آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه

در این انجمن به مهندسی محیط زیست در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه

پست توسط hses »

تهران– ایرنا- پروژه 'برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه' با همکاری فائو و چند سازمان ملی و بین‌المللی آغاز شد و به زودی با نظارت ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرا می ‌شود.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط‌ عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، پروژه 'برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه' روز گذشته کلید خورد و برگزاری کارگاه دو روزه نشست مشترک برای شناسایی ظرفیت‌ های سازمان‌های بین‌المللی در دانشگاه ارومیه، نخستین گام اجرای این پروژه است.
این مراسم با حضور جلال کلانتری دستیار ویژه معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امورخارجه در امور دیپلماسی آب، مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، سید مرتضی موسوی مدیر کل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه، سلیمانی روزبهانی مدیر برنامه‌ ریزی محیط زیست و توسعه اقتصادی و اجتماعی UNDP، مدیران دفتر مرکزی فائو در رم، مدیران منطقه ای فائو در قاهره، نمایندگانی از ICARDA، سازمان UNESCO-IHE، دانشگاه واخنینگن هلند و موسسه بین‌المللی یاسا در دانشگاه ارومیه برگزار شد.
مشاور معاون وزیرجهاد کشاورزی درامور آب و خاک، اعضای هیات علمی دانشگاه های تبریز، ارومیه، تربیت مدرس، تهران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف و اعضای کمیته ‌های داخلی ستاد احیای دریاچه ارومیه از دیگر مهمانان این مراسم هستند که در محل دانشگاه ارومیه در حال برگزاری است.
در بخش نخست این مراسم، مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، هدف اصلی پروژه را ضمن استفاده از پتانسیل‌های داخلی و تجارب بین‌المللی، دستیابی به شاخص کاهش 40 درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی حوضه عنوان و تاکید کرد به‌ زودی به این هدف خواهیم رسید.
وی بر انجام به موقع پروژه طبق برنامه زمانی پروژه تاکید کرد.
تجریشی افزود: تلاش می‌کنیم ٤ طرح ویژه کاهش مصرف آب را طی سال جاری عملیاتی کنیم.
وی گفت: دانشگاه ارومیه و تبریز برای انجام طرح های مطالعاتی با ستاد احیا همکاری های تنگاتنگی دارند که دستاوردهای خوبی به همراه داشته است.
در ادامه این کارگاه علمی، روسای کمیته‌ها و کارگروه‌های علمی ستاد احیا و کارشناسان بین‌المللی گزارش اقداماتی که تا کنون در حوزه دریاچه ارومیه و سطح بین‌المللی انجام داده اند را ارایه کردند.
در نشست عصر این کارگاه، فابیو مشاور ارشد فنی فائو دیدگاه های خود را در خصوص همکاری فائو برای احیای دریاچه ارومیه تشریح کرد.
سپس نمایندگان موسسه یاسا و دانشگاه واخنینگن هلند در مورد فعالیت‌های خود و چگونگی انتقال تجارب خود برای احیای دریاچه، سخن گفتند.
در روز دوم این مراسم، ابتدا تبادل نظر در خصوص برنامه کاری پروژه انجام می‌شود و سپس هیات حاضر، بازدیدی میدانی از حوضه دریاچه خواهند داشت.
کارگاه دو روزه پروژه ' برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه' برای بررسی ظرفیت ها و راهکارهای اجرای این پروژه، 6 و 7 اردیبهشت ماه در دانشگاه ارومیه برگزار می شود.


نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

دریاچه ارومیه چگونه احیا شد

پست توسط hses »

تهران- ایرنا- دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که به واسطه تاثیرات تغییر اقلیم و مدیریت نادرست، در آستانه خشکی کامل و آسیب های ناشی از آن قرار داشت؛ دریاچه ای که به گفته یک مقام مسوول، اگر روند قبل در حوضه آبریز آن ادامه یافته بود، به طور کامل کویر شده بود.

مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با یادآوری این که اقدامات موثری در ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام شده و یا همچنان در حال انجام است، افزود: تراز آب دریاچه ارومیه در سال 92 حدود 1270.40 ، مساحت آن هزار و 780 کیلومتر مربع و میزان آب موجود در آن حدود 1.3 دهم میلیارد متر مکعب بوده است.
سید مرتضی موسوی اظهار کرد: امروز تراز دریاچه به 1270.88 ، مساحت دو هزار و 437 کیلومتر مربع با حجم 2.3 دهم میلیارد متر مکعب آب است، یعنی یک میلیارد متر مکعب از زمان تحویل بیشتر آب دارد، هر چند با تراز اکولوژیک که 1274.1 است حدود 50 درصد از نظر مساحت و حجم آب فاصله داریم اما نباید اقدامات صورت گرفته را نادیده گرفت.
مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه برای رسیدن به تراز اکولوژیک به حدود 13.7 دهم میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد که رسیدن به آن نیازمند برداشتن گام های موثر است.
وی تاکید کرد: این افزایش تراز همزمان با کاهش بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است، در واقع 30 درصد کاهش بارندگی داشتیم اما انجام یک سری اقدامات از جمله لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه و رها سازی آب در سدها موجب شد تا روان آبها به دریاچه برسد و تراز افزایش یابد.
موسوی تصریح کرد: اگر بخواهیم دو عامل تعیین کننده در ارتباط با تراز آب دریاچه ارومیه را بیان کنیم، یکی وضعیت بارش روان آبها و دیگری وضعیت مدیریت مصرف منابع آب، پساب و پروژه هایی است که برای کاهش مصرف آب انجام می شود تا افزایش جریانات ورودی به دریاچه تحقق یابد.
وی افزود: مساله بارش را که نمی توان به دولت ها نسبت داد اما در زمینه مدیریت مصرف، تاثیر طرح ها و پروژه ها در افزایش تراز دریاچه می توان عملکرد دولت ها را نقد کرد.
وی تاکید کرد: برای اینکه دریاچه ارومیه احیا شود باید هماهنگی و توافقاتی میان ذینفعانی که از این منابع آبی استفاده می کنند شکل گیرد، جامعه مصرف کننده آب در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و بخش هایی از کردستان است.
موسوی افزود: از سوی دیگر اقدامات مسوولان ملی، استانی و محلی هر سه استان مبنی بر اینکه آیا دریاچه احیا شود یا خیر، پشتیبانی مالی صورت گیرد و اقدامات اجرایی برای حل و فصل کاهش مصرف و افزایش ورودی آب به دریاچه انجام شود، بسیار تاثیرگذار است.
وی تاکید کرد: در این راستا نبود یک برنامه منسجم بین بخشی ضعف موجود در این مسیر بود، یعنی در بخش های مربوط به آب، کشاورزی و محیط زیست یکپارچه نگری، هم افزایی و همگرایی برای حفظ حوضه های آبریز وجود نداشت و هر بخشی کار خودش را انجام می داد، از سوی دیگر هم انظباطی در بهره برداری از منابع آب وجود نداشت، البته این مساله مربوط به سراسر کشور است نه فقط حوزه ارومیه، همه جا بهره برداری غیرمجاز، حفرچاه غیرمجاز، برداشت موتور پمپ های غیر مجاز دیده می شد.
مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه گفت: اینها به این معنا بود که بخش های مختلف از جمله دولت به صورت بخشی و مردم به صورت انفرادی از حوضه بهره برداری می کردند و اهتمامی برای اینکه دریاچه به وضعیت ثبات برسد، وجود نداشت.
وی افزود: در 18 سال گذشته تراز دریاچه ارومیه همواره روند کاهشی داشته و هیچگاه روند افزایشی یا تثبیت نداشته است اما اقدامات خوبی برای ثبیت دریاچه انجام شد که یکی از آنها اعمال محدودیت در مصرف آب است یعنی سقفی در نظر گرفته شد که از این سقف بالاتر مصرف نشود.
وی اظهار کرد: اما مساله مهمی که در این روند پیش روی دولت قرار دارد، بحث تامین اشتغال و معیشت جایگزین کشاورزانی است که در اراضی کم بازده کشاورزی می کنند، این اراضی آب را مصرف می کنند اما بهره وری خوبی ندارند که در این میان اشتغال این افراد مساله مهمی است.
وی گفت: در کاهش مصرف آب مسائل و تنش های سیاسی و اجتماعی زیادی وجود دارد که دولت باید بتواند شرایطی فراهم آورد تا آنها را مدیریت کند.
موسوی افزود: در دولت یازدهم عزمی ایجاد شد تا شرایط به هم پیوسته ای در مدیریت منابع آب آغاز شود گام های خوبی برداشته شد اما تا هدف نهایی فاصله زیادی داریم اما مهم این است که دولت حمایت و همگرایی برای استفاده پایدار از منابع آب را آغاز کرد و پروژه هایی در راستای احیای دریاچه ارومیه مصوب کرد اما می دانیم که کار بزرگی در پیش است.
وی تاکید کرد: مهمترین مساله در حوضه های آبریز این است که بتوان از آب محدود حداکثر بهره وری را داشت، برای این منظور به یک سری سیستم های اندازه گیری نیاز است تا کشاورز بداند چه مقدار آب را در چه زمانی مصرف کند، تامین این تجهیزات نیازمند تامین اعتبار است که به طور کامل فراهم نشد.
موسوی گفت: همچنین در زمینه جلوگیری از بارگذاری بیش از توان اکولوژیکی حوضه نیز اقداماتی صورت گرفت و دولت مانع بهره برداری بی رویه از منابعی مانند سدها شد، همچنین از طرفی محدودیت عرضه ایجاد کرد و اجازه داد بخشی از آبی که در پشت سدها وجود دارد به سوی دریاچه رها شود.
وی ادامه داد: تمام اینها کارهای بزرگی است اما اجرای این راهکارها نیاز به انسجام و همبستگی تمام بخش ها دارد که یک بخش دولت است و بخش دیگر نمایندگان مجلس است که باید وارد عرصه شوند و کمک کنند مردم دولت را در اجرا همراهی کنند.
مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه تاکید کرد: بارش همواره در هر دوره ای کم و بیش بوده اما مهم این است که اقدامات صورت گرفته باعث شد تا روان آبها وارد دریاچه شوند.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

وسعت دریاچه ارومیه بیش از 472 کیلومترمربع افزایش یافت

پست توسط hses »

ارومیه- ایرنا- رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی وسعت کنونی دریاچه را 2 هزار و 219 کیلومترمربع اعلام کرد و گفت: وسعت نگین آبی آذربایجان نسبت به سه ماه گذشته بیش از 472 کیلومترمربع افزایش یافته است.
فرهاد سرخوش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بارش های اخیر را در افزایش وسعت دریاچه موثر خواند و افزود: اگر اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه و توجه دولت تدبیر و امید نبود، تراز آن با بارش های اخیر افزایش نمی یافت.
وی ادامه داد: با وجود افزایش چمشگیر سطح دریاچه ارومیه در سه ماه گذشته آمارهای این ستاد از کاهش 11 کیلومترمربعی وسعت آن نسبت به سال گذشته حکایت دارد.
سرخوش با اعلام اینکه تراز امروز دریاچه به یکهزار و 270 متر و 69 سانتی متر رسیده است، گفت: این سطح نسبت به روز نخست دی ماه سال 1396 شمسی بیش از 40 سانتی متر افزایش یافته است.
وی با مقایسه تراز امروز دریاچه ارومیه با مدت مشابه سال قبل، گفت: ارتفاع دریاچه ارومیه در مقایسه با سال گذشته ثابت مانده است.
سرخوش افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی چون لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی را در دستور کار قرار داده و برخی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: دریاچه ارومیه یک حوزه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود.
وی گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
به گزارش ایرنا ،دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تا سر مزرعه است.
تراز فعلی دریاچه ارومیه با کمترین تراز ثبت شده برای آن 64 سانتی متر فاصله دارد و به بیشترین ارتفاع خود در سه سال گذشته رسیده است.
دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
استاندار آذربایجان غربی نیز ماه های اخیر با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرا و تکمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه از آغاز مذاکره با سرمایه گذاران خارجی در این زمینه خبر داده است.
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

جان دوباره دریاچه ارومیه با آب وارداتی یا سرزمینی

پست توسط naderloo »

به گزارش موژ و به نقل از ایرنا- راهکارهای گوناگونی از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم برای جان دوباره بخشیدن به دریاچه ارومیه مطرح شده که یکی از آنها انتقال آب از دریاچه وان ترکیه بود که چندی قبل با طرح مجدد آن از سوی یک نماینده مجلس، داغ و به صدر اخبار احیای نگین فیروزه ای آذربایجان بازگشت.

سیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بتازگی در مصاحبه ای گفته است که شناخت کیفیت آب دریاچه وان و تطابق آن با دریاچه ارومیه در دانشگاه‌های مراغه، ارومیه و تهران انجام شده و فرصت مناسبی برای احیای دریاچه ارومیه است تا آب مورد نیاز آن از وان ترکیه تأمین شود.
اما معاون سازمان محیط زیست و مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه موضوع انتقال آب دریاچه وان ترکیه به ارومیه را موضوع تازه‌ای ندانست و افزود: به نظر می رسد این اظهارات به بازدید معاون اول رییس جمهوری از دریاچه ارومیه برمی گردد که نشاندهنده اهمیت موضوع است.
مسعود تجریشی روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این که در سال 1393 زمانی که راهکارهای احیای دریاچه ارومیه بررسی می شد، موضوع انتقال آب بین حوضه ای به عنوان یکی از راه ها مطرح بود، تصریح کرد: در حال حاضر برنامه ای برای انتقال آب دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه نداریم.
معاون اول رئیس جمهوری هفته دوم فروردین 97 پس از بازدید از دریاچه ارومیه و بررسی آخرین وضعیت آن گفت: طرح احیای دریاچه ارومیه با قدرت و حساسیت خاص از سوی دولت دنبال می شود و حتی اگر میلیاردها تومان برای آن لازم باشد باید تامین شود، چون نمی توانیم به خشک شدن این دریاچه زیبا بی تفاوت باشیم.
اسحاق جهانگیری افزود: آنچه برای احیای دریاچه لازم و مفید باشد در قالب اعتبارات ملی و استفاده از منابع خارجی، برای این منظور مورد توجه قرار گرفته است.

*** گزینه وان روی میز هم نیست
مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ادامه داد: برنامه ما این است که از محل صرفه جویی از آب های داخل سرزمینی دریاچه را احیا کنیم ؛ در واقع نه تنها برنامه عملیاتی برای انتقال از دریاچه وان ترکیه نداریم بلکه این گزینه روی میز هم قرار ندارد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره طرح های انتقال آب بین حوضه ای به دریاچه ارومیه توضیح داد: در آن زمان انتقال آب از دریاچه سوان ارمنستان نیز مطرح و جلساتی با نمایندگان مجلس و وزارت امور خارجه برگزار شد اما مورد موافقت قرار نگرفت و پرونده بسته شد.
وی ادامه داد: حتی بحث انتقال آب دریای خزر به ارومیه نیز مطرح شد و به رغم این که ستاد احیای دریاچه ارومیه با این انتقال مخالف بود اما به لحاظ این که در صورت انتقال چه اتفاقی برای محیط زیست رخ می دهد، وزارت نیرو یک مشاور خارجی تعیین کرد و ستاد نیز تمام مطالعاتی را که در این زمینه داشت، در اختیار مشاور قرار داد و اکنون نیز پول مشاور را آماده کرده ایم تا گزارش را تحویل بگیریم.
مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه همان زمان که مطالعات خزر انجام می شد، مطالعات دریاچه وان را هم دانشگاه های دیگر برای دولت انجام دادند تاکید کرد: تمام این ها در حد مطالعه است و تهیه گزارش و انجام مطالعه دلیل بر انجام انتقال نیست. طبق مصوبه ستاد احیا باید تمام راهکارها و گزینه ها را بررسی و کار مطالعاتی انجام می شد.
تجریشی افزود: میانگین عمق دریاچه وان حدود 463 متر است بنابراین رسیدن اکسیژن به کف دریاچه به سختی انجام می شود و چون یک نوع ماهی در این دریاچه زیست می کند از این رو رسیدن اکسیژن برای ادامه حیات این موجود بسیار حایز اهمیت است؛ بنابراین ترکیه علاقه زیادی دارد تا مقداری آب را از این دریاچه خارج کند تا این ماهی از بین نرود.

*** برای انتقال از ارس نیز برنامه ای نداریم
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در باره انتقال آب از رودخانه ارس نیز گفت: مطالعات نشان داد این کار مقرون به صرفه و عملی نیست؛ چون آب بسیار گرانی است و مشکلات خاص خودش را دارد.
تجریشی گفت: حدود سه سال پیش که این مطالعات انجام شد، نشان داد که هر متر مکعب آب بیش از پنج هزار تومان تمام می شود بنابراین اگر این مقدار پول داشته باشیم و بخواهیم می توانیم در داخل سرزمین سرمایه گذاری و کشاورزی را به فناوری روز تجهیز کنیم تا در مصرف صرفه جویی شود.
وی اظهار کرد: برخی از پروژه ها انتقال آب ده ها سال پیش مطرح شده بود، به عنوان مثال انتقال آب از دریاچه سوان حدود 10 تا 12 سال پیش بین ایران و ارمنستان مطرح بود اما وزارت امور خارجه گفت انتقالی صورت نمی گیرد و پرونده بسته شد.
تجریشی درباره وضعیت انتقال آب بین حوضه ای داخلی اظهار کرد: اما پروژه های انتقال بین حوضه ای داخلی که صرفا برای احیای دریاچه ارومیه است، به خوبی پیش می رود.
دریاچه ارومیه نام دریاچه‌ ای در شمال غربی کشورمان است که مساحت آن در تابستان 2015 میلادی حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار داشت و بزرگ ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.
اما این نگین فیروزه ای از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد؛ نجات دریاچه از بحران مورد تأکید دولت یازدهم و در ادامه آن، دولت دوازدهم قرار گرفت که به این معناست حال دومین دریاچه شور جهان تحت هر شرایطی باید خوب شود.
راه اندازی ستاد احیای دریاچه ارومیه جزو نخستین مصوبه های دولت تدبیر و امید بود که مسئولیت آن به معاون اول رئیس جمهوری واگذار شد و تصمیم های مهم و تاثیرگذار اتخاذ شده نشان دهنده این است که دولت تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند نسبت به دریاچه ارومیه بی‌تفاوت باشد.
بهره وری بهینه از منایع آبی حوضه آبریز، تغییر کاربری های اراضی کشاورزی، مسدودسازی چاه های غیرمجاز و کنترل وضعیت چاه های مجاز در حوضه آبریز دریاچه از جمله اقدام های اجرایی احیای دریاچه است و هم اکنون با لایروبی مسیرهای رودخانه ای در استان های آذربایجان شرقی و غربی، آب های روان به راحتی وارد دریاچه می شود.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود. دریاچه ارومیه یک حوزه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست، مطالعاتی را برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت .
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تا مزرعه است.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

تراز دریاچه ارومیه 21 سانتی متر کاهش یافت

پست توسط hses »

تبریز- ایرنا- مسوول دبیرخانه تالاب های آذربایجان شرقی گفت : تراز دریاچه ارومیه تا چهاردهم اردیبهشت ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 سانتی متر کاهش یافته است.

یدالله آذرهوا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تراز سطح آب دریاچه ارومیه در این مدت به 1270.76متر رسید که این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 1270.97 متر بود.
وی اظهار کرد: وسعت دریاچه ارومیه نیز در این بازه زمانی به 2299.77 کیلومتر مربع رسید که در مقایسه با پارسال 240.35 کیلومتر مربع افت کرده است.
آذرهوا، حجم کنونی آب دریاچه ارومیه را 2.03 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: این رقم در مقایسه با میانگی دراز مدت 14.24 میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری گذشته (مهرماه) تا 14 اردیبهشت ماه امسال 334.8 میلی متر بارندگی در آذربایجان شرقی داشته ایم که نسبت به مدت مشابه پارسال 27.9 میلی متر افزایش نشان می دهد.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشورمان است که میان دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است.
مساحت این دریاچه در تابستان 2015 میلادی حدود 6 هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گرفت.
دریاچه ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت.
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

Re: آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه

پست توسط hses »

تراز دریاچه ارومیه 5 سانتی متر افزایش یافت

فرهاد سرخوش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارندگی های مناسب و ورود آب از آبراهه ها و رودخانه ها به پیکره دریاچه از عوامل افزایش تراز نگین آبی آذربایجان به شمار می رود.
وی با اشاره به عملکرد موفق این ستاد در جلوگیری از ادامه روند خشک شدن دریاچه ارومیه، ادامه داد: ارتفاع دریاچه ارومیه در مقایسه با کمترین تراز ثبت شده آن حدود 78 سانتی متر فاصله دارد و این مهم، نتیجه تلاش های دولت تدبیر و امید در تحقق وعده احیای دریاچه است.
وی با اعلام اینکه گستره کنونی نگین آبی آذربایجان به 2 هزار و 367 کیلومتر مربع رسیده است، افزود: مساحت دریاچه ارومیه نسبت به هفته گذشته 56 کیلومترمربع افزایش یافته است.
سرخوش ابراز امیدواری کرد که با حمایت های ویژه دولت تدبیر و امید اعتبار لازم برای تکمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه تخصیص یابد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه این ستاد نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیا دارد، اضافه کرد: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح های احیای دریاچه در اختیار دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار می گیرد.
وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: دریاچه ارومیه یک حوزه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود.
به گفته وی، ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست، مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “تالار مهندسی محیط زیست”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان