ماسک های استاندارد مناسب آلودگی هوا

در این انجمن به آلودگی هوا و کنترل آن در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

ماسک های استاندارد مناسب آلودگی هوا

پست توسط naderloo »

شيدا ملك افضلي ' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود:ميزان اثرپذيري ناشي از آلودگي هوا به سه عامل از جمله نوع آلاينده،طول مدت استنشاق هواي آلوده و غلظت آلاينده بستگي دارد ،به همين علت تردد در مناطق پرتردد و مركزي شهر خطرناك‌تر است و ماندن در خانه و تردد در حاشيه‌هاي شهر خطرات كم‌تري دارد.
وي با بيان اينكه تصميم‌گيري درباره اعمال محدوديت مكاني و زماني تردد در شهر در زمان هشدار، اضطرار و بحران با كميته اضطرار آلودگي هواست ، اظهار داشت :وزارت بهداشت مي‌تواند بر اساس گزارش هواشناسي و ميزان خطرات ناشي از آلودگي هوا براي مردم، توصيه‌هاي لازم را براي حفظ سلامت مردم ارايه كند.
ملك افضلي در زمينه استفاده از ماسك در زمان آلودگي هوا، گفت :توصيه وزارت بهداشت اين است ، افرادي كه در معرض خطر هستند در زمان آلودگي هوا از خانه بيرون نيايند، حتي دانش‌آموزان در اين شرايط در زنگ ورزش در كلاس بمانند.
وي تصريح كرد:ورزش صبحگاهي در پارك‌ها به خصوص در نواحي مركزي شهر محدود شود، اما براي افرادي مانند نيروهاي پليس كه مجبورند در اين شرايط بيرون باشند ماسك‌هاي خاصي وجود دارد.
رييس اداره بهداشت هواي وزارت بهداشت گفت:ماسك‌هاي استاندارد براي استفاده در زمان آلودگي هوا انواع مختلفي دارد كه ماسك با نام اختصاري M3 از آن جمله است.
وي خاطرنشان كرد: همچنين ماسك‌هاي FPP شماره يك تا سه نيز به نيروي انتظامي هم معرفي شده و در داروخانه ها و مراكز مجاز عرضه مي‌شود.
منبع:ایرنا


ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

Re: ماسک های استاندارد مناسب آلودگی هوا

پست توسط hses »

مروری بر انواع ماسک بهداشتی 💠

🔷 چنانچه کاملا سالم هستید و باید در اماکن شلوغ و پرازدحام تردد کنید و یا اگر بیمار هستید و احتمال می‌دهید ممکن است با فرد سالمی نظیر اعضای خانواده تماس داشته باشید و همچنین با فردی زندگی می‌کنید که بیمار است هرچند بیماری در مراحل اولیه و شما به ناچار باید بیرون از منزل رفت و آمد داشته باشید استفاده از یک ماسک به شما توصیه می‌شود.

🔷 اما اگر فرد سالمی هستید که باید از یک بیمار پرستاری کنید می‌توانید از یک ماسک که ضخامت بیشتر و فیلتر قوی‌تری دارد استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید ماسک هرگز نمی‌تواند جایگزین مراقبت‌های اولیه برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا شود.

چون ماسک ها تنها به عنوان وسیله‌ای پیشگیری کننده استفاده می‌شود انتخاب صحیح نوع ماسک متناسب با شرایط محیط بسیار مهم است.

✳️ماسک تک لایه یک‌بار مصرف

این ماسک‌ها از الیاف بافته نشده تشکیل شده که با منافذ ریز در الیاف مانع عبور آئروسل‌ها می‌شود و چنانچه افراد سابقه آلرژی را به الیاف نبافته دارند باید از استفاده از آن خودداری کنند. حداکثر مدت استفاده این نوع از ماسک‌ها دو ساعت است.

✳️ماسک دو لایه یک‌بار مصرف

از دیگر انواع ماسک‌های مورد تایید وزارت بهداشت ماسک دو لایه یک بار مصرف است که با وجود منافذ ریز در الیافت نبافته و طرز قرار گرفتن منافذ در دو لایه ماسک به صورت متقاطع مانع عبور آئروسل‌ها می‌شود و دراستفاده مداوم به علت جذب رطوبت موجود در تنفس، کارآیی خود را از دست می‌دهد. حداکثر مدت استفاده این ماسک‌ها هم دو ساعت است.

✳️ماسک سه لایه یک ‌بار مصرف

این ماسک هم با منافذ ریز در الیاف نبافته و طرز قرار گرفتن منافذ در سه لایه ماسک به صورت متقاطع مانع عبور آئروسل‌ها می شود. افراد مبتلا به آلرژی به الیاف نبافته باید از استفاده از آن خودداری کنند و حداکثر زمان استفاده از آن دو ساعت ذکر شده است.

✳️ماسک چندلایه کربن دار یک ‌بار مصرف

این نوع از ماسک‌ها با وجود منافذ ریز در الیاف نبافته و وجود کربن تا 8/98 درصد در فیلتراسیون باکتری موثر است. در این دسته از ماسک‌ها به علت عدم فیکس کامل روی بینی و صورت و به دلیل ساختار ماسک‌ها امکان عبور آئروسل‌ها از اطراف ماسک وجود دارد. حداکثر طول زمان استفاده هم کمتر از 5/4 ساعت است.

✳️ماسک کاسه‌ای یک بار مصرف

ماسک‌های کاسه‌ای یک‌بار مصرف هم با وجود یک لایه فلز نرم، قابلیت فیکس شدن روی بینی را داشته و به علت منافذ ریز در الیاف نبافته مانع عبور آئروسل‌ها می‌شود. حداکثر مدت زمان استفاده از آن دو ساعت ذکر شده است.

✳️ماسک کاسه‌ای N95 بدون فیلتر

این نوع ماسک هم با وجود یک لایه فلز نرم قابلیت فیکس شدن روی بینی را دارد و همچنین قابلیت فیلتراسیون حداقل 95 درصد پارتیکل‌ها را نیز دارد. دمای مناسب نگهداری ماسک ‌ها از 5 تا 38 درجه سانتیگراد و در رطوب محیطی کمتر از 70 درصد است که حداکثر مدت زمان استفاده 5/4 تا 6 ساعت است.

✳️ماسک کاسه‌ای N95 فیلتردار

با چند لایه از جنس پروپیلن و یا پلی استر همراه با دریچه فیلتر با وجود یک لایه فلز نرم قابلیت فیکس شدن روی بینی، قابلیت فیلتراسیون حداقل 95 درصد پارتیکل‌ها را دارد. با وجود دریچه باعث تنفس آسان کاربر و مانع افزایش فشار تنفس می‌شود دمای مناسب نگهداری ماسک ‌ها از 5 تا 38 درجه سانتی گراد و در رطوبت محیطی کمتر از70 است.
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

ماسک های کاغذی و پارچه ای عوارض آلودگی هوا را بیشتر می کنند

پست توسط naderloo »

تهران-ایرنا- رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: ماسک های کاغذی و پارچه ای نه تنها مانعی در برابر آلودگی هوا نیستند بلکه با ایجاد احساس کاذب امنیت به فرد و تنفس عمیق باعث افزایش ورود آلاینده ها به بدن می شوند.
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، خسرو صادق نیت روز سه شنبه در میزگرد آلودگی هوا و سلامت در چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا در سالن همایشهای صدا و سیما افزود: ماسک های کاغذی و پارچه ای در برابر آلودگی هوا اثر معکوس دارند و باعث کاهش مقاومت راههای هوایی دستگاه تنفسی در برابر آلاینده ها می شوند.
وی افزود: افرادی که از این ماسکها استفاده می کنند، با تصور اینکه این ماسکها از آنها محافظت می کنند، تنفس های عمیق تری در هوای آلوده دارند و به این ترتیب بیش از افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند، دچار عوارض آ لودگی هوا می شوند.
صادق نیت اضافه کرد: پیشگیری از عوارض آلودگی هوا دو وجه دارد، اول کاهش تولید آلودگی هاست و دوم کاهش مواجهه با آلاینده های هواست، وزارت بهداشت در کاهش تولید آلاینده ها و حتی مواجهه مردم با آلودگی هوا نقشی ندارد، فقط می تواند در تنطیم اقدامات دستگاهها برای کاهش آلودگی ها مشورت دهد و برای درمان آسیب دیدگان اقدام کند.

** پاک شدن هوا از سرب، دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن، پر شدن هوا از ذرات معلق
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: دولت طی سالهای اخیر اقدامات قابل توجهی برای کاهش آلودگی هوا انجام داده است، کاهش دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و سرب اقدام کمی نبود و حتی در روزهایی که بیشترین میزان آلودگی هوا در روزهای گذشته داشتیم شاخص دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و سرب در حد پاک و سالم بود.
وی اضافه کرد: سرب موجود در بنزین در سالهای گذشته نه تنها در استخوان جذب و انبار می شد و به تدریج اثرات آن در ضعف استخوانی به وجود می آمد بلکه روی ضریب هوشی و آموزش کودکان نیز اثرات سوء شدیدی داشت که برای کودکان امروز از بین رفته است. اقدامی که از طریق وزارت نفت در مسیر بهبود سلامت مردم انجام شد.
صادق نیت افزود: وزارت نیرو نیز با حذف سوخت مازوت از نیروگاهها نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوا داشت. اما امروز با توجه به نقش مهم خودروهای کاربراتوری نقش وزارت صنعت، وزارت کشور و شهرداریها برای کاهش تولید و تردد این خودروها افزایش یافته است.

**هر موتورسیکلت کاربراتوری 15 برابر خودروی انژکتوری آلودگی تولید می کند
وی اضافه کرد: هر موتورسیکلت کاربراتوری 15 برابر یک خودروی یورو 4 آلودگی تولید می کند، بنابراین با تولید و حمایت از استفاده از خودروهای برقی یا انژکتوری می توانیم گام بزرگی در کاهش آلودگی هوا برداریم.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: جایگزین کردن موتورها و خودروهای کاربراتوری با خودروهای روز انژکتوری نیازمند حمایت مالی دولت است، زیرا بسیاری از استفاده کنندگان این وسایل اقشار ضعیف جامعه هستند و نمی توانند موتورسیکلت یک میلیون تومانی خود را با یک موتور انژکتوری سه یا پنج میلیون تومانی یا یک موتور برقی 15 میلیون تومانی عوض کنند.

**دستگاههای سنجش آ لودگی هوا خراب بود
صادق نیت با اشاره به ضعف در سنجش آلودگی هوا گفت: واقعیت این است که در سالهایی که با اوج آلودگی هوا مواجه بودیم بسیاری از دستگاههای سنجش آلودگی هوا در تهران و شهرهای مختلف خراب بودند یا کالیبره نبودند و خطا داشتند یا اساسا کار نمی کردند.
وی افزود: به خاظر ضعف سنجش آلاینده ها در سالهای گذشته اکنون با آمارهای نادرست مواجه هستنیم که می توانند عامل تصمیمات غلط باشند، در مواردی میزان بسیاری از آلاینده های هوا در مناطق مختلف تهران و شهرهای مختلف به علت ضعف دستگاهها صفر اعلام شده است در حالی که در پاکترین روستاها نیز نباید صفر باشد.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت قربانی آلودگی هواست و فقط می تواند به مردم توصیه کند که عوارض آلودگی هوا به حداقل برسد، این اطلاع رسانی را انجام می دهیم تا مواجهه با آلودگی به حداقل برسد.
وی افزود: تصمیم به تعطیل شدن مدارس نیز برای این انجام می شود که هم مواجهه کودکان با آلودگی هوا کم شود و هم با کاهش تردد از افزایش غلظت آلاینده ها کم شود.
صادق نیت گفت: این تصمیم یک کار مقطعی و کم اثر اما از روی ناچاری است.
وی اضافه کرد: مواجهه با آلودگی هوا فقط در محیط های باز نیست بلکه در خانه و محیط کار نیز با آلودگی هوا مواجه می شویم.

** بار بیماریهای ناشی از آلودگی هوا هنوز مشخص نیست
کاظم ندافی، رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این میزگرد در پاسخ به پرسشی درباره بار بیماریهای ناشی از آلودگی هوا گفت: برای محاسبه بار بیماریهای ناشی از آلودگی هوا سازمان بهداشت جهانی نرم افزاری را تهیه کرده است که حاصل بیش از 100 مقاله علمی است.
وی گفت: کافی است با استفاده از این نرم افزار داده های مربوط به آلودگی هوا و آمار مرگ و میر عمومی تهران را به آن وارد کنیم، نباید اما میزان تک تک آلاینده ها را وارد و آنها را جمع کنیم.
وی افزود: مشکل اصلی این است که آمارهای موجود درباره آلایندها و مرگ و میر در تهران دقیق نیست. برخی نیز به آمار بهشت زهرا(س) مراجعه می کنند که این کار نیز نادرست است زیرا در اغلب همزمان با پیک آلودگی هوا، با موج بیماریهایی مانند آنفلوانزا نیز مواجه می شویم. بنابراین آمارهای موجود درباره مرگ و میر آلودگی هوا در شهرهای مختلف دقیق نیستند.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “آلودگی هوا و کنترل آن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان