صنایع پاک؟؟؟

در این انجمن به مهندسی بهداشت محیط در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
حالت من: Ghamgin
محل اقامت: تهران
تماس:

صنایع پاک؟؟؟

پست توسط ameneh »

سلام دوستان
توی دنیایی که ما داریم زندگی می کنیم ادم های متفاوتی وجود داره.ادم هایی با گویش های مختلف ، ظاهر متفاوت ، رنگ های مختلف و .... اما اکثر ادم ها در یک مورد با هم اشتراک دارند و ان هم رسیدن به حد اکثر سود با حداقل هزینه است.این حداقل هزینه گاهی باعث اسیب های بزرگ شده اما انسان با در نظر گرفتن سود زیاد انها رو نادیده گرفته. در حال حاضر با گسترش صنایع و افزایش میل رقابتی ملت ها ،انسان بی رحمانه به جان طبیعت و محیط زیست افتاده و به جایی رسیده که دیگه صدای دلسوزان محیط زیست رو هم نمی شنوه.
با این مقدمه به سوال های مدنظرم می پردازم:
صنایع پاک توی کشورمون چه صنایعی اند؟ برای این صنایع چه مزیت ها و تشویق هایی در نظر گرفته شده؟ چند درصد از صنایعمون دارند به سمت صنایع پاک شدن پیش میروند؟ اصلا کسی به این مقوله اهمیت میده؟ راندمان صنایع پاک ایا کمتر از دیگر صنایعه؟
این سوالات مهم اند و هدف من از پرسیدنشون دانستن نظر شما متخصصین و مهندسین محترمه جدای از اینکه به دانستن جوابشون هم نیاز دارم. دنبال امار و ارقام نیستم اما دنبال واقعیاتم.خوشحال میشم نظر شما بزرگواران رو در این زمینه بدونم.
از عزیزانی که در صنعت خاصی مشغول به کار هستند هم دعوت می کنم نظر و تجربیاتشون رو در اختیار دیگر دوستان قرار بدهند.
با تشکر
چه زیباست بخاطر تو زیستن ...و برای تو ماندن... به پای تو بودن... و به عشق تو سوختن !
نمایه کاربر
farshid
ارشد
ارشد
حالت من: Badhal
تماس:

Re: صنایع پاک؟؟؟

پست توسط farshid »

سلام
می خواستم بپرسم منظورتون از صنایع پاک چیه ؟ اگر امکانش هست معادل انگلیسی اون رو بیان کنید. چون بعید می دونم واژه Clean باشه . علاقه مندم اصولشو بدونم

مباحث زیادی درباره صنایع سبز (Green Industries) وجود داره و ابزار بسیاری برای ارزیابی صنایع.
در ایران دنبال اطلاعات و آمار و ارقام گشتند شبیه سفر به ماه با اتوبوس می مونه!!!
F.ghanbari8@gmail.com

Advanced Oxidation Processes
Electrochemical remediation
Risk assessment
Ethics in publication

نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
تماس:

پست توسط ameneh »

farshid نوشته شده:سلام
می خواستم بپرسم منظورتون از صنایع پاک چیه ؟ اگر امکانش هست معادل انگلیسی اون رو بیان کنید. چون بعید می دونم واژه Clean باشه . علاقه مندم اصولشو بدونم

مباحث زیادی درباره صنایع سبز (Green Industries) وجود داره و ابزار بسیاری برای ارزیابی صنایع.
در ایران دنبال اطلاعات و آمار و ارقام گشتند شبیه سفر به ماه با اتوبوس می مونه!!!

منظور من از صنایع پاک صنایعی است که با دارا بودن فناوری های نوین کمترین الاینده ها رو تولید می کنند و کمترین اسیب ها رو به شرایط اقلیمی وارد می کنند.میشه واژه صنایع سبز رو معادل صنایع پاک دانست. معادل انگلیسیشو نمی دونم .توی یک مطلبی هم واژه صنایع نوین رو دیدم.البته اگه اشتباه بهم بگید!!!!!!!!!!!!!! تصویر
راجع به امار و ارقام با نظرتون کاملا موافقم.
اون چیزی که من راجع بهش فهمیدم این که هر سال صنایع پاک یا صنایع سبز از طرف سازمان حفاظت محیط زیست معرفی و تقدیر می شن . اما ایا فقط همین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تصویر

منظورتون از ابزار بسیاری برای ارزیابی صنایع وجود داره چیه؟ی کم میشه واضح تر بیان کنید؟
چه زیباست بخاطر تو زیستن ...و برای تو ماندن... به پای تو بودن... و به عشق تو سوختن !
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
حالت من: Khaste
تماس:

دستورالعمل انتخاب صنایع سبز

پست توسط naderloo »

سلام در ایران میتوان واژه صنایع پاک را معادل صنایع سبز دانست که توسط سازمان حفاظت محیط زیست اعطاء میشود و تعریف آن عبارتست از:

صنعت سبز به صنایعی گفته می‌شود که براساس ضوابط انتخاب در طول سال و به تشخیص سازمان حفاظت محیط زیست، تلاش قابل تقدیری در راستای حفظ محیط زیست انجام داده باشد و ممکن است صنعت سبز در بعضی موارد با ضوابط زیست محیطی فاصله داشته باشد اما این فاصله در زمینه‌های آلودگی آب، ضایعات، هوا و صدا نباید چشمگیر باشد.

دستورالعمل صنعت سبز نیز به پیوست میباشد

سال گذشته نیز (1390) سازمان حفاظت محیط زیست مطابق سال‌های قبل اقدام به معرفی۴۰ صنعت سبز به شرح ذیل کرده است.
کاشی ستاره میبد استان یزد، روغن نباتی گلناز استان کرمان، سیمان ممتازان استان کرمان، فرآورده‌های لبنی مابیران استان کرمانشاه، کنسرو استان مازندران، آنتی بیوتیک ایران استان مازندران، ریخته‌گری فولاد طبرستان در استان مازندران، صنایع تولیدی کیافرین استان مازندران، شرکت گلتاش استان اصفهان، فولاد آلیاژی استان اصفهان، ایران ذوب استان اصفهان، شرکت مهندسی مپنای استان البرز، شرکت پارس مینوی تهران، فرآورده‌های گوشتی سولیکوی تهران، گام اراک استان مرکزی، ریسندگی بافندگی جامه استان خراسان رضوی و پالایشگاه پارسیان استان فارس از جمله صنایع سبز هستند.
همچنین صنایع مفتولی استان قزوین، شرکت یونیلیور استان قزوین، شرکت دینه استان قزوین، ایران خودروی استان خراسان رضوی، شرکت فراصنعت شمال استان مازنداران، شرکت روژین تاک استان کرمانشاه، شرکت گاز استان قم، شهرداری اصفهان استان اصفهان، هتل عالی قاپوی استان اصفهان، شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان، شرکت گاز استان سمنان، بیمارستان فارابی تهران، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان البرز، بیمارستان بانک ملی تهران، پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین، پخش فرآورده‌های نفتی استان زنجان، خطوط انتقال لوله و مخابرات نفت ایران نفت ابهر استان زنجان، شرکت گاز استان کردستان، پخش فرآورده‌های نفتی استان آذربایجان شرقی، پخش فرآورده‌های نفتی استان چهارمحال و بختیاری، پخش فرآورده‌های نفتی استان همدان، شهرک صنعتی شاهرود استان سمنان و شهرک صنعتی آباده استان فارس از دیگر صنایع سبز سال ۹۰ هستند که توسط سازمان حفاظت محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفتند.

ولی دوستان چند مورد در خصوص صنایع سبز قابل ذکر است

1.متاسفانه در کشور ما صنایع کشور به جای رسیدن به سطح استانداردها و بهبود مستمر در جهت طی مراحل کیفی و ... استاندارد ها را در سطح خود تعریف مینمایند یا به اصطلاح استانداردها را تا سطح وضعیت صنعت خودشان پایین میاورند.
2.برخی از انتخاب ها و استانداردها تا حدی سیاسی است و به منظور تسهیل رشد صنعت مذکور و یا وجهه بین المللی آن بدون احراز شرایط اعطاء میگردد

و...
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
farshid
ارشد
ارشد
حالت من: Badhal
تماس:

پست توسط farshid »

منظور از ابزار، روشها و متدهای ارزیابی هست
مثل Industrial ecology assessment
Life cycle assessment
Life cycle cost
Environmental impact assessment
و ...
نرم افزارهای مختلفی هم داره.
F.ghanbari8@gmail.com

Advanced Oxidation Processes
Electrochemical remediation
Risk assessment
Ethics in publication

نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
تماس:

Re: دستورالعمل انتخاب صنایع سبز

پست توسط ameneh »

naderloo نوشته شده:سلام در ایران میتوان واژه صنایع پاک را معادل صنایع سبز دانست که توسط سازمان حفاظت محیط زیست اعطاء میشود و تعریف آن عبارتست از:

صنعت سبز به صنایعی گفته می‌شود که براساس ضوابط انتخاب در طول سال و به تشخیص سازمان حفاظت محیط زیست، تلاش قابل تقدیری در راستای حفظ محیط زیست انجام داده باشد و ممکن است صنعت سبز در بعضی موارد با ضوابط زیست محیطی فاصله داشته باشد اما این فاصله در زمینه‌های آلودگی آب، ضایعات، هوا و صدا نباید چشمگیر باشد.

دستورالعمل صنعت سبز نیز به پیوست میباشد

سال گذشته نیز (1390) سازمان حفاظت محیط زیست مطابق سال‌های قبل اقدام به معرفی۴۰ صنعت سبز به شرح ذیل کرده است.
کاشی ستاره میبد استان یزد، روغن نباتی گلناز استان کرمان، سیمان ممتازان استان کرمان، فرآورده‌های لبنی مابیران استان کرمانشاه، کنسرو استان مازندران، آنتی بیوتیک ایران استان مازندران، ریخته‌گری فولاد طبرستان در استان مازندران، صنایع تولیدی کیافرین استان مازندران، شرکت گلتاش استان اصفهان، فولاد آلیاژی استان اصفهان، ایران ذوب استان اصفهان، شرکت مهندسی مپنای استان البرز، شرکت پارس مینوی تهران، فرآورده‌های گوشتی سولیکوی تهران، گام اراک استان مرکزی، ریسندگی بافندگی جامه استان خراسان رضوی و پالایشگاه پارسیان استان فارس از جمله صنایع سبز هستند.
همچنین صنایع مفتولی استان قزوین، شرکت یونیلیور استان قزوین، شرکت دینه استان قزوین، ایران خودروی استان خراسان رضوی، شرکت فراصنعت شمال استان مازنداران، شرکت روژین تاک استان کرمانشاه، شرکت گاز استان قم، شهرداری اصفهان استان اصفهان، هتل عالی قاپوی استان اصفهان، شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان، شرکت گاز استان سمنان، بیمارستان فارابی تهران، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان البرز، بیمارستان بانک ملی تهران، پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین، پخش فرآورده‌های نفتی استان زنجان، خطوط انتقال لوله و مخابرات نفت ایران نفت ابهر استان زنجان، شرکت گاز استان کردستان، پخش فرآورده‌های نفتی استان آذربایجان شرقی، پخش فرآورده‌های نفتی استان چهارمحال و بختیاری، پخش فرآورده‌های نفتی استان همدان، شهرک صنعتی شاهرود استان سمنان و شهرک صنعتی آباده استان فارس از دیگر صنایع سبز سال ۹۰ هستند که توسط سازمان حفاظت محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفتند.

ولی دوستان چند مورد در خصوص صنایع سبز قابل ذکر است

1.متاسفانه در کشور ما صنایع کشور به جای رسیدن به سطح استانداردها و بهبود مستمر در جهت طی مراحل کیفی و ... استاندارد ها را در سطح خود تعریف مینمایند یا به اصطلاح استانداردها را تا سطح وضعیت صنعت خودشان پایین میاورند.
2.برخی از انتخاب ها و استانداردها تا حدی سیاسی است و به منظور تسهیل رشد صنعت مذکور و یا وجهه بین المللی آن بدون احراز شرایط اعطاء میگردد

و...

ممنون اقای ندرلو و کاربر farshid از راهنمایی های ارزندتون.
اما یک ســـــوال:
استاندارد های مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست استاندارد های ملی است یا بین المللی؟
ایا پایین اوردن استاندارد ها باعث غیر واقعی کردن انتخاب ها نمی شه؟منظورم اینه که شاید صنعت مد نظر اصلا صلاحیت انتخاب به عنوان صنعت سبز رو نداشته باشه؟
تلاش صنایع برای رسیدن به صنعت پاک ایا هزینه های مازادی رو به دنبال داره؟ایا باعث کم شدن سوددهی می شه؟

بیشتر از یک سوال پرسیدم. ببخشیدتصویر
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

Re: دستورالعمل انتخاب صنایع سبز

پست توسط naderloo »

ameneh نوشته شده:ممنون اقای ندرلو و کاربر farshid از راهنمایی های ارزندتون.
اما یک ســـــوال:
استاندارد های مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست استاندارد های ملی است یا بین المللی؟
ایا پایین اوردن استاندارد ها باعث غیر واقعی کردن انتخاب ها نمی شه؟منظورم اینه که شاید صنعت مد نظر اصلا صلاحیت انتخاب به عنوان صنعت سبز رو نداشته باشه؟
تلاش صنایع برای رسیدن به صنعت پاک ایا هزینه های مازادی رو به دنبال داره؟ایا باعث کم شدن سوددهی می شه؟
بیشتر از یک سوال پرسیدم. ببخشیدتصویر

سلام، استاندارد های مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست استاندارد های ملی است ولی اغلب (بیش از 99 درصد)با توجه به استاندارد های بین المللی وضع میشود

پایین آوردن استاندارد به این مفهوم وجود ندارد ولی همانطور که گفتم متاسفانه در کشور ما صنایع کشور به جای رسیدن به سطح استانداردها و بهبود مستمر در جهت طی مراحل کیفی و ... استاندارد ها را در سطح خود تعریف مینمایند یا به اصطلاح استانداردها را تا سطح وضعیت صنعت خودشان پایین میاورند.منظور این پایین آوردن استانداردها نیست بلکه معمولا دو حالت پیش میاید

1.برای استاندارهای محیط زیست سندسازی میشود
2.با تدوین برنامه های بهبود استاندارد مستقر میشود ولی پس از اخذ گواهینامه ایزو ها یا صنایع سبز برنامه های بهبود پر هزینه به فراموشی سپرده میشود و در هنگام پایش، مجددا برنامه بهبود تعریف میشود و در هنگام پایش بعدی دوباره دور تسلسل ادامه میابد.
3.تلاش صنابع برامه رسیدن به صنعت پاک مطمئنا دارای هزینه هایی است که بسته به هر صنعت متفاوت است به عنوان مثال صنایع آلاینده مثل صنایع فلان و بهمان نیاز به هزینه های گزاف برای تصفیه خانه های فاضلاب، سیستم های پایش و کنترل آلودگی هوا و ...
البته بخشی کوچک از این هزینه ها توسط دولت به عنوان تشویق این صنایع جبران میشود ولی در نهایت صنعتی که به عنوان صنعت سبز انتخاب میشه دارای وجهه ملی و بین المللی خواهد شد که نمیتوان گفت در سود دهی شرکت بی تاثیر است به خصوص صنایع خاص که محصولاتشان صادر میشود مثلا صنایع غذایی و ...
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
تماس:

پست توسط ameneh »

یعنی می شه اینطوری برداشت کرد که انتخاب صنعت پاک یا سبز در ایران یک امر فرمالیته است؟تصویر
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

ameneh نوشته شده:یعنی می شه اینطوری برداشت کرد که انتخاب صنعت پاک یا سبز در ایران یک امر فرمالیته است؟تصویر

سلام، نه به هیچ عنوان چرا که منظور بنده صنایع خاصی هستند که هزینه های زیادی باید در جهت رفع مشکلات زیست محیطی بپردازند البته صنایعی هم وجود دارند که این هزینه ها را پرداخته و مشکلات زیست محیطی خود را برطرف نموده اند لذا نمیتوان گفت که انتخاب صنعت سبز در ایران به قول شما فرمالیته است

ولی ایرادهایی به عملکرد و نوع ارزیابی سازمان محیط زیست وجود دارد که باید در مقوله ای جدا در خصوص آن بحث نمود.
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
تماس:

پست توسط ameneh »

سلام
من واقعا از راهنمایی های خوبتون ممنونم.تا همین الان به من خیلی کمک شده.
دوست دارم ایراد هایی که به نحوه ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست وجود داره رو بدونم ، البته اگر محدودیت یا معذوریتی هست کاملا درک می کنم و اصراری هم نیست.شاید بشه گفت ی جور کنجکاوی برای دانستن. تصویر
تصویر تصویر تصویر

یک سوال کوچک:
انتخاب صنایع به عنوان صنایع سبز بهبودی در شرایط محیطی داشته؟منظورم اینه که این انتخاب تاثیری رو بهبود محیط گذاشته؟
ارسال پست

بازگشت به “مهندسی بهداشت محیط”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان