آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت

در این انجمن به آلودگی هوا و کنترل آن در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

تاثير آلودگي هوا در كودكان

پست توسط elham9192 »

شايع‌ترين بيماري که در شهرهاي بزرگ و آلوده بچه‌ها را مبتلا مي‌ کند، بيمار‌هاي تنفسي و در رأس آنها آسم است. در حال حاضر آسم و آلرژي تنفسي، از بيماري‌هاي شايعي است که در تهران به چشم مي ‌خورد و دليل آن هم وجود آلودگي در اين شهر است.
از ديگر بيماري‌ها که به دليل محيط آلوده ايجاد مي‌ شود، مي ‌توان آلرژي پوستي و سرطان را نام برد. احتمال سرطان در بچه‌هايي که در مناطق آلوده زندگي مي ‌کنند، بيشتر است.
گذشته از آن آلودگي‌هايي که در آب وجود دارد يا آلودگي‌هاي ناشي از سوخت مواد پلاستيکي مي‌ تواند حاوي ميکروب‌هايي باشد که به صورت معلق درهوا سبب عفونت‌هاي تنفسي و گاهي گوارشي در کودکان شوند. کودکان بيشتر از بزرگسالان به اين عفونت‌ها حساسيت دارند.
آسيب‌پذيري کودکان به دليل حساسيت ويژه‌اي است که به خصوص در مخاط آنها وجود دارد (منظور مخاط بيني، حنجره، ناي و مخاط روده کوچک و بزرگ است). به طوري که در حال حاضر بعضي از کودکان در تهران به دنبال يک سرماخوردگي کوچک و مختصر دچار سرفه‌هاي طولاني مي ‌شوند.

از ديگر موارد شايع در بچه‌ها سوزش چشم و پوست و کمبود اکسيژن در خون است که همگي موجب بي ‌قراري در آنها شوند.
الان ثابت شده حتي در بيماري‌هاي روحي- رواني مانند افسردگي يا اسکيزوفرني‌ها ردپايي از آلودگي هوا يافته مي‌ شود.
همچنين آلودگي‌ها مي ‌تواند علت بيماري بچه‌هاي بيش‌فعال باشد و حتي مي ‌تواند روي ضريب هوشي بچه اثر بگذارد.
هنوز سرب به عنوان آلاينده جدي در شهرهاي بزرگ وجود دارد و غير از مواد سوختي مانند بنزين که سبب متصاعد شدن سرب مي ‌شوند، وسايلي که روزمره از آنها استفاده مي‌ کنيم مانند وسايل الکترونيکي و اسبا‌ب‌بازي‌ها نيز داراي سرب هستند و ثابت شده که آلودگي سرب آثار زيان‌باري بر سلامت کودکان دارد.
بيماري اوتيسم (نوعي اختلال رشدي كه با رفتارهاي ارتباطي ، كلامي غير طبيعي مشخص مي شود) و همچنين گوشه‌گيري کودکان و بيماري‌هاي گوارشي و تنفسي از آثار مخرب سرب موجود در محيط زندگي کودکان است.
بعضي از آلاينده‌هاي داخل منزل شامل وسايل گازسوز و از جمله بخاري است که اگر تهويه بخاري گازسوز صحيح نباشد، گازهاي متصاعد از آن امکان آلودگي هواي داخل منزل را فراهم مي ‌کند.
همچنين دستگاه‌هاي تهويه هواي منزل و استعمال سيگار در منزل که اکسيژن ‌رساني به کودک را دچار اختلال مي‌ کند و استفاده از وايتکس و مواد شوينده در منزل مي‌ تواند سبب ايجاد و تشديد آسم در کودکان شود.
البته در اين زمينه تبليغات و فرهنگ سازي خوبي در ايران صورت گرفته است، به‌ خصوص صدا و سيما و مطبوعات که اطلاع ‌رساني مناسبي داشتند و در حال حاضر سازمان بهزيستي به‌عنوان يک نهادي که پشتوانه قانوني دارد و اعمال نظر مي‌ کند، شاخص‌ها و استانداردهاي تعريف شده را در واحدهاي تابعه اعمال مي ‌کند.


elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

آلودگی هوا مهمترین عامل حمله قلبی است

پست توسط elham9192 »

آلودگی هوا و ترافیک مهم ترین عامل حمله قلبی است

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که ورزش دوچرخه سوارای در شرایط و اوقات پرترافیک یکی از مهمترین عوامل موثر در بروز حمله قلبی است.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، در این مطالعه که ۳۶ بررسی قبلی را مورد بازبینی قرار داده است، تمام فاکتورهای خطرزا در زندگی روزمره انسان مورد توجه قرار گرفته و ارزیابی شده اند.
این بررسی ها ثابت کرد که یکی از فاکتورهای مهم در افزایش خطر حمله قلبی زمانی است که رانندگان، دوچرخه سواران و عابرین در شرایط و اوقات پرترافیک سپری می کنند.

اما از بین این سه گروه، دوچرخه سواران بیش از بقیه در معرض خطر هستند و علت این است که فعالیت آنها در حد ورزش کردن در فضای آلوده است که افراد در معرض خطر جدی حمله قلبی قرار می دهد.
به گفته پزشکان، تماس با آلاینده های ترافیکی، جنب و جوش و تحرک زیاد بدنی، آلودگی هوا و بالاخره قهوه و الکل هر کدام به ترتیب ۴/۷، ۲/۶، ۵ تا ۷ و بالاخره ۵ درصد خطر حمله قلبی را تشدید می کنند.
سایر فاکتورهای خطرزا در بروز حمله قلبی شامل ۹/۳ درصد احساسات منفی، ۱/۳ درصد خشم و عصبانیت، ۷/۲ درصد خوردن وعده های غذایی سنگین، ۴/۲ درصد احساسات مثبت و ۲/۲ درصد فعالیت جنسی هستند.

دکتر تیم نائوروت از متخصصان دانشگاه هاسلت در بلژیک با مطالعه روی نمونه های فردی تاکید کرد که استفاده از کوکائین خطر بروز حمله قلبی را تا ۲۳ برابر افزایش می دهد.
اما از آنجا که میزان تماس مردم با آلودگی هوا خیلی بیشتر از مصرف کنندگان کوکائین است لذا آلودگی هوا و ترافیک در این زمینه خیلی بیشتر قربانی می گیرد
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

آلودگی هوا کمبود ویتامین دی در ایران آفتاب خیز را افزایش داد

پست توسط naderloo »

تهران-ایرنا- عضو پژوهشکده پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر اصفهان گفت: در سرزمین آفتاب خیر ایران، آلودگی هوا موجب کاهش شدید ویتامین دی در بین اکثر ایرانیان شده است به طوری که اکنون بسیاری از ایرانیان نیازمند مصرف قرص ویتامین دی حداقل با دوز کم هستند.
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، رویا کلیشادی، روز سه شنبه در میزگرد سلامت و آلودگی هوا در چهارمین همایش ملی مدیریت آ لودگی هوا در سالن همایشهای صدا و سیما افزود: عوارض آلودگی ها به خصوص برای کودکان درمان قطعی ندارد و اگر عدم تعادل سلولی ایجاد شد، بیماریهای مزمن در کودکان ایجاد می شود که گاهی تا آخر عمر آنها را درگیر می کند.
وی ادامه داد: در کشور آفتاب خیزی مانند ایران نیابد کمبود ویتامین دی وجود داشته باشد، اما آلودگی هوا باعث افزایش میزان کمبود ویتامین دی در بین ایرانیان شده است.
کلیشادی افزود: کمبود ویتامین دی اکنون یکی از شایعترین علل بروز بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای قلبی-عروقی، ام اس سرطان و بیماریهای مزمن در بین همه مردم و به خصوص نسل جوان است، به طوری که در پروتکل جدید وزارت بهداشت از همه مردم خواسته شده است که با مشورت پزشک مقداری از مکمل خوراکی ویتامین دی استفاده کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: مواد شیمیایی موجود در آلاینده های هوا فعالیت غدد درون ریز را دچار اختلال می کند و باعث افزایش چربی خون و چاقی می شود.
کلیشادی گفت: مطالعات نشان داده مواد پلاستیکی موجود در شیشه شیر و اسباب بازی ها نیز موجب افزایش بیماریهای مزمن می شود البته در مورد شیشه شیرهای موجود در ایران این آلودگی وجود ندارد و سلامت آنها در سازمان غذا و دارو تایید شده است.
وی افزود: اگر مواجه خود را با آلاینده های هوا و مواد شیمیایی کم کنیم، با کاهش خطر چربی خون و چاقی می توانیم شیوع بسیاری از بیماریهای مزمن را کم کنیم و بروز این بیماریها را به تاخیر بیندازیم.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

نقش داروهای آنتی اکسیدانت در پیشگیری از عوارض ریوی آلودگی هو

پست توسط naderloo »

چه داروهایی نقش آنتی اکسیدانت دارد؟
یکی از مهمترین داروهایی که بصورت اثبات شده نقش بسیار مهمی در ازبین بردن مواد خطرزای اکسیدانی دارند ( ان استیل سیستئین ) می باشد.
آیا داروی ان استیل سیستئین در داروخانه های کشور موجود می باشد ؟
بلی در ایران سالهاست که داروی ان استیل سیستئین با نام تجاری فلوموسیل (Fluimucil) در داروخانه ها موجود می باشد
این دارو بصورت قرصهای جوشان 600 میلی گرمی می باشد و بسته های آن حاوی ده عدد قرص می باشد .
نحوه استفاده این دارو به چه صورت می باشد؟
روزانه یک عدد قرص جوشان در آب ولرم حل شده و ترجیحا در بعد ازظهر مصرف می گردد.
نکته : اگر داروی فلوموسیل (Fluimucil) به همراه آب میوه هایی همچون آب پرتقال و آب انار مصرف گردد اثرات انتی اکسیدانتی بیشتری خواهد داشت.
آیا قرص جوشان فلوموسیل (Fluimucil) را می توان از داروخانه تهیه نمود ؟
داروی فلوموسیل (Fluimucil) در کشورهای مختلف اروپایی به دلیل عدم گزارش اثرات جانبی مخاطره انگیزجزو داروهای OTC محسوب می گردد یعنی بدون نسخه پزشک هم می توان آنرا از داروخانه ها تهیه کرد.

آیا داروی فلوموسیل (Fluimucil) موارد مصرف دیگر هم دارد؟
بلی .

١-داروی فلوموسیل باعث تقویت سیستم ایمنی می گردد و در درمان بیماری های آنفولانزا و سرماخوردگی نیز موثر است
٢- داروی فلوموسیل خاصیت رقیق کنندگی خلط مجاری تنفسی را دارد و در درمان برونشیت و سینوزیت هم کاربرد دارد

آیا فلوموسیل عوارض جانبی دارد ؟
خوشبختانه داروی فلوموسیل دارای عوارض جانبی جدی نمی باشد و فقط گاها در بعضی بیماران ایجاد سوزش سر دل و تهوع می نماید که در صورت مصرف فلوموسیل با آب میوه این اثرات به حد اقل می رسد.
نکات عملی : بعد از حل نمودن قرص جوشان فلوموسیل در آب دقایقی منتظر بمانید تا ذرات حباب آن کاملا خارج گردد (این کار باعث می گردد شانس ایجاد نفخ و سوزش سر دل به حداقل رسد).

منبع :http://fluimucil.ir
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

Re: آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت

پست توسط hses »

متداول ترین نشانه هایی که طی یک پدیده گرد و غبار مشاهده می شود تحریک مجاری هوایی فوقانی دستگاه تنفسی، سوزش چشم و درد قفسه سینه و نفس تنگی می باشد. معمولا افراد زیر ممکن است آسیب پذیری بیشتری داشته باشند:

• نوزادان و کودکان
• نوجوانان
• سالخوردگان
• افراد دارای بیماری های زمینه ای نظیر؛ قلبی عروقی، آسم، برونشیت، آمفیزم و جانبازان شیمیائی
قرار گرفتن این افراد در معرض گرد و غبار حاکم بر فضای شهرها و مناطق روستائی ممکن است :
• واکنش های حساسیتی و حملات قلبی و تنفسی را تشدید نماید.
• مشکلات استنشاقی حادی را ایجاد کند.

پس به منظور خود مراقبتی و کاهش تبعات مواجهه با ریزگردها باید به نکات زیر توجه ویژه داشت :

1. از حضور و فعالیت غیر ضروری تا رفع آلایندگی در فضاهای آزاد خودداری نماییم.
2. در صورت الزام به حضور در فضای آزاد حاوی ریزگردها این زمان را به حدقل ممکن کاهش دهیم.
3. برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به داخل منزل، محل کار و اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذائی درب و پنجره ها را بسته نگه داریم.
4. به دلیل آنکه عمدتا وقوع پدیده ریزگردها در فصول گرم سال اتفاق می افتد جهت استفاده از وسایل سرمایشی، در منزل، محل کار، اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذائی برای پیگشیری و عدم ورود ریزگردها به فضای بسته از سیستم های خنک کننده چرخشی هوای فضای داخل نظیر تهویه مطبوع استفاده شود. در این شرایط کولرهای آبی و پنکه ها به دلیل امکان نفوذ هوای حاوی ریزگرد به فضای داخل و معلق نگه داشتن ذرات در هوای داخل توصیه نمی شود.
5. استفاده از سیستم خنک کننده چرخی در فضای داخل جهت خودروها و وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی توصیه می گردد. استفاده از پنکه و تهویه بهره مند از فضای بیرونی آلودگی ناشی از ریزگردها را به داخل این وسایط حمل و نقل و در معرض سرنشینان قرار می دهد.
6. پوشش مواد غذائی و آشامیدنی آماده مصرف در منازل، محل کار و مراکز تهیه و توزیع مواد غذائی تاکید شده است تا از نشست و امکان آلودگی ثانویه این مواد جلوگیری شود.
7. کلیه افراد با سابقه بیماری های زمینه ای و گروه های حساس با توجه به گزارشات پیش بینی هواشناسی و مراجع معتبر مبنی بر وقع پدیده ریزگردها در روزهای آینده حتما برای پیشگیری از حملات تنفسی و قلبی برای مراقبت های داروئی و بازتوانی با پزشک خود مشورت نمایند.

مهندس شیدا ملک افضلی، رئیس گروه سلامت هوا مرکز سلامت محیط و کار
نمایه کاربر
saed
جدید
جدید
پست: 3
تاریخ عضویت: جمعه 26 آبان 1391, 4:37 pm
تشکر شده: 1 دفعه
تماس:

Re: آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت

پست توسط saed »

با سلام
لطفا هر کی می تونه کمکم کنه. خیلی عجله دارم
من غلظت گازها و ذرات رو به دستگاه های الکتروشیمیایی به صورت لحظه ای اندازه گیری کردم. الان بر اساس AQI بخوام گزارش کنم باید چیکار کنم. ممنون. منتظرم
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

Re: آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت

پست توسط naderloo »

saed نوشته شده:با سلام
لطفا هر کی می تونه کمکم کنه. خیلی عجله دارم
من غلظت گازها و ذرات رو به دستگاه های الکتروشیمیایی به صورت لحظه ای اندازه گیری کردم. الان بر اساس AQI بخوام گزارش کنم باید چیکار کنم. ممنون. منتظرم

از این مقاله استفاده کنید

تعیین کیفیت بهداشتی هوای شهر تهران با شاخص کیفیت هوا-AQI
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
saed
جدید
جدید
پست: 3
تاریخ عضویت: جمعه 26 آبان 1391, 4:37 pm
تشکر شده: 1 دفعه
تماس:

Re: آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت

پست توسط saed »

خیلی خیلی خیلی ممنونم.
نمایه کاربر
bita1213
جدید
جدید
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه 12 خرداد 1397, 1:44 pm
تماس:

Re: آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت

پست توسط bita1213 »

با سلام. آیا آلودگی هوا روی عمل رینوپلاستی تاثیری داره؟ یعنی با انجام این عمل بیشتر تحت تاثیر الودگی قرار میگیریم؟ من بعد از عملم به نظرم میاد که ریه هام حساس تر شدند نسبت یه الودگی
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

Re: آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت

پست توسط hses »

bita1213 نوشته شده:با سلام. آیا آلودگی هوا روی عمل رینوپلاستی تاثیری داره؟ یعنی با انجام این عمل بیشتر تحت تاثیر الودگی قرار میگیریم؟ من بعد از عملم به نظرم میاد که ریه هام حساس تر شدند نسبت یه الودگی

اشخاصی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند تا حد ممکن نباید درمعرض هوای آزاد قرار بگیرند زیرا زمانی که آلودگی هوا وجود دارد شخص به دلیل بالا رفتن ریسک عفونت در سیستم حلق و بینی و سیستم تنفسی احتمال آسیب دیدن به بینی در اثر عفونت وجود دارد بنابراین بهتر است در زمانی که هوا آلوده است شخص در منزل استراحت نماید قرار گرفتن در معرض هوای آلوده سبب افزایش عفونت در بینی است .
اشخاصی که جراحی بینی انجام داده اند در زمان آلودگی هوا تا حد ممکن باید مصرف مایعات را افزایش دهند تا بدن از آلرژی که ممکن است براساس آلودگی هوا ایجاد شود پیشگیری نمایند .
مصرف میوه ها و سبزیجات تازه هم چنین ویتامین C,E و D به خنثی سازی مواد سمی که بدن به علت آلودگی هوا دریافت کرده است ، کمک می کند .
مصرف شیرکم چرب به علت داشتن کلسیم تاثیر زیادی در خنثی سازی مواد مضر دارد .
اشخاصی که جراحی بینی را انجام داده اند از مصرف این مواد نباید غافل شوند ، جذب سرب با مصرف کلسیم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد ، پس حتما از مصرف شیر کم چرب غافل نشوید .
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “آلودگی هوا و کنترل آن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان