روغن زیتون‌ های تقلبی

در این انجمن به کنترل بهداشتی مواد غذایی در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
rouhallah
جدید
جدید
پست: 46
تاریخ عضویت: چهار شنبه 30 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 3 دفعه
تشکر شده: 37 دفعه
تماس:

روغن زیتون‌ های تقلبی

پست توسط rouhallah »

روغن زيتون‌ هاي تقلبي
center] /center]

دکتر حسين صادقي، نايب رئيس شوراي ملي زيتون ايران با بيان اين که دامنه ي عرضه روغن‌ هاي تقلبي زيتون در جامعه بسيار وسيع است، گفت: مراحل توليد روغن زيتون به‌ گونه ‌اي است که قيمت تمام شده ي آن را بالا مي ‌برد و همين قيمت بالا باعث مي ‌شود افرادي به فکر سوءاستفاده افتاده و بکوشند با مخلوط کردن اين روغن ‌ها با ساير روغن ‌هاي نباتي، سود نامشروعي حاصل کنند.
ايشان در گفتگو با ايسنا، تصريح کرد: معمولا کالاهاي اين چنيني قبل از توزيع، مورد کنترل ماموران بهداشت و استاندارد قرار مي ‌گيرد و حتي واردات روغن زيتون نيز در مبادي ورودي توسط اداره استاندارد و وزارت بهداشت مورد کنترل قرار مي ‌گيرد و اگر روغني با نام يا برند به خصوصي اين مراحل را طي کند، بدون شک قابل اعتماد است.
وي ادامه داد: به‌ نظر مي ‌رسد پس از توزيع و عرضه در سطوح خرده ‌فروش، ناگهان تمامي کنترل‌ ها و سخت‌ گيري‌ هاي زمان توليد محو مي ‌شود مگر اين که کسي شکايت کند و همين بخش توزيع و عرضه، باعث سوءاستفاده مي ‌شود. به عنوان مثال روغن زيتوني با نام "فرهت" سال ‌ها است در کشور توليد و توزيع مي ‌شود که حتي قطره‌ اي روغن زيتون هم ندارد و به احتمال زياد اين روغن، روغن سويا است و تلاش در قيمت ارزان ‌تر آن باعث شده است که مردم، آن را بخرند بدون توجه به اين نکته که هيچ ارزاني بي ‌دليل نيست.
نايب رييس شوراي ملي زيتون ايران اظهار کرد: روش ديگري نيز براي شناسايي و جمع ‌آوري روغن‌ هاي تقلبي زيتون وجود دارد و آن هم نگاه به نام‌ ها يا برندهاي معتبراست که معمولا گرامي داشته شده و تلاش مي ‌شود که بد نام نشوند. اين برندها سال‌ ها است که در بازار حضور دارند ضمن اين که شوراي ملي زيتون ايران که يک نهاد مردمي و NGO بوده و با حضور توليد کنندگان ميوه(باغداران)، کارخانه داران و توزيع‌ کنندگان تشکيل شده است اعضاء قصد دارند از حاصل زحمات خود پاسداري کنند.
وي با تاکيد بر اين که مردم مي‌ توانند به برندهايي که تاييديه شوراي ملي زيتون را دارند اعتماد کنند، افزود: اگر مردم با عدم کيفيت اين روغن‌ ها مواجه شدند تماس آن ‌ها کافي است تا ضمن جبران خسارت و جايگزيني روغن زيتون خريداري شده خاطي بي ‌مسووليت را از جمع خود برانند و مردم بدانند تمامي متخصصان و پژوهشگران زيتون در کشور اعم از دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي در اين نهاد غيرانتفاعي عضو هستند و رسالت خود يعني به کار گرفتن علم خود در خدمت به ملت را در مقابل سوگندي که در فارغ‌ التحصيلي ياد کرده ‌اند به انجام مي ‌رسانند.

center] /center]صادقي گفت: روغن زيتون‌ هايي تحت نام‌ هاي "اکسترا"، "ويرجين يا ممتاز"، "ويرجين يا بکر و تصفيه شده"، روغن زيتون ‌هاي مرغوب و قابل اعتماد هستند ولي مردم آگاه باشند که اگر در مارک‌ هاي خارجي با کلمه "روغن پومس"(pomace) يا "اوليواويل" برخورد کردند از خريد آن ها خودداري کنند چرا که روغن پومس از تفاله زيتون گرفته شده و براي سلامتي افراد مضر است.
وي با اشاره به اين که براي به ‌دست آوردن روغن زيتون مراحل دشواري طي مي ‌شود، چيدن اين ميو ه‌هاي کوچک و تلخ را بسيار دشوار و گران دانست و اضافه کرد: اين ميوه‌ها پس از برداشت بايد بلافاصله به کارخانه روغن ‌کشي برده شده تا چرخ شده و خوب به هم زده ‌شوند، بعد از اين مرحله، اين خمير توسط پرس يا دستگاه‌ هاي سانتريفوژ، بخش مايع آن که شامل آب و روغن است از تفاله جدا مي ‌شود و بلافاصله روغن موجود در بخش مايع جدا مي ‌شود و تنها پس از فيلتر کردن قابل مصرف است. او ادامه داد: در اين مرحله روغن، بسته ‌بندي و در اندازه‌هاي مختلف وارد بازار مي‌ شود قبل از عرضه به بازار بايد مجوزهاي لازم را کسب کند که اين مجوزها شامل کنترل کيفيت و خلوص است.
گفتني است روغن زيتون، روغن مايع خوش عطر و خوش طعم و بويي است که از ميوه درخت مقدس زيتون به دست مي ‌آيد. اين روغن برخلاف ساير روغن ‌هاي نباتي مستقيما قابل مصرف است و بسياري از خواص طبيعي خود را حفظ مي ‌کند. وجود اسيدهاي چرب غيراشباع و به خصوص بيش از 70 درصد اسيد اولئيک در کنترل کلسترول‌ هاي بد و خوب در اين روغن بر کسي پوشيده نيست و تعادل بي ‌نظيري را در مديريت چربي بدن ايجاد مي ‌کند، درحالي که ساير چربي‌ ها موجب افزايش يا کاهش يکي از کلسترول ها مي ‌شوند و همين عدم تعادل، بدن انسان را به سمت بيماري ها مي‌ برد.


bahram777
جدید
جدید
پست: 12
تاریخ عضویت: دو شنبه 10 اسفند 1388, 12:00 am
حالت من: Badhal
تشکر کرده: 114 دفعه
تشکر شده: 8 دفعه
تماس:

Re: روغن زیتون‌ های تقلبی

پست توسط bahram777 »

با سلام و تشكر لطفاً منبع خبر را هم كامل ذكر كنيد.
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

پست توسط naderloo »

سلام

بله تذکر بجایی بود از کلیه کاربران محترم درخواست میشود تا منبع مطالب ارسالی تخصصی خود را قید نمایند
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “کنترل بهداشتی مواد غذایی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان