونوگرافي تشخيص داده مي‌شود به نوع ساب كلينيكال معروف است كه اهميت باليني نداشته و نياز به درمان ندارد.

واريكوسل و كاهش هورمون مردانه

در مطالعه چند مركزي كه توسط سازمان بهداشت جهاني انجام شد، مردان بالاي 30 سال كه واريكوسل داشتند نسبت به افراد جوان‌تر درگير با اين بيماري، ميانگين سطح تستسترون پايين‌تري داشتند. همچنين اين كاهش هورمون در بيماران بدون واريكوسل ديده نشد. اين مطالعه نشان مي‌دهد كه واريكوسل روي هورمون‌سازي بيضه هم تأثير مي‌گذارد. در مطالعات ديگر هم نشان داده شد واريكوسل روي سلول‌هاي ليديگ كه نقش هورمون‌سازي (تستوسترون) را در بيضه دارند، تاثير منفي مي‌گذارد.


با دارو درمان نمي‌شود!

واريكوسل يك بيماري خوش‌خيم است اما درمان دارويي ندارد. از روش‌هاي درماني آن مي‌توان به جراحي (درمان واريكوسل با ليزر) يا روش فرستادن لخته (آمبوليزيشن) از طريق سوراخ پوستي و وارد شدن به سيستم وريدي اشاره كرد. اساس روش‌هاي جراحي هم بستن وريدهاي گشاد شده بيضه است.

جراحي 4 روش دارد

جراحي به 4 روش انجام مي‌شود. روش ميكروسكوپيك اينگوينال يا ساب اينگوينال كمترين عوارض را نسبت به ساير روش‌ها دارد زيرا شريان بيضه و عروق لنفاوي با ميكروسكوپ مورد توجه قرار مي‌گيرد و از آسيب آنها جلوگيري مي‌شود. شكاف اين عمل كمي بالاتر از كشاله ران است. در نوع ساب اينگوينال نيز شكاف پايين‌تر از كشاله ران است. روش بعدي اينگوينال و ساب اينگوينال است كه بدون ميكروسكوپ انجام مي‌شود بنابراين عوارض آن چندين برابر است. محل شكاف آنها نيز مانند روش قبلي است.


شيوه بعدي جراحي رتروپريتوان يا high inguinal است كه در آن شكاف جراحي در محل بالاتر از دو روش فوق داده مي‌شود و روش چهارم هم روش لاپاراسكوپيك است كه طي آن 3 سوراخ در ناحيه شكم ايجاد مي‌شود و عمل بستن وريدهاي بيضه از اين طريق انجام مي‌شود. در اين روش احتمال آسيب روده يا مثانه و عروق بزرگ وجود دارد. اين شيوه براي موارد دوطرفه مي‌تواند انجام شود.
نمایه کاربر
talbari2191
جدید
جدید
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 21 بهمن 1396, 12:26 am
تماس:

سفید کردن دندان (بلیچینگ)

پست توسط talbari2191 »

بلیچینگ (Bleaching) یا سفید کردن، دندانها را روشن میکند و به برداشت رنگدانه ها و تغییر رنگهای دندان کمک میکند.و به نحو قابل ملاحظه ای ظاهر دندانها را بهبود می بخشد.در چه مواردی استفاده می شود؟

لایه خارجی دندان مینا نام دارد. رنگ طبیعی دندان توسط بازتاب و انکسار نور از مینا و در ترکیب با رنگ عاج زیرین خود ایجاد میشود. ژنهای شما روی ضخامت و میزان صافی مینا اثر میگذارد. مینای نازکتر باعث بیشتر دیده شدن رنگ زرد عاج زیرین خود می شود. همینطور داشتن مینای صافتر یا خشن تر روی بازپخش نور ودر نتیجه رنگ دندان اثر می گذارد.

علت های شایع که باعث زرد شدن یا جذب رنگدانه دندانها میشود:

– مصرف تنباکو

– مصرف زیاد از حد نوشیدنی های رنگین مثل چای – قهوه و نوشابه

– عدم رعایت بهداشت

– افزایش سن هم به دلیل نازک شدن مینا و عاج باعث تیره تر شدن دندان می شود.

-گاهی رنگدانه ها به داخل دندان نفوذ می کنند، مثل مواردی که دندانهای در حال رشد در معرض مقدار زیادی فلوراید قرار بگیرند. همینطور مصرف تتراسایکلین در زنان باردار و کودکان زیر ۸ سال باعث تیره شدن دندانها می شود.

بلیچینگ عمدتاً روی رنگدانه های خارجی دندان اثر میگذارد.چگونگی آماده سازی دندانها:

حداقل ۱-۲ روز قبل از بلیچینگ دندانها باید در صورت نیاز جرمگیری و برساژ شوند.

هر گونه پوسیدگی باید قبل از سفید کردن ترمیم شود.

اگر لثه تان تحلیل رفته باشد ریشه عریان به صورت زرد رنگ نمایان می شود ومحصولات سفید کننده آنها را سفیدتر نمی کنند.

در صورت پوسیدگی یا تحلیل لثه، بلیچینگ ممکن است باعث حساسیت دندان شود. سفید کردن روی روکش های سرامیکی یا پرسلنی و یا روی ونیرها اثری ندارد.انواع روشهای سفید کردن دندان:محصولات سفید کننده حاوی درصدهای متفاوتی از هیروژن پراکساید هستند. سفید کردن به دو صورت داخل مطب و داخل خانه انجام می شود. در نوع داخل مطب از ژلهای سفید کننده قویتر که با نور یا لیزر فعال می شوند استفاده می شود که باعث تسریع در فرایند سفید شدن می شود. روش داخل مطب حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

باید بدانید که بر اساس نوع رنگدانه پاسخ به درمان متفاوت است رنگهای زرد و نارنجی بهترین نتیجه را میگیرند و رنگهای سبز و خاکستری به سختی سفید می شوند. معمولا بلیچینگ فقط از دندان ۵ یک سمت تا دندان ۵ سمت دیگر انجام می گیرد.فرایند درمان:

در نوع داخل مطب در ابتدا با نوعی ژل خاص لثه ها پوشانده می شود تا به آنها آسیبی وارد نشود و بعد ژل سفید کننده روی دندانها زده میشود و با نور آبی یا لیزر به مدت ۱۵ دقیقه فعال میشود. این کار دو دفعه دیگر انجام می شود. در صورتیکه دندان به رنگ مورد نظر تغییر نکنند ممکن است از شما خواسته شود تا برای چند روز یا هفته دیگر بلیچینگ را در خانه ادامه دهید.


در روش داخل خانه پس از قالب گیری از فک بالا و پایین شما تری های شفافی که با دندانهایتان کاملا فیت است ساخته میشود. در مکان هر دندان روی تری یک قطره ژل سفید کننده بریزید و روی دندانهایتان قرار دهید و اضافات مایع را از روی لثه هایتان پاک کنید. در صورت حساس شدن دندانها یک بار از ماده بلیچینگ و بعد یکبار ماده ضد حساسیت که در اختیارتان گذاشته می شود استفاده کنید. این کار را دو بار در روز و هر بار به مدت نیم ساعت انجام دهید. درمان معمولا ۱ یا ۲ هفته طول می کشد.


محصولاتی که به صورت تجاری در داروخانه ها به فروش می رسد انواع ضعیف تری هستند و ممکن است نیاز به مصرف طولانی تری داشته باشند. از آنجائیکه تری های پیش ساخته آنها کاملا با دندانهای شما فیت نیست ممکن است به بافتهای دهانتان آسیب بزند و چون احتمال قورت دادن آن بالا است ممکن است باعث سوزش گلوی شما بشود.

انواع خمیر دندانهای سفید کننده هم موجود است که حاوی مواد ساینده هستند که می توانند رنگدانه ها یا حتی مینای شما را هم بردارند.ملاحظات بعد از درمان:

در صورت حساس شدن یا سفید شدن لثه ها به دنانپزشک خود مراجعه کنید.

در صورت سوزش لب یا لثه روی آن پماد ویتامین E بزنید.

سفید کردن دندان یک روش دائمی و همیشگی نیست و رنگدانه ها بر میگردند.

اگر سیگاری هستید یا مواد حاوی رنگدانه ها مثل قهوه یا چای را زیاد مصرف می کنید ممکن است حتی کمتر از یکماه شاهد برگشت رنگ دندان باشید.

اگر از مصرف مواد حاوی رنگدانه اجتناب کنید ممکن است برای ۶ تا ۱۲ ماه نیازی به سفید کردن دندانهای خود نداشته باشید.خطرات سفید کردن دندان:سفید کردن به ندرت باعث عوارض جدی خواهد شد، اگرچه ممکن است در بعضی افراد دندانها برای مدت کمی حساس شوند که با ژلها یا خمیر دندانهای ضد حساسیت برطرف خواهد شد. یا ممکن است لثه دچار کمی جراحت شود که در این حالت شستشو با آب نمک کمک کننده است. اگر شدت سوختگی بیشتر بود می توان روی ناحیه قطره روغنی ویتامین E مالید.

زنان حامله نباید در دوران بارداری خود از این محصولات استفاده کنند چون عوارض آن روی لثه ناشناخته است.منبع:سفید کردن دندان
نمایه کاربر
shimanami
جدید
جدید
پست: 24
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 آبان 1396, 2:22 pm
حالت من: Badhal
تماس:

چـرا واریـس مـی گـیـریـم؟

پست توسط shimanami »

واريس، خطوط بنفش رنگ يا برجستگي هاي طنابي شكل است كه در پي نارسايي وريدها يا همان سياهرگ هاي سطحي اندام تحتاني ايجاد مي شود. منظور از نارسايي وريدي آن است كه بازگشت خون اندام به سمت قلب به درستي انجام نمي شود...

در وريدهاي پا، دريچه هاي لانه كبوتري اي وجود دارد كه عملكردش به گونه اي است كه با هر انقباض، مقداري خون را به دريچه بالايي پمپاژ مي كند و در آنجا منتظر انقباض بعدي مي ماند. اگر در اثر عوامل مستعدكننده، دريچه هاي لانه كبوتري تخريب شوند و خون در وريد باقي بماند، واريس رخ مي دهد. در اين حالت قطر وريد افزايش مي يابد و باعث اختلال بيشتر كار دريچه ها مي شود. در پي اين اتفاق، طي ماه ها و حتي سال ها فرد با احساس سنگيني در پا مواجه خواهد شد. با گذشت زمان، وريدهاي سطحي به شكل طناب هاي كوتاه نازك روي ساق يا ران پا نمايان مي شوند. واريس هاي شديد ممكن است به عوارضي همچون ورم پا، تخريب پوست و حتي ايجاد زخم در اندام منجر شوند.افزايش سن، وراثت، ايستادن يا نشستن هاي طولاني روي صندلي، استعمال دخانيات، ضربه به پا در اثر تصادف يا شكستگي ، مصرف قرص هاي ضدبارداري يا وجود لخته در وريدهاي عمقي پا به هر دليل، از عوامل موثر در بروز واريس هستند.

بروز واريس در زنان بيش از مردان است زيرا هورمون هايي كه با غلظت بالا در بدن آنها وجود دارد، تا حدي شل كننده ديواره عروق هستند. در دوران بارداري هم به دليل تغييرات هورموني و فشاري كه در لگن به وريدها وارد مي شود، احتمال بروز واريس وجود دارد.در موارد خفيف واريس، شخص فقط در اندام تحتاني احساس سنگيني مي كند. در اين شرايط فرد مبتلا بايد از ايستادن يا نشستن طولاني مدت اجتناب كند و هنگام نشستن پاهايش را روي بلندي قرار دهد و به تناوب جاي ۲ پا را عوض كند. شب ها هم هنگام خواب بايد پاها بالاتر از سطح بدن قرار بگيرند.در واريس پيشرفته استفاده از جوراب واريس توصيه مي شود. معمولا علايم با پوشيدن جوراب، تخفيف مي يابد و بيش از اين اقدامي لازم نيست. البته جوراب هاي واريس انواع و جنس هاي مختلفي دارند. برخي از جوراب هاي نامرغوب ممكن است باعث خارش و آسيب به پوست شوند.اگر جوراب صحيح طراحي نشده باشد، فشاري كه بر اندام وارد مي كند، ممكن است باعث بهبود واريس نشود يا حتي آن را تشديد كند. جوراب هاي واريس با فشاري كه وارد مي كنند به عضلات پا كمك مي كنند خون را تخليه كنند. استفاده از درماني?هاي دارويي كه با بازسازي جدار عروق آسيب?ديده، منجر به بهبودي واريس مي?شود در گروهي از بيماران توصيه مي گردد. در موارد نادر براي درمان واريس، به جراحي يا ليزر نياز است. اين روش ها معمولا فقط در واريس هاي شديد و عارضه دار توصيه مي شوند.
نمایه کاربر
shimanami
جدید
جدید
پست: 24
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 آبان 1396, 2:22 pm
حالت من: Badhal
تماس:

يكي از معجزات دارويي عسل طبيعي را بشناسيم: درمان شقاق با عسل

پست توسط shimanami »

درمان شقاق با عسل يكي از مطمئن ترين روش ها و البته قديمي ترين روش ها مي باشد.با اين روش ميتوان اين بيماري در خانه درمان نمود البته اگر وخامت خيلي زيادي نداشته باشد.اين روش البته براي شقاق مقعدي حاد به كار برده مي شود و براي نوع مزمن بايد حتما به پزشك مراجعه شود.

براي درمان شقاق مقعدی با عسل بايد مقداري عسل طبيعي را بر روي ناحيه مربوطه بريزيد و خوب ماساژ دهيد.اين كار موجب مي شود كه ناحيه آسيب ديده نرم تر شود و خون رساني به آن بهبود يابد.علاوه بر آن عسل خاصيت آنتي بيوتيك تيز دارد و ميكروب ها و باكتريها را به صورت موضعي از بين خواهد برد.


بايد توجه داشته باشيد كه مهمترين نكته در درمان شقاق مقعدي با عسل اين است كه از نوع طبيعي و مرغوب عسل استفاده كنيد زيرا آنچه باعث مي شود بافتهاي مقعد ترميم شوند و زودتر به هم جوش بخورند در واقع شهد گل و همينطور اعمالي است كه زنبور بر روي آن انجام مي دهد و نه شيريني آن.

شقاق مقعدي چيست؟
شقاق يك كلمه عربي است و در لغت به معني ترك خوردگي يا چاك خوردگي مي باشد.اين اصطلاح در انگليسي فيشر نام دارد.به طور كلي شقاق مقعدي به معني ترك خوردن ديواره مقعد مي باشد.البته زخم شدن ديواره داخلي مقعد نيز شامل آن مي شود.هنگامي كه در ديواره داخلي مقعد التهاب يا زخمي به وجود آمده باشد فرد به بيماري شقاق مقعدي دچار شده است.در موارد مختلف شدت آن متفاوت است و ممكن است بيماري تنها در حد زخم هاي سطحي و التهاب هاي زود گذر باشد و در برخي موارد ديگر ممكن است حتي زخم هاي عميق ويا حتي پارگي در ناحيه مقعد ايجاد شده باشدهمانگونه كه پيشتر نيز گفته شد درمان شقاق مقعدي با عسل يكي از بهترين گذينه هاي ممكن است.اين بيماري بنابه دلايل مختلفي به وجود مي آيد كه در ادامه به توضيح آن خواهيم پرداخت.براي كسب اطلاعات بيشتر درباره شقاق مقعدي مي توانيد به صفحه شقاق مقعد در ويكي پديا مراجعه نماييد.

علل به وجود آمدن شقاق مقعدي چيست؟
بيماري شقاق مقعدي ممكن است براي هر فردي با هر سني حتي شيرخواران نيز پيش بيايد.شايد مهمترين عامل به وجود آمدن شقاق مقعدي و همينطور زخم مقعد فشار آمدن بيش از حد به مقعد باشد.عمدتا يبوست باعث به وجود آمدن اين بيماري مي شود زيرا با سفت شدن و زخيم شدن مدفوع، در حين خارج شدن از مقعد به آن آسيب وارد مي كند.در مواردي حتي عكس اين قضيه نيز صادق است و اسهال هاي شديد نيز مي توانند عامل پديدار شدن اين بيماري ها باشد.يكي ديگر از دلايل به وجود آمدن زخم مقعد و يا شقاق مقعدي بيماري كرون است كه البته در موارد بسيار نادري ممكن است باعث به وجود آمدن اين بيماري باشد.از ديگر عواملي كه باعث به وجود آمدن درد و يا زخم در ناحيه شقاق مي شود مي توان به استرس، صرف كم مايعات، زور زدن بيش از حد در حين دفع مدفوع و … اشاره نمود.

علل به وجود امدن شقاق مقعدي چيست؟
علل به وجود امدن شقاق مقعدي چيست؟

درد مقعد در بيماري شقاق:
اين درد از نوع سوزش و همينطور درد عضلاني است.در برخي موارد خارش نيز به آنها اضافه مي شود.در نمونه هاي حاد عمدتا بيماري زخم مقغد با خارش همراه خواهد بود و گاهي سوزش نيز احساس مي شود اما در هنگامي كه بيماري پا را فراتر قرار داده و وارد مرحله مزمن شده است درد عضلاني نيز شدت ميابد و خارش بيشتر به سوزش تبديل مي شود.

علائم ابتلا به زخم مقعد يا شقاق مقعدي :
۱- احساس درد در حين نشستن بر روي صندلي و يا زمين
۲- احساس خارش و همينطور سوزش در ناحيه مقعد
۳- احساس درد در ناحيه مقعد پس از مدتها بعد از دفع مدفوع
۴- داشتن درد در حين خروج مدفوع از بدن
۵- وجود خون در مدفوع يا وقوع خون ريزي در حين اين عمل
۶- وقوع خون ريزي در ناحيه مقعد در حالت معمولي
۷- مشاهده شدن رگه هاي خوني بر روي سطح دستمال كاغذي استفاده شده يا مدفوع

انواع شقاق مقعدي:
به طور كلي دو نوع شقاق مقعدي وجود دارد.اگر از زمان ابتلا به بيماري تا مدت ۸ هفته درمان موفقيت آميز بود شقاق حاد بوده است و در صورتي كه مدت زمان درمان بيشتر از ۸ هفته طول بكشد شقاق مزمن صورت گرفته است.با وارد شدن بيماري شقاق به مرحله مزمن آن، خونرساني به محل زخم كاهش خواهد يافت زيرا دريچه مقعد دچار انقباض شديد مي شود.از عوامل شقاق مزمن اين است كه دو لبه اي كه دچار آسيب ديدگي شده اند به يكديگر خواهند رسيد اما به دليل عدم خون رساني جوش نمي خورند و متاسفانه در برخي موارد يك زائه مزاحم نيز بين آنها به وجود خواهد امد.

چه كارهايي به درمان شقاق كمك مي كند؟
علاوه بر درمان شقاق مقعدي با عسل روش ها و راه هاي ديگري براي درمان بيماري هاي زخم مقعد و شقاق مقعدي وجود دارد.از جمله اين روشها مي توان به روشهاي زير اشاره كرد:

۱- سلولز ها و پسيليوم ها مي توانند نقش بسزايي در ترميم بافت مقعد داشته باشند زيرا داراي فيبر هستند و باعث نرم تر شدن ديواره مقعد مي شوند.

۲- قرار دادن حوله گرم بر روي مقعد.اين كار باعث مي شود كه در صورت گرفتگي عضلات، اين مشكل برطرف شود.

۳- پس از اتمام دفع مدفوع ناحيه مربوطه را با صابون بشوييد.براي اين كار ترجيحا از صابون بچه استفاده كنيد.پس از آن مي بايست مقعد را به خوبي با آب بشوييد و با حوصله يا دستمال كاغذي نرم كاملا خشك كنيد.

۴- در طول روز به تعداد دفعات سه بار و هر بار ۱۰ الي ۲۰ دقيقه درون آب گرم بنشينيد.اين كار موجب مي شود كه عضلات شل شوند و خونرساني به آنها بهبود يابد.چه مواردي ميتواند شقاق مقعدي و زخم مقعد را بدتر كند؟
۱- سرطان خون
۲- باردار شدن به طور متعدد براي خانم ها
۳- يبوست هاي مكرر و شديد
۴- بيماري هاي نقص ايمني
۵- ابتلا به بيماري كرون
نمایه کاربر
shimanami
جدید
جدید
پست: 24
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 آبان 1396, 2:22 pm
حالت من: Badhal
تماس:

هزینه ارتودنسی دندان

پست توسط shimanami »

در این جا می‌خواهید جزئیات بیشتری در مورد نحوه محاسبه هزینه ارتودنسی دندان را مطالعه کنید مسلماً برآورد قیمت و هزینه ارتودنسی دندان یکی از اولویت‌های شما می‌باشد هزینه ارتودنسی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است. درمان ارتودنسی می‌تواند باعث بهبود ظاهر صورت و اصلاح عملکرد سیستم جونده و گاهاً تنفس شود درمان‌هایی که باعث بهبود عملکرد شده و جنبه درمان دارند تا حدی می‌توانند مشمول بیمه قرار گیرند ولی به هر حالی درمان ارتودنسی انجام شده جهت افزایش زیبایی معمولاً مشمول بیمه نیست و باید توسط بیمار پرداخت شود در این سایت جذاب ترین مقالات در مورد ارتودنسی و دندانپزشکی با جستجو در بخش مقالات آخرین خبر ها را در بخش اخبار پزشکی و موارد مهمی که با آن مواجه می شوید در بخش مطالب علمی خواهی یافت

هزینه تقریبی ارتودنسی
از آنجایی که هزینه ارتودنسی یک سرمایه گذاری زیربنایی و اساسی در زندگی فرد است برای بیمار اهمیت دارد با عوامل احتمالی تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی آشنا باشد تجربه، علم و اعتبار متخصص ارتودنسی می‌تواند تأثیر زیادی در هزینه ارتودنسی داشته باشد شما باید زمان زیادی صرف بررسی سابقه کاری یک متخصص ارتودنسی کنید تا بتوانید بهترین را تشخیص دهید. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی می توانید با مطب دکتر صدرالدینی تماس بگیرید.

هزینه ارتودنسی دندان در سال 96
یکی از روش های رایج برای بهبود دندان های نامرتب در کلینیک دندانپزشکی ارتودنسی دندان می باشد .با ارتودنسی ما می توانیم از پوسیدگی دندان خود جلوگیری کرده و زیبایی خاصی به دندان خود بدهیم.در دندان های نامرتب فاصله دندان ها بسیار زیاد می باشد و باعث میشود بقایای غذا لای دندان گیر کند و تمیز کردن آنها مشکل می شود در صورتی که در دندان های مرتب چنین نیست. دندان های خراب به دستگاه گوارش نیز آسیب می زند و می تواند باعث سردرد و یا حتی گوش درد نیز شود.در مواردی که دندان خراب و نامرتب است ما میتوانیم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنیم که البته در این موارد دندانپزشک ارتودنسی را بهترین درمان می داند.

ارتودنتیست چه کسی است؟
دندانپزشکی شاخه های زیادی دارد از جمله:جراحی فک وصورت وایمپلنت و... ارتودنسی یکی از رایج ترین رشته های دندانپزشکی است که مربوط به مرتب کردن دندان ها و کجی آنها می باشد. دانشجویان دندانپزشکی در دوره تحصیل اصول درمان های تخصصی ارتودنسی را یاد میگیرند ولی برای داشتن تخصص بالاتر درمورد درمان پیچیدگی های خاص دندانی باید ادامه تحصیل داده وفلوشیپ دریافت کنند. امروزه بیشتر دندانپزشکان فلوشیپ دارند. متخصص ارتودنسی , دارای تخصص در زمینه تشخیص و درمان مشکلات نامنظمی دندان و نیز وضعیت قرارگیری آنها بر روی هم است. ما باید هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کرده و از سلامت دندان خود مطمئن شویم و بهتر است که یک دندانپزشک خانوادگی پیدا کنیم زیرا سلامت دندان خیلی مهم است و اگر رسیدگی نشود موجب بیماری های دندان می شود .

انواع ارتودنسی
دستگاه‌های ارتودنسی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند:

متحرک به روشی گفته می‌شود که فرد می تواند وسایل مربوطه را از دهان خارج کند و مجدد در دهان قرار دهد.
اما ارتودنسی ثابت، به ارتودنسی گفته می‌شود که براکت‌ها به دندان وصل شده و قابل خارج شدن از دهان نیستند. رایج‌ترین درمان ارتودنسی، درمان ارتودنسی ثابت است. مدتی است در دنیای دندانپزشکی ارتودنسی نامرئی وجود دارد که از مواد پلاستیک شفاف استفاده می‌شود. ارتودنسی نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته شده و به همین خاطر غیر قابل دیدن است.
کدام نوع درمان ارجحیت دارد؟
هر کدام از این روش ها در زمان خاص خود استفاده میشود از روش متحرک برای سنین 12تا14 سال استفاده می شود زیرا در حال رشد هستند اما سنین بالاتر از روش ثابت استفاده می شود زیرا دارای رشد نسبی فک هستند و برای آنها روش متحرک تاثیر ندارد.

ارتودنسی درد دارد؟
زمان کوتاهی پس ازاینکه بریس تنظیم شد دندان کمی درد میگیرد اما زود برطرف میشود.اما میتوان با دستو پزشک از مسکن های مجاز استفاده کرد. در هر صورت توجه داشته باشید که نباید به خاطر درد احتمالی درمان را به عقب بیندازیم.

طول درمان به چه صورت است؟
طول درمان ارتودنسی برای همه افراد یکسان نیست هر چه سن بیمار بیشتر باشد درمان طولانی تر است اما باز هم بستگی به شرایط و میزان مشکل دندان دارد. سن مناسب برای ارتودنسی چه سنی است؟ اگر سن بیمار کمتر باشد درمان راحتتر و زود تر انجام می شود در بیمارانی که مشکل فکی دارند حتما باید بیمار را قبل از بلوغ معاینه کرد.البته نوع ناهنجاری در زمان درمان موثر است.

نکاتی که باید در طول درمان ارتودنسی رعایت کنید:
بهداشت دندان در ارتودنسی بسیار با اهمیت است البته تمیز کردن دندان با دستگاه ارتودنسی ثابت کمی مشکل تر از روش متحرک است اما با رعایت بهداشت از بروز بیماری های لثه می توان جلوگیری کرد.
غذا های سفت مثل سیب و هویج را می توان به قطعات کوچک تقسیم کنیم و همین طور باید هنگام استفاده از غذاهای شیرین حتما مسواک بزنیم تا دچار پوسیدگی دندان نشویم. غذاهای سخت مانند چیپس، آجیل، بلال ، ته‌دیگ و… می‌توانند موجب آسیب به دستگاه‌های ارتودنسی شوند.
هنگام ورزش حتما از دستگاه محافظ دهان استفاده کنیم تا به دهان ضربه وارد نشود. . طی درمان ممکن است کمی دندان ها لق شوند که طبیعی است بعد از درمان برطرف می شود.
مسواک‌هایی وجود دارند که موهایی که در بخش مرکزی سر مسواک قرار دارند، کوتاه‌تر از موهایی هستند که در اطراف قرار دارند ما میتوانیم سر مسواک را روی براکت قرار دهیم و دندان خود را تمیز کنیم.
ارتودنسی بدون سیم و براکت!
شیوع بیش از حد پیچیدگی وکامپیلیکیشن ارتودینگ اگر بعد از رویش دندان های دائمی باشد برای بیمار از لحاظ اجتماعی معظلاتی را ایجاد می کند که رغبت زیادی از خود نشان نمی دهند امروز برای این معضل راه حلی پیدا شده و آن استفاده از لاینر یا پلاک‌های شفاف‌ است که مامی‌توانیم داخل دهانمان از ان استفاده کنیم. ارتودنسی بدون سیم و براکت جزو ارتودنسی متحرک به حساب می آید که با استفاده از تکنولوژی کد کم انجام می شود.البته این روش برای افرادی استفاده می شود که تمام دندان های دائمی آنها رشد کرده است. برای هر فرد با استفاده از وضعیت دندانی او یکسری پلاکت ساخته می شود که تعداد آنها با توجه به مشکلات فرد مختص همان فرد است و مراحل کلینیکی پیچیده ندارد زیرا بعد از مراجعه به دندانپزشکی و معاینات و لابراتوری که شامل فتوگرافی و رادیوگرافی یکسری پلاک شفاف ساخته می شود و به بیمار داده می شود که بیمار هر دو هفته یکبار پلاک را به ترتیب شماره استفاده می کند.

مزیت‌های ارتودنسی شفاف
فردی که از ارتودنسی شفاف استفاده می کند نباید نگران صحبت کردن با فاصله کم با دیگران باشد زیرا قابل رویت نیست این ارتودنسی شفاف یک مزیت خیلی شاخص در این نوع ارتودنسی است. این سیستم حجم خیلی کمی دارد و به‌راحتی برای بیمار قابل سازگاری است. دراین نوع ارتودنسی شخص می تواند هنگام غذا خوردن پلاک ها را از دهان خود خارج کند. در این نوع ارتودنسی شخص مجبور می شود بهداشت دهان خود را رعایت کند و می تواند پلاک را از دهان خود خارج و مسواک بزند و مجدد استفاده کندو از مزیت های این روش عدم ایجاد پوسیدگی است. یکی دیگر از محاسن این روش، عدم ایجاد تغییر رنگ دندان‌هاست. از دیگر مزیت های این روش کوتاه بودن طول درمان نسبت به سیم و براکت است . در این روش درمان‌هایی که با یک سال و نیم با سیم و براکت درمان می‌شد، بین هفت تا هشت ماه درمان می شود.


برگرفته از:هزینه ارتودنسی دکتر صدرالدینی
نمایه کاربر
nafasvalidi
جدید
جدید
پست: 1
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 بهمن 1396, 4:03 pm
حالت من: Badhal
تماس:

ارتودنسی چیست؟

پست توسط nafasvalidi »

ارتودنسی چیست؟

مراقبت از دهان و دندان در دنیای امروزی بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است. جلوگیری از پوسیدگی دندان با استفاده از روش های مختلف و همچنین زیباسازی آن از جمله اقداماتی که دندانپزشکان به کار گرفته اند. ارتودنسی دندان یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود. روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد فک و صورت (ارتوپدی فک و صورت) و بهبود ظاهر دندان ها و طرح لبخند نیز می باشد. ولی دو نکته مهم دیگر را نیز به طور هم زمان باید در نظر داشت.
دندان های مرتب شده در دو فک به خوبی بر روی یکدیگر قرار گیرند تا عمل جویدن به بهترین نحو ممکن انجام شود.
حرکات دندانی به آهستگی و با حداقل آسیب انجام شود تا موقعیت جدید دندان ها تغییر نکند یا دندان ها صدمه نبینند.

بهترین زمان ارتودنسی دندان (محدوده سن ارتودنسی) چه زمانی است؟
ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست، می توان از اواخر 3 سالگی تا وقتی که دندان ها وجود دارند از این درمان استفاده کرد. گاهی اوقات در سنینی که کودکان دندان شیری دارند برای اینکه عادت مکیدن انگشت یا پستانک از سر کودک باز شود، از دستگاه های ساده ارتودنسی استفاده می شود. معمولا اغلب مشکلات ارتودنسی در 7سالگی زمانی که بیشتر دندان های دائمی جلویی درآمده اند خود را نشان می دهند. البته امکان تشخیص برخی از مشکلات در سنین پایین تر نیز وجود دارد. از وقتی که دندان های دائمی رویش پیدا می کند تا حدود 12 تا 15 سالگی می توان تغییرات استخوانی و عضلانی مثل بزرگ کردن فک بیماران را انجام داد. به طور کلی بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت حدود 12 سالگی است. پس از 12 سالگی با افزایش سن بیمار درمان هم تغییر می کند.

هزینه ارتودنسی دندان چه مقدار می باشد؟
هزینه درمان ارتودنسی به فاکتورهای متعدد بستگی دارد که برای مثال در این رابطه می توان به نوع درمان ارتودنسی، شدت ناهنجاری های فکی و دندان بیمار، و مدت درمان ارتودنسی اشاره کرد. در طول جلسه مشاوره، متخصص ارتودنسی پس از تعیین روش درمان و تخمین مدت زمان و نحوه انجام درمان، در مورد هزینه های ارتودنسی به شما اطلاعات کامل را ارائه خواهد کرد.همچنین نوع و میزان اصلاحاتی که لازم است توسط ارتودنتیست بر روی دهان و دندان شما صورت گیرد، می تواند تاثیر زیادی بر هزینه های نهایی این روش داشته باشد. در زیر به چند عامل اشاره شده است:
سن بیمار و میزان کار پایه که لازم است قبل از ارتودنسی انجام شود، از عوامل مهم می باشد. چنانچه در ابتدا باید دندان های شیری، دندان های عقل و یا سایر دندان ها کشیده شوند، هزینه ی درمانی افزایش خواهد یافت.
عامل دیگری که در هزینه ی ارتودنسی تاثیر می گذارد، مدت زمانی است که شما به استفاده از دستگاه ارتودنسی نیاز دارید. واضح است که هرچه زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی بیشتر باشد، به مراقبت و تنظیم بیشتری نیاز دارد، در نتیجه هزینه ی شما افزایش خواهد یافت.

نکاتی برای کاهش هزینه های ارتودنسی

از دستورات متخصص پیروی کنید و در تمامی جلسات ملاقات با متخصص خود شرکت کنید.
از مصرف غذاهایی مثل شکلات های سفت، سبزیجات سفت و غذاهای چسبنده که ممکن است باعث شکستگی دستگاه ارتودنسی شود، پرهیز کنید. همچنین از مصرف سودا و نوشابه های ورزشی که باعث ایجاد لکه های سفید بر روی دندان می شوند، خودداری کنید. در صورت لزوم برای تعمیر سیم ها و براکت های دستگاه ارتودنسی، هرچه سریعتر به متخصص خود مراجعه کنید.
از کش های لاستیکی استفاده کنید.
از توصیه های متخصص خود در مورد حفظ بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن و بررسی دستگاه، پیروی کنید. به خاطر داشته باشید که پیگیری درمان طبق برنامه، می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند.

متخصص ارتودنسی خوب چه ویژگی هایی دارد؟
همیشه یکی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب یا توصیه متخصص ارتودنسی یا یک مرکز درمانی کیفیت تجهیزات و مواد مصرفی آنجا بوده است.
دکتر ارتودنسی خوب باید متخصص باشد یعنی بعد از گذراندن 6 سال دوره ی عمومی در زمینه ی ارتودنسی تخصص گرفته باشد، به علم خود مسلط باشد، کارهای ارتودنسی او دیده شده باشد، مهارت لازم را جهت درمان ارتودنسی داشته باشد.


انواع ارتودنسی شامل چه مواردی است؟
ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی دندان از مواد پلاستیک شفاف و سخت برای ردیف کردن دندان‌ ها استفاده می‌کند. در این رابطه برای بیماران از انواع نسبتاً متفاوتی استفاده می‌شود. هر مجموعه از این ارتودنسی برای دو هفته قبل از جایگزینی آن با مجموعه جدید استفاده می گردد. ارتودنسی نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته شده و به همین خاطر تقریباً غیر قابل رویت است. به این ترتیب اطرافیان بیمار اصلا متوجه نمی‌شود که وی از این درمان برای ردیف کردن دندان‌های خود استفاده کرده است. این پلاستیک های شفاف در هر روز باید برای 22 تا 23 ساعت مورد استفاده قرار گیرد تا بهترین نتایج ممکن حاصل شود. این ارتودنسی دندان را می‌توان به راحتی برای غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج کرد. برای استفاده از این روش باید همه دندان‌های دائمی رشد کرده باشد.

ارتودنسی متحرک
دستگاه متحرک ارتودنسی ، دستگاهی است که بیمار می تواند آن را از دهان خارج کند و دوباره در محل اولیه خود قرار دهد. این دستگاه اغلب در دوره دندان شیری یا شیری – دایمی و عموماً در کودکان کمتر از 12 سال استفاده می شود و دندان پزشکان عمومی مهارت استفاده از این نوع دستگاه ها را در دوره تحصیل خود فرا می گیرند.

ارتودنسی ثابت
دستگاه ثابت ارتودنسی دندان به طور محکم به دندان ها متصل است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند. قرار دادن و به کارگیری و تنظیم این دستگاه فقط در دوره های تخصصی ارتودنسی آموزش داده می شود و از درمان های پیچیده محسوب می شوند که حتماً باید تحت نظر متخصصین ارتودنسی انجام شود. متأسفانه برخی از دندان پزشکان عمومی، بدون آموزش کافی و تجربه لازم اقدام به معالجه با این وسایل می کنند و صدمات وسیع و جبران ناپذیری از جمله تحلیل ریشه دندان ها یا خوردگی استخوان برای بیمار ایجاد می نمایند. این نوع دستگاه ها پس از رویش دندان های دایمی و به طور معمول پس از 12 سالگی برای مرتب کردن دندان ها به کار می رود.

تاثیر استفاده از پستانک بر ارتودنسی چیست؟
استفاده از پستانک و شیشه شیر به خودی خود مضر نیست ولی در صورتی که همراه با محلول های شیرین و برای مدت طولانی و در سنین بالاتر نیز استفاده شود می تواند آسیب رسان باشد. پستانک مخصوص نوزادان است، نه کودکان نوپا. آنها باید پستانک را در دهان شان بگذارند و شروع به راه رفتن و بازی کردن کنند. استفاده طولانی مدت از آن حتی باعث می شود در آینده کودک نیاز به ارتودنسی پیدا کند. به همین دلیل استفاده از پستانک در سنین بالای 2 سال اصلا توصیه نمی شود.

مراحل ارتودنسی چگونه انجام می گیرد؟
هر کدام از مراحل ارتودنسی دندان شامل چند اقدام دندانپزشک می‌باشد که به طور کامل به شرح آن می پردازیم.

1. رادیوگرافی و قالب‌گیری
معمولاً عکس رادیوگرافی پانورامیک دهان (عکس همه دندان‌ها) و عکس هر یک از دندان‌ها به صورت جداگانه لازم است.
متخصص ارتودنسی دندان قالب‌هایی را از دندان‌های فک بالا و سپس فک پایین تهیه می‌کند. هنگام قالب گرفتن حس می‌کنید که دهانتان با ماده بتونه مانند پر شده است، این مرحله زمان کوتاهی می برد.

2. اقدامات اولیه
دندانپزشک پس از بررسی تصاویر رادیوگرافی و قالب‌ها، برنامه درمانی مناسب فرد را طرح ریزی می‌کند.
چنانچه فضای بین دندان‌های خاصی خیلی کم باشد، ممکن است نیاز به استفاده از جداکننده‌های فلزی یا پلاستیکی ما بین دندان‌هایتان، قبل از ادامه مراحل دیگر ارتودنسی، داشته باشد.ممکن است نیاز باشد تعدادی از دندان‌هایتان را بکشید. در برخی موارد در طول روند درمان و نه در آغاز آن، این امر لزوما باید انجام شود. هر گونه مشکل دندان ها باید قبل از قرار دادن بریس درمان گردد؛ حفره‌های پوسیدگی پر شود و تمامی مشکلات رفع شود. ممکن است نیاز باشد تعدادی از دندان‌هایتان را بکشید. در برخی موارد در طول روند درمان و نه در آغاز آن، این امر لزوما باید انجام شود.
دندان‌های بیمار باید کاملاً تمیز شوند. اگر دندان‌های حساسی دارید، حداقل به مدت دو هفته از خمیردندان ضدحساسیت استفاده کنید تا حساسیت دندان ها قبل از شروع ارتودنسی دندان برطرف شود.

3. قرار دادن بریس
دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک، دندان‌ها را خشک می‌کند و آن‌ها را با اسید سفید کننده‌ مخصوصی، جهت اتصال با سیمان نگهدارند براکت ها آماده می کند. سعی کنید این اسید را روی زبانتان نگه ندارید.
براکت‌ها روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و خیلی سریع، نور پلاسما با شدت بالا روی سطح براکت تابانده می‌شود تا اتصال صورت گیرد.سیم قوسی از بین تمام براکت‌ها به نحوی می‌گذرد که به گونه ها فشار وارد نکند. اگر احساس کردید که سیم ارتودنسی دندان درون گونه‌تان فرو می‌رود به دندانپزشک بگویید تا سیم را کوتاه کند.کش‌های کوچکی روی براکت‌ها قرار می گیرد تا آن‌ها را روی سیم نگه دارد و حس فشار ایجاد کند. قابل ذکر است در صورت استفاده از براکت‌های دیمون نیازی به استفاده از کش نیست.

4. تنظیم ارتودنسی دندان در هر ماه یکبار
بریس را باید هر 4 تا 6 هفته یکبار مجددا تنظیم کرد. در این مراجعه‌ها که زمان کمی طول می کشد، پزشک کش‌های قبلی (قطعه‌های مسدود کننده) و گاهی سیم را نیز درمی‌آورد. ممکن است این کار کمی دردناک باشد که دلیل آن بیش از هر چیز وارد شدن فشار روی دندان‌ها است. پس از تنظیم، دندان‌ها تا چند ساعت یا چند روز درد خواهد کرد. در طول این مدت، غذای نرم میل کنید. تا زمان مراجعه بعدی، درد دندان‌ها کاملاً از بین رفته است.

5. درآوردن بریس
درآوردن بریس راحت و سریع انجام می‌شود. دندانپزشک هنگامی که زمان درآوردن بریس فرا برسد، قوس پشت بریس‌ها را با سیم‌چین مخصوص می‌برد و به این ترتیب پیوند متصل کننده بین براکت و دندان از بین می‌رود. این حرکت علیرغم صدای بلندش، دردی را به وجود نمی‌آورد. همه ی براکت‌ها از روی دندان‌ها جدا می‌شوند و لایه‌ای از پلاستیک پیوندی را روی دندان به جا می‌گذارند. سپس دندانپزشک با استفاده از یک وسیله دستی با سرعت بالا پلاستیک را از روی دندان‌ها تمیز کرده و تمام محل‌های برداشتن پلاستیک را با مینا پوشش می‌دهد و در نهایت پولیش می‌کند.

6. قرار دادن پلاک
ماه‌ها یا سال‌ها وقت و هزینه هنگفتی را صرف کرده‌اید، رنج و دردسرها را تحمل کرده اید تا دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید و به تازگی از تحمل آن در دهان راحت شده‌اید. اما در واقع این پایان کار نیست چون باید پلاک بگذارید تا دندان‌ها در موقعیت جدیدشان باقی بمانند. استفاده از پلاک طبق تجویز دندانپزشک، به ویژه ظرف یک سال نخست پس از جداکردن بریس، اهمیت زیای دارد، زیرا تقریبا 9 ماه طول می‌کشد تا رباط‌های اطراف دندان موقعیت جدیدشان را حفظ کنند. اگر از پلاک به طور منظم استفاده نکنید، دندان‌هایتان دوباره جابه‌جا خواهد شد. بسیاری از افراد پس از گذشت یک سال تنها شب‌ها، آن هم چند شب در هفته، از پلاک استفاده می‌کنند.

مراقبت بعد از ازتودنسی دندان چیست؟
اگر به دستگاه ارتودنسی که در دهان می‌‌باشد دقت شود یک اختلاف سطح باریک بین دستگاه فلزی یا براکت و دندان مشاهده می‌ شود. این فضا با اینکه کوچک به نظر می‌ رسد اما از لحاظ تجمع مواد غذایی و میکروبی و ایجاد پوسیدگی منطقه بسیار مستعدی می‌‌باشد و همچنین تمیز کردن این ناحیه بسیار سخت تر از مناطق دیگر می‌‌باشد. غذاهای سخت مانند چیپس، آجیل، بلال، ذرت بو داده، ته دیگ و.... می توانند موجب آسیب به دستگاههای ارتودنسی شوند. برای خوردن بعضی از غذاهای سفت مانند سیب یا هویج می توان آنها را به قطعات كوچكتر تقسیم كرد وجود مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها می‌‌تواند شانس ایجاد پوسیدگی دندانها را افزایش دهد. در هنگام ورزشهایی كه احتمال ضربه وجود دارد از محافظ های مخصوص دهان باید استفاده شود.برای کودکان در حال ورزش، باید از محافظ مخصوص دهان استفاده کرد.
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “دانستنی ها”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان