نباید پسوریازیس با اگزما اشتباه تشخیص داده شود

در این انجمن به سلامت اخبار بهداشت بهداشت مدارس ارشد بهداشت دکتری بهداشت همایش بهداشت استخدام بهداشت استاندارد بهداشت میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

نباید پسوریازیس با اگزما اشتباه تشخیص داده شود

پست توسط hses »

بیماری پسوریازیس که با نام بیماری صدف پوستی هم شناخته می شود یک بیماری خود ایمنی پوستی است که خود را با خارش و التهاب پوست بدن نشان می دهد، ولی می تواند به بخش های دیگر بدن نیز آسیب برساند و خطرناک شود. این بیماری ممکن است در مواقع مختلف تشدید شده، بهبود پیدا کند یا مجدد بروز کند. در این بیماری سلول ها در سطح پوست بدن، چرخه زندگی سریع تری دارند و با سرعت زیاد تولید می شوند.
در این بیماری سیستم ایمنی سیگنال های نادرست ارسال می کند و به همین دلیل رشد سلول های پوست افزایش می یابد. در حالت طبیعی بدن، سلول های پوست از عمق و از لایه های زیرین به سمت روی پوست حرکت می کنند و به صورت سلول های مرده از بدن خارج می شوند اما در بیماری پسوریازیس با رشد بیشتر سلول ها، چندین لایه سلول مرده روی پوست جمع می شود که حالت پوسته پوسته به وجود می آورند؛ گفتنی است این بیماری واگیردار و مسری نیست.

عوامل بروز پسوریازیس
باید گفت دلیل اصلی بروز بیماری پسوریازیس به وراثت باز می گردد به این معنا که از بدو تولد در ژن فرد وجود دارد، ولی بروز آن قطعی نیست. عوامل دیگری همچون عفونت، تحریکات موضعی، داروهای خاص، آسیب پوست، آب و هوا، سیگار، الکل واسترس می تواند این بیماری را نمایان کند؛ گفتنی است گاه بیمارانی که با این بیماری مواجهه شده اند قرار گرفتن در یک محیط پر تنش و استرس زا را به عنوان اولین اتفاق در بروز بیماری پسوریازیس یاد کرده اند،بنابراین قرار گیری در محیط هایی با آرامش و بدون استرس می تواند تاثیر قابل توجهی در عدم بروز این بیماری داشته باشد.
علائم بروز پسوریازیس
علائم بیماری پسوریازیس در افراد مختلف متفاوت است ولی از نشانه های رایج آن می توان به لکه های قرمز پوستی با فلس های ضخیم نقره ای رنگ، پوسته پوسته شدن نقاط کوچک، ایجاد پوست خشک و ترک خورده با احتمال خونریزی، خارش، سوزش و درد، ناخن های ضخیم حفره دار یا شکسته شده؛ مفاصل متورم و سفت اشاره کرد.

پسوریازیس اگزما نیست
دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در خصوص بیماری پسوریازیس و علائم بروز آن در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: پسوریازیس نوعی بیماری التهابی پوستی است که منجر به قرمزی و خارش پوست می شود و پوسته پوسته شدن سطح مورد نظر پوستی را با خود به همراه دارد.
این متخصص پوست درباره محل بروز این بیماری در بدن بیان کرد: بیماری پسوریازیس ممکن است در آرنج، زانو، دست و سر بروز پیدا کند و از آنجایی که این بیماری شباهت های زیادی با بیماری اگزما دارد نباید با این بیماری اشتباه گرفته شود؛ چرا که در بیماری پسوریازیس شاهد درگیری ناخن نیز هستیم که باعث ضخامت ناخن ها می شود، همچنین در اگزما درگیری مفصلی نیز مشاهده نمی شود که در پسوریازیس این چنین نیست.
راه های درمان بیماری پسوریازیس
وی درخصوص بیماری هایی که در صورت بروز پسوریازیس بروز پیدا خواهند کرد نیز اظهار کرد: در صورت بروز بیماری پسوریازیس ما شاهد افزایش چربی، افزایش قند خون، سکته قلبی و بالارفتن اسیداوریک خون نیز خواهیم بود.
احسانی با اشاره به اینکه علت بروز این بیماری مشخص نیست در خصوص راه های درمان این بیماری بیان کرد: برای درمان بیماری پسوریازیس ما در ابتدا از درمان های موضعی استفاده خواهیم کرد اما در موارد نادری که کل بدن درگیر با این بیماری می شود از درمان های سیستمیک و داروهای خاص استفاده خواهیم کرد؛ لازم به ذکر است که تمامی داروها بیماری را کنترل خواهند کرد و این به معنای از بین رفتن کامل این بیماری نیست.
دکتر احسانی در خصوص استفاده از داروهای گیاهی و اقدام به خوددرمانی برای درمان پسوریازیس نیز چنین گفت: تمامی داروهایی که برای درمان بیماری ها استفاده می شوند از منابع گیاهی هستند اما افراد در مواجهه با این بیماری حتما باید به پزشک مراجعه کنند چرا که این بیماری و راه های درست درمانی آن توسط پزشک باید مشخص شود.


نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

شیوع ۲درصدی پسوریازیس در کشور

پست توسط hses »

براساس تخمین، حدود دو درصد جمعیت کشور مبتلا به بیماری پوستی «پسوریازیس» هستند.
دکتر سمانه مظفرپور متخصص پوست، در مورد ماهیت بیماری پوستی پسوریازیس، علائم و روش های درمانی آن، گفت: بیش از ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند و شیوع آن در ایران حدود ۲ درصد تخمین زده می شود.
وی افزود: این بیماری می تواند در هرگروه سنی، جنس و نژادی دیده شود و غالبا تا قبل از ۴۰ سالگی بروز پیدا می کند.
مظفرپور ادامه داد: علت بروز این بیماری به طور دقیق شناخته نشده ولی تا حد قابل توجهی تحت تاثیر اختلال فعالیت سیستم ایمنی و ژنتیک افراد است و سابقه خانوادگی مثبت در ایجاد آن نقش مهمی ایفا می کند.
وی افزود: پسوریازیس یک بیماری غیر التهابی پوست با منشا ایمنی بوده و شایع ترین تظاهر آن، پلاک هایی با پوسته های سفید و ضخیم و حاشیه مشخص است که بیشتر در ناحیه سر، زانوها و آرنج دیده می شود ولی می تواند سایر قسمت ها از جمله ناخن ها و مفاصل را نیز به صورت شایعی درگیر کند.
این متخصص پوست و مو، گفت: عوامل محرک محیطی از جمله ضربه، عفونت ها، مصرف سیگار و الکل، استرس های روحی و روانی و مصرف بعضی از داروها می تواند باعث بروز این بیماری در افراد مستعد یا تشدید ضایعات قبلی بیمار شود.
وی افزود: نکته حائز اهمیت آن است که این بیماری مسری نبوده و در اغلب اوقات با درمان های مناسب، قابل کنترل خواهد بود ولی به دلیل سیر مزمن و طولانی مدت، لازم است بیمار به صورت منظم تحت نظر متخصص پوست باشد.
مظفرپور تاکید کرد: طیف وسیعی از داروها و مداخلات غیر دارویی جهت درمان بیماری پسوریازیس در دسترس هستند از جمله استروئید های موضعی و مشتقات ویتامین D، نوردرمانی، لیزر درمانی و داروهای خوراکی و تزریقی تعدیل کننده سیستم ایمنی که با توجه به سن بیمار، شدت و وسعت ضایعات، وضعیت سلامت عمومی و شرایط اقتصادی و اجتماعی بیمار در مورد روند درمان، تصمیم گیری می شود.
وی ادامه داد: به رغم اینکه بیماری پسوریازیس می تواند جنبه های مختلف زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد اما در صورت درمان به موقع و مناسب و پیگیری های منظم، فرد می تواند از کیفیت زندگی خوب و مناسبی برخوردار گردد.
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “بهداشت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان